След наводнението, което сполетя селата Каравелово, Богдан и Слатина, 250-те къщи, които бяха пострадали от бедствието, са вече изчистени с помощта на доброволчески труд. На семействата предстои да бъдат раздадени ваучери със събраните дарения, които надхвърлят четирикратно помощта от държавата.
Никола Рахнев, който стои зад общността “Гората. БГ“, в основата на доброволческите действия, прави сметка за извършеното дотук:
“Огромни благодарности и поклон до земята за всички герои, защото за мен това са истинските герои, хилядите хора от България и не само от България, истината е, че имахме и много доброволци от Украйна, които се включиха и които на терен помогнаха десетки дни, в които буквално калта и тинята беше изрината от къщите на хората. Така че заслугата не е моя. Тя е на общността, която сме създали, общността на “Гората БГ“, която вече години наред прави добро и помага основно на възрастни хора“, казва Рахнев в “Нашият ден“ и допълва:
“Разбира се, основно засаждаме дървета от много, много години и вече сме засадили два милиона дървета, но тази енергия, която по някакъв начин сме изградили като общност, тя търсеше възможност да помогне. Хора бяха писали на страницата. Бяха се обърнали по мейла. Питаха какво можем да направим, как да помогнем“.
За подкрепата разказва….
“Но по-важното от това, което се случи, е, че върнахме надеждата на хората. Представете си стотици квадратни метри двор, покрити с кал и с тиня, целият първи етаж тотално наводнен и пълен с пясък, наноси, пътните врати, входните врати, затрупани с огромни дървета... Това са обикновено възрастни хора, които не знаят какво да направят. А когато влязат 10-15 души и започнат последователно часове наред да ринат с лопати, да чистят, да изхвърлят с кофи, в един момент хората си върнаха надеждата, вярата, че всичко ще се оправи, че могат да се справят и се почувстваха се подкрепени. Получиха една вълна от съпричастност, която беше много по-голяма от вълната, която отнесе домовете и животите им“, казва още той в интервю за БНР.
“Сега нуждата от доброволци е малко по-малка. Ако първоначално имаше над 250 пострадали къщи в трите основно пострадали села, включваме и село Слатина, тези пострадали къщи – буквално 15 души за един ден успявахме да изчистим една къща – да изринем само калта и тинята да изхвърлим от нея“, посочва още Рахнев.
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
В Мелитополския държавен педагогически университет "Богдан Хмелницки" в Украйна се проведе деветата поредна Международна научна конференция за млади българисти. Събитието бе организирано от Центъра по българистика и лектората по български език, литература и култура в университета, като акцентът тази година бе поставен върху темата " Младите в..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg