Балет "Арабеск" открива своя сезон със спектакъла "Триптих“ на сцената на Музикалния театър на 7и октомври. Заглавието обединява три самостоятелни творби на ново поколение хореографи: Ангелина Гаврилова, Филип Миланов и Аршак Галумян (Германия). Те са дръзко владеещи изкуството на танца, чувствителни и бравурно устремени. Изпълнението на "Триптих“ се характеризира с личен, колоритен и уникален език, базиран както на съвременни танцови техники, така и на театрални методи. Спектаклите на тримата хореографи вълнуват по деликатен начин с физическа и емоционална дълбочина.
Днес "Арабеск" е не просто трупа от световна класа, но и своеобразна школа за изпълнители и хореографи, генератор на идеи, източник на информация за случващото се в света на съвременния танц.
Повече за "Триптих" разказват с хореографите Ангелина Гаврилова (Infinity), Аршак Галумян (Германия) – (MareCrisium) и артистичният директор на "Арабеск" – Боряна Сечанова:
"Това ще бъде най-актуалната премиера на балет "Арабеск", защото да обединиш трима толкова различни и прекрасни дръзновени млади творци в един спектакъл е и трудно, и лесно. Ние бяхме в локдаун и Ангелина дойде и ми разказа – "Аршак е направил нещо прекрасно, хайде да направим нещо заедно…“ и Филип го подкрепи веднага и това, че спектакъл се роди от желанието им да работят заедно, е много важно послание. Аршак се занимава с женската енергия и се вдъхновява от нея, Ангелина пък от мъжката, тя се стреми тази мъжка енергия да я изнесе от телата на мъжете и да достигнат до всемирно спокойствие, и Филип, който по необичайно интуитивен начин намери своето място между тях, като неговия спектакъл се казва "Част от" и той направи невероятно обобщение на техните и собствените си идеи. Отдавна "Арабеск“ не е откривал своя сезон с нещо толкова красиво, толкова значимо.“
Творбата на Ангелина Гаврилова се казва "Infinity", вдъхновява се от мъжкото тяло в танца. Работа е повлияна от стиха на Марий Росен: "Без покой покоя търси! Без край края намира!", споделя Ангелина:
"Отдавна исках от 4 мъжки тела да създам този безкраен стремеж на човешкото същество към покой, всеки мисли, че има в живота си този момент, който е абсолютно съвършен, нирвана. Надявам се публиката да види дали сме намерили този покой, защото мъжкото тяло е изключително енергично."
Това не е първата работа на Аршак Галумян в България. Първоначалната му работа тук се казва "Свободно разположени мисли" и е създадена специално за закриване на юбилейния 50-и сезон на Балет "Арабеск". Сега представя творбата "Marecrisium", където се вдъхновява от вътрешната сила на жената, разказва Аршак:
"Исках да използвам женската енергия, защото обикновено само красивата страна на жената, което е правилно, но вътре в себе си те имат толкова много сила и е невероятно да видиш как една жена може да контролира тази сила и да я пусне извън себе си. Затова търсих начин да представя тази женска сила чрез танца. Започнах първо с проучвания, първо открих музиката на Карл Дженкинс и пасна перфектно, защото има много магично усещане в тази музика, показва силата, за която говоря, но и я задържа в себе си, както жените правят.“
Идеята на Филип Миланов е заложена в самото заглавие "PART OF...” ("Част от") – част от света, част от деня, част от тях, част от вас, част от нас, част от теб, част от мен...“. Музиката е микс от парчета на Taste like cake и Max Richter.
Сценографиятаи костюмите за премиерната вечер са на художничката Адрияна Найденова. Премиерата е на 7 октомври на сцената на Музикалния театър.
"Белият куб" е кураторски проект на Христо Калоянов. Терминът "Белият куб" идва от есето на Брайън О’Дохърти Inside the White Cube: The Ideology of the Gallery Space от 1976 година. Основните характеристики са бели стени, които символизират чистота, без прозорци в контролирана среда. Проектът на Калоянов разглежда темите за появата, развитието и..
Жителите и гостите на Пловдив могат да се докоснат до вдъхновяващата история на оперната прима Райна Кабаиванска чрез изложбата "Моите будители". Експозицията представя над 150 фотографии и разкрива впечатляващия път на Кабаиванска на световните сцени – от дебюта ѝ до триумфите в "Ковънт Гардън", "Ла Скала", "Метрополитън опера" и други престижни..
Седмицата на италианската култура в Балчик ще се състои за осми път. Началото на 21 юли дава изложбата "Персонажите на Пучини – живо вдъхновение". Тя представлява колекция от творби живопис на участниците в предишното издание на форума. Може да се разгледа в Каменната зала на Културния център "Двореца". Вечерта на 21 юли ще се състои концерт на..
В "Тийн Тайм" отбелязваме 21 години от кончината на Радой Ралин. Истинското име на поета, сатирик, дисидент, известен с творчество, защитаващо свободата на словото, е Димитър Стоянов. Сатиричните творби на Ралин се радват на изключителна популярност, защото съумяват да бъдат справедливи , предусещайки взривоопасните зони в социалното пространство...
Гостът ни днес е легендарният музикант Пейо Пеев, който е барабанист и основател на групите "Импулс" и "Спринт". Като млад музикант е част от съставите "Тонус", "Кристали" и "Звезди". През март 1979 година основава "Импулс" като студийна група към Българското национално радио. През 1981 година музикантът основава група "Спринт", в която се..
В предаването "Български изпълнители" ще ви срещнем с младата българска пианистка Рая Костова. Музикант с интересен житейски и професионален път, който..
Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да..
Днес, в рамките на фестивала "Дни на класиката в Балчик", чието начало беше поставено на 19 юли, ще можем да станем част от концерт с шедьоври от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg