Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След наводненията в Карловско – как помогнаха доброволците?

Никола Рахнев от “Гората.БГ “
Снимка: личен архив

След наводнението, което сполетя селата Каравелово, Богдан и Слатина, 250-те къщи, които бяха пострадали от бедствието, са вече изчистени с помощта на доброволчески труд. На семействата предстои да бъдат раздадени ваучери със събраните дарения, които надхвърлят четирикратно помощта от държавата.

Никола Рахнев, който стои зад общността “Гората. БГ“, в основата на доброволческите действия, прави сметка за извършеното дотук:

“Огромни благодарности и поклон до земята за всички герои, защото за мен това са истинските герои, хилядите хора от България и не само от България, истината е, че имахме и много доброволци от Украйна, които се включиха и които на терен помогнаха десетки дни, в които буквално калта и тинята беше изрината от къщите на хората. Така че заслугата не е моя. Тя е на общността, която сме създали, общността на “Гората БГ“, която вече години наред прави добро и помага основно на възрастни хора“, казва Рахнев в “Нашият ден“ и допълва:

“Разбира се, основно засаждаме дървета от много, много години и вече сме засадили два милиона дървета, но тази енергия, която по някакъв начин сме изградили като общност, тя търсеше възможност да помогне. Хора бяха писали на страницата. Бяха се обърнали по мейла. Питаха какво можем да направим, как да помогнем“.

Щетите от наводнението в Каравелово.

За подкрепата разказва….

“Но по-важното от това, което се случи, е, че върнахме надеждата на хората. Представете си стотици квадратни метри двор, покрити с кал и с тиня, целият първи етаж тотално наводнен и пълен с пясък, наноси, пътните врати, входните врати, затрупани с огромни дървета... Това са обикновено възрастни хора, които не знаят какво да направят. А когато влязат 10-15 души и започнат последователно часове наред да ринат с лопати, да чистят, да изхвърлят с кофи, в един момент хората си върнаха надеждата, вярата, че всичко ще се оправи, че могат да се справят и се почувстваха се подкрепени. Получиха една вълна от съпричастност, която беше много по-голяма от вълната, която отнесе домовете и животите им“, казва още той в интервю за БНР.

“Сега нуждата от доброволци е малко по-малка. Ако първоначално имаше над 250 пострадали къщи в трите основно пострадали села, включваме и село Слатина, тези пострадали къщи – буквално 15 души за един ден успявахме да изчистим една къща – да изринем само калта и тинята да изхвърлим от нея“, посочва още Рахнев.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Лора Георгиева

Лора Георгиева: Институциите у нас или не си вършат работата, или я вършат по поръчка

Антикорупционният фонд ( АКФ) излезе с ново разследване , в което разкрива "скандални назначения на политически свързани лица в "Булгартрансгаз". Защо това в важно днес и от кои партии са политически свързаните лица, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Лора Георгиева , координатор правна програма на АКФ. "Разказът може да..

публикувано на 26.01.25 в 09:15
Предаване от с. Перущица

Духовно-нравствената просвета на БПЦ чрез радиото

В това издание на "Благовестие" по повод 90-ата годишнина на радиото надникваме в отношението на Църквата и радиото в периода преди идването на комунистическия режим в България. Още от първите стъпки на радиото в България между него и БПЦ има симбиоза. Ще чуем как Църквата провежда своята духовно-нравствена просвета чрез микрофона на радио София...

публикувано на 26.01.25 в 09:10
Антон Митов, Дейвид Джордан и Росица Петкова

Антон Митов представя: Дейвид Джордан от BBC

В деня на честването на 90-годишнината на БНР, гост в студиото е Дейвид Джордан - директор "Редакционна политика и стандарти" в BBC и генерален секретар на PBI – Международната организация на обществените радио и телевизионни оператори. Каква е връзката между 90-годишнината на БНР и годишната конференция на Международната асоциация на обществените..

публикувано на 25.01.25 в 14:43
Гергана Дойчинова, Ана-Мария Кръстева и д-р Слава Янакиева

Радиото и религиозните общности в България

В деня, когато отбелязваме 90 години от създаването на БНР насочваме вниманието ви за възможностите на медиите да спомагат или да пречат на религиозните послания на различните религиозни общности в България. Правим го заедно с д-р Слава Янакиева преподавател в Нов български университет, тя е доктор в научна област "Социология, антропология и..

публикувано на 25.01.25 в 14:05

90 години Българско национално радио: празнично издание на програма "Христо Ботев"

Българското национално радио отбелязва своята 90-годишнина. По този повод е  празничното издание в ефира на програма "Христо Ботев". Включиха се колеги от програма "Христо Ботев", програма "Хоризонт", дирекция "Дигитални програми" и РРС. Водещи са Мария Мира Христова и Стойчо Стоев.  Ето какво сподели Димитрина Кюркчиева, водещ в предаването..

публикувано на 25.01.25 в 12:00