Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Големите музеи в Европа и САЩ

Проф. Румен Генов (вляво) и Румен Дечев
Снимка: Божидар Любенов

Проф. Румен Генов, автор на статии и книги по теми от европейската, британската и американската история е гост на предаването "Европейски паралели". Проф. Генов завършва история и английски език в Софийския университет "Св. Климент Охридски", където получава докторска степен. Специализирал е в Питсбъргския, Джорджтаунския и Оксфордския университет. Дългогодишен преподавател е в СУ "Св. Климент Охридски", Националната художествена академия, Югозападния университет "Неофит Рилски" в Благоевград и Нов български университет.

Проф. Генов сподели своите впечатления от някои емблематични музеи в Европа и САЩ – Британският музей в Лондон; Музей и художествена галерия "Ашмолеан" в Оксфорд; Музеите на Ватикана в Рим и Италия; Музеят "Прадо" в Мадрид; Вашингтон – Музеят на американското изкуство "Смитсониън" – 19 музея, които са част от Института "Смитсониън" – най-големият музей, образователен и изследователски комплекс в света – и други. По негово мнение музеите са много важни културни центрове.

"И всъщност те са един обект на поклонение, на поклоннически туризъм, в културния смисъл на думата. Както например е направил патриархът на българската литература Иван Вазов в 1884 г., заедно с Михаил Маджаров. Те и двамата тогава са съвсем млади хора. Правят едно посещение в Италия – пътьом през Гърция минават, разбира се – Атина. И Вазов оставя една стихосбирка, един цикъл "Италия"– и тя е израз на това негово преклонение пред италианската култура, включително и тази, която е включена в музеите, налични по онова време. А пък цяла Италия е един огромен музей. Всеки културен човек смята за свое задължение, част от неговото формиране е да посещава такива музеи! И това не е чисто културен туризъм. Това е нещо повече, разбира се!"

Със своята гледна точка за ролята на музея в днешния ден към разговора се присъедини и Румен Дечев, познат на аудиторията като общественик, политолог и книгоиздател: "Музеите са едно място, където се събират артефакти от миналото на обществата. В този смисъл за тях се казва, че са място на паметта и те предоставят възможност хората да се запознаят с постиженията на цивилизацията. И от тази гледна точка те имат много важна възпитателна роля за формирането на човека, който трябва да осъзнае своето чувство за принадлежност към една страна и цивилизация. И основна насока на една държава трябва да бъде съхраняването на културното наследство."


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Скулптура на акад. Крум Дамянов

Проф. Валентин Господинов: Надявам се публичните места в България да станат съвременни

До 25 ноември в ХГ "Владимир Димитров - Майстора" в Кюстендил може да бъде видяна юбилейната изложба "120 години от рождението на Стоян Венев" . Наскоро бе връчена Националната награда за скулптура "Иван Лазаров" , като тазгодишен лауреат е Снежина Симеонова. Същевременно миналогодишният носител на наградата – акад. Крум Дамянов,..

обновено на 08.11.24 в 17:09

Вселената Милан Кундера

В "Осемдесет и девет думи" и "Прага, една изчезнала поема" в превод на Росица Ташева, отново се срещаме с безкрайния талант на Милан Кундера.  Речникът от "Осемдесет и девет думи" по-късно в редактиран вариант той публикува в книгата си "Изкуството на романа". Както пише Пиер Нора в предисловието си, сравнението на двата варианта би било интересно..

публикувано на 08.11.24 в 16:33

Отзвук от протеста пред Народния театър

На 7 ноември в Народния театър "Иван Вазов" при пълна зала трябваше да се състои премерата на постановката "Оръжията и човекът" по текста на Нобеловия лауреат Бърнард Шоу и под режисурата на световноизвестния актьор Джон Малкович. Вместо това малцина бяха допуснати до театралната зала, докато протест отвън превърна пространството пред театъра в поле..

публикувано на 08.11.24 в 15:00
Весела Делчева

Мария от мюзикъла "Звукът на музиката" – Весела Делчева

Мария от мюзикъла "Звукът на музиката" – или Весела Делчева от Софийската опера и балет е гост в "Артефир". Действието на класическия бродуейски мюзикъл "Звукът на музиката" се развива в Австрия, в навечерието на Аншлуса през 1938 г. Мария приема работа като гувернантка в голямо семейство, докато решава дали да стане монахиня. Тя се..

публикувано на 08.11.24 в 13:23

Проф. Георги Янков отбелязва 60-годишен юбилей с "Нео Ренесанс"

Изложбата " Нео Ренесанс" в чест на 60-годишния юбилей на проф. Георги Янков се открива днес (8 ноември) от 18 ч. в галерия "Райко Алексиев" на СБХ. Художникът и ректор на Националната художествена академия е гост в "Артефир“, за да говори за професионалната си и житейска равносметка, както и за уроците по сетивност, които дава на..

публикувано на 08.11.24 в 13:10