Галерия "Стубел" представя самостоятелната изложба на художника Атанас Парушев, с прозвището Шока. Това са произведения – предимно творби върху хартия, както и цикли платно с маслени бои, изповядващи неговата магнетично артистична, изчистена до болка живопис. Вдъхновени от Дзен будизма, от преклонението към Ван Гог, те са превърнати в "инструмент на състраданието", както казва самият автор.
Атанас Парушев е особена порода артист, нахъсан, импулсивен, романтик. Носи особена харизма, а работата му с хартията често го води до изтощение, защото, както той казва: "Материята в тубите е боя, а върху платното е цвят, който е в състояние да влияе на психическото състояние на зрителя“. Картините му са почит и към един шотландски поет Кенет Уайт, особено от неговата поема за Боровете, като живи особени същества на природата. Така голям цикъл в изложбата на художника са Боровете, други заглавия – "Дъжд", "Дървета през зимата", "Гравитация", "Перуники", "Реквием", "Оранж". Отличава се и една творба, изключително въздействаща – "Сърце", посветена на негов колега.
Ето редове от тази поема на Кенет Уайт, която разкрива много за характера и същността на този голям художник и артист – Атанас Парушев:
"Сега, като ме приближите, подгответе се за нелепости, нищо други освен боровете е моята философия. Да, аз нещо повече от бор съм. Метафизичния ми танц е сърце на съществуването. Клоните на моя мозък тръпнат под дъжда и слънцето, а гората на ума е оплождана от вятъра“
Тази година, през февруари, Атанас Парушев бе удостоен с наградата за живопис "Владимир Димитров-Майстора".
Изложбата на Атанас Парушев представя в "Артефир" Яна Братанова от Националната художествена галерия. Както обикновено, самият художник казва: "Какво да говоря, моите картини говорят достатъчно".
Изложбата може да бъде видяна до 27 октомври 2022
Снимки: галерия "Стубел"
В програмата на тазгодишната Киномания е включен филмът "И това е за тази Коледа" на режисьора Петър Вълчев, В него се разказва за възрастен мъж, който разбира, че ще посрещне Коледа сам. В навечерието на семейния празник той разбира, че с дъщеря си и нейното семейство няма да прекарат заедно. И решава да прекара деня на гроба на починалата..
В редакция "Хумор и сатира" обичаме да пътуваме и затова често пъти поглеждаме към далечни страни, та да знаем какво ни чака, ако вземем, та най-сетне хванем самолета нанякъде. Тази седмица погледнахме и към Япония, а какво видяхме можете да разберете в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала..
Оказва се, че много от читателите на Христо Мухтанов са очаквали третата му книга да е също с поезия. Изборът да пише и издаде поетичните си фрагменти в "Полюсът на живота" обаче е печеливш. Прозите на Мухтанов остават поетични, защото, както казва Валентин Дишев, "онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да..
Какво превръща медийните сензации в неразрешени загадки? Кое в действителност наричаме "феномен" и нужни ли са непременно отговори на всички въпроси? Едва ли ще прозвучи като изненада за някого, че колкото по-загадъчни и необясними са някои случаи или явления, толкова по-силно те провокират любопитството и желанието ни да се доберем до истината. Коя..
В пространството на джаз клуба In The Mood художникът Орлин Атанасов откри самостоятелна изложба с необичайно заглавие "Странни мисли по никое време". Работите са в техниката на асамблажа и колажа. Творецът съчетава разнообразни материали, които открива на битака, или които морето "връща" на брега "вече обработени", за да създаде своите творби...
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg