Галерия "Стубел" представя самостоятелната изложба на художника Атанас Парушев, с прозвището Шока. Това са произведения – предимно творби върху хартия, както и цикли платно с маслени бои, изповядващи неговата магнетично артистична, изчистена до болка живопис. Вдъхновени от Дзен будизма, от преклонението към Ван Гог, те са превърнати в "инструмент на състраданието", както казва самият автор.
Атанас Парушев е особена порода артист, нахъсан, импулсивен, романтик. Носи особена харизма, а работата му с хартията често го води до изтощение, защото, както той казва: "Материята в тубите е боя, а върху платното е цвят, който е в състояние да влияе на психическото състояние на зрителя“. Картините му са почит и към един шотландски поет Кенет Уайт, особено от неговата поема за Боровете, като живи особени същества на природата. Така голям цикъл в изложбата на художника са Боровете, други заглавия – "Дъжд", "Дървета през зимата", "Гравитация", "Перуники", "Реквием", "Оранж". Отличава се и една творба, изключително въздействаща – "Сърце", посветена на негов колега.
Ето редове от тази поема на Кенет Уайт, която разкрива много за характера и същността на този голям художник и артист – Атанас Парушев:
"Сега, като ме приближите, подгответе се за нелепости, нищо други освен боровете е моята философия. Да, аз нещо повече от бор съм. Метафизичния ми танц е сърце на съществуването. Клоните на моя мозък тръпнат под дъжда и слънцето, а гората на ума е оплождана от вятъра“
Тази година, през февруари, Атанас Парушев бе удостоен с наградата за живопис "Владимир Димитров-Майстора".
Изложбата на Атанас Парушев представя в "Артефир" Яна Братанова от Националната художествена галерия. Както обикновено, самият художник казва: "Какво да говоря, моите картини говорят достатъчно".
Изложбата може да бъде видяна до 27 октомври 2022
Снимки: галерия "Стубел"
До 25 ноември в ХГ "Владимир Димитров - Майстора" в Кюстендил може да бъде видяна юбилейната изложба "120 години от рождението на Стоян Венев" . Наскоро бе връчена Националната награда за скулптура "Иван Лазаров" , като тазгодишен лауреат е Снежина Симеонова. Същевременно миналогодишният носител на наградата – акад. Крум Дамянов,..
В "Осемдесет и девет думи" и "Прага, една изчезнала поема" в превод на Росица Ташева, отново се срещаме с безкрайния талант на Милан Кундера. Речникът от "Осемдесет и девет думи" по-късно в редактиран вариант той публикува в книгата си "Изкуството на романа". Както пише Пиер Нора в предисловието си, сравнението на двата варианта би било интересно..
На 7 ноември в Народния театър "Иван Вазов" при пълна зала трябваше да се състои премерата на постановката "Оръжията и човекът" по текста на Нобеловия лауреат Бърнард Шоу и под режисурата на световноизвестния актьор Джон Малкович. Вместо това малцина бяха допуснати до театралната зала, докато протест отвън превърна пространството пред театъра в поле..
Мария от мюзикъла "Звукът на музиката" – или Весела Делчева от Софийската опера и балет е гост в "Артефир". Действието на класическия бродуейски мюзикъл "Звукът на музиката" се развива в Австрия, в навечерието на Аншлуса през 1938 г. Мария приема работа като гувернантка в голямо семейство, докато решава дали да стане монахиня. Тя се..
Изложбата " Нео Ренесанс" в чест на 60-годишния юбилей на проф. Георги Янков се открива днес (8 ноември) от 18 ч. в галерия "Райко Алексиев" на СБХ. Художникът и ректор на Националната художествена академия е гост в "Артефир“, за да говори за професионалната си и житейска равносметка, както и за уроците по сетивност, които дава на..
След протестите и скандалите от изминалата вечер постановката "Оръжията и човекът", режисирана от известния актьор и режисьор Джон Малкович, все пак се..
Художниците Цветелина Русалиева и Илиян Рач о в откриха съвместна изложба в галерията Аrea Contesa Arte в сърцето на Рим, която продължава до 10 ноември..
Ново партньорство стартират Българското национално радио и Софийският университет "Св. Климент Охридски". Ректорът на Софийския университет проф. д-р..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg