Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

След наводненията в Карловско – как помогнаха доброволците?

Никола Рахнев от “Гората.БГ “
Снимка: личен архив

След наводнението, което сполетя селата Каравелово, Богдан и Слатина, 250-те къщи, които бяха пострадали от бедствието, са вече изчистени с помощта на доброволчески труд. На семействата предстои да бъдат раздадени ваучери със събраните дарения, които надхвърлят четирикратно помощта от държавата.

Никола Рахнев, който стои зад общността “Гората. БГ“, в основата на доброволческите действия, прави сметка за извършеното дотук:

“Огромни благодарности и поклон до земята за всички герои, защото за мен това са истинските герои, хилядите хора от България и не само от България, истината е, че имахме и много доброволци от Украйна, които се включиха и които на терен помогнаха десетки дни, в които буквално калта и тинята беше изрината от къщите на хората. Така че заслугата не е моя. Тя е на общността, която сме създали, общността на “Гората БГ“, която вече години наред прави добро и помага основно на възрастни хора“, казва Рахнев в “Нашият ден“ и допълва:

“Разбира се, основно засаждаме дървета от много, много години и вече сме засадили два милиона дървета, но тази енергия, която по някакъв начин сме изградили като общност, тя търсеше възможност да помогне. Хора бяха писали на страницата. Бяха се обърнали по мейла. Питаха какво можем да направим, как да помогнем“.

Щетите от наводнението в Каравелово.

За подкрепата разказва….

“Но по-важното от това, което се случи, е, че върнахме надеждата на хората. Представете си стотици квадратни метри двор, покрити с кал и с тиня, целият първи етаж тотално наводнен и пълен с пясък, наноси, пътните врати, входните врати, затрупани с огромни дървета... Това са обикновено възрастни хора, които не знаят какво да направят. А когато влязат 10-15 души и започнат последователно часове наред да ринат с лопати, да чистят, да изхвърлят с кофи, в един момент хората си върнаха надеждата, вярата, че всичко ще се оправи, че могат да се справят и се почувстваха се подкрепени. Получиха една вълна от съпричастност, която беше много по-голяма от вълната, която отнесе домовете и животите им“, казва още той в интервю за БНР.

“Сега нуждата от доброволци е малко по-малка. Ако първоначално имаше над 250 пострадали къщи в трите основно пострадали села, включваме и село Слатина, тези пострадали къщи – буквално 15 души за един ден успявахме да изчистим една къща – да изринем само калта и тинята да изхвърлим от нея“, посочва още Рахнев.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
147 години от Шипченската епопея

Докато съществува и един българин, споменът за тези епични моменти винаги ще бъде жив

Днес отбелязваме 147 години от Шипченската епопея – Национално честване, свързано и с 90 години от освещаването на Паметника на свободата. По традиция в Националното честване се включват общественици, политици, граждани – най-вече хората на България, които тръгват в търсене на историческата памет и се обръщат и към себе си, помнейки историята...

публикувано на 24.08.24 в 12:40

Жива картина на епичните Шипченски боеве

Доколко историята днес определя поведението ни? Познаваме ли я? Дали наистина всичко това, което наричаме Шипченска епопея, показва нещо грандиозно, нещо извънредно? Дали наистина, 147 години по-късно, е в ежедневието ни, дали го носим в сърцата си, дали го предаваме на децата си?  Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с..

публикувано на 24.08.24 в 12:07

Исторически музей - Дряново – бъдеще в миналото

Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с директно излъчване от Габрово в кулминацията на честванията по повод 147 години от Шипченската епопея и 90 години от освещаването на Паметника на свободата. Д-р Иван Христов , директор на Исторически музей - Дряново – разказва в "Семейно радио" за музейното дело, паметта и смисъла от..

публикувано на 24.08.24 в 11:30

Боженци: Легендата за болярката Божана и как селото става културен резерват

През тази година се навършват 60 години от създаването на Архитектурно-историческия резерват "Боженци". Според легендата, селото е основано от болярката Божана, която през 1393 г., бягайки от превземането на Велико Търново, се укрива със семейството си в планината и стига до малка рекичка. Тя се установява по северните склонове на Стара планина и полага..

публикувано на 23.08.24 в 11:09
Илюстративна снимка

Инициативен комитет възражда емблематичния ансамбъл "Габрово"

В мобилното студио на предаването "Нашият ден" от град Габрово гостува 27-годишният хореограф и режисьор Иван Любомиров, който изпълнява и длъжността заместник-областен управител на Габрово. Той е също така член на инициативния комитет за възстановяването на ансамбъл „Габрово“. В интервюто той сподели важни аспекти около историята и бъдещето на..

публикувано на 23.08.24 в 10:15