Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лъжата в публичното пространство

Иван Радев, Людмил Кърджилов, Алексей Лазаров, Ния Петрова (от ляво надясно)
Снимка: Даниел Ненчев

"Лъжа" е думата за дискусия в това предаване на "Гласът на времето". Темата е поставена в контекста на хибридната война с информация, дезинформация и лъжи, съпътстваща военните действия в Украйна. Събеседниците обсъждат и други актуални казуси, свързани с лъжите в публичното пространство. Например, лъжите на политиците, разкрити от новата инициатива "Лъжеш ли". Става дума и за изследването на института "Отворено общество - София", според което България e последна сред страните членки на ЕС в класацията на Индекса на медийната грамотност за 2022 г. Съответно, хората в България са в най-висока степен в ЕС податливи на фалшиви новини, манипулации, дезинформация и лъжи.

В дискусията участват Иван Радев от Асоциацията на европейските журналисти, главният редактор на "Капитал" Алексей Лазаров, журналистът Людмил Кърджилов и победителката в “Гласът на България” Ния Петрова, лице на кампанията “Не вярвай на очите си”.

“Много хора се вързаха на лъжата, че Русия няма да нападне Украйна. Защото разсъждавахме рационално и смятахме, че това не може да се случи в 21-ви век” – казва Людмил Кърджилов и добавя и друга лъжа със същия адрес – “Русия каза, че няма да спира доставките на газ. И ги спря.” Кърджилов задава и въпроса “Може ли човек да се имунизира срещу лъжите”.

Алексей Лазаров дава за пример лъжата, че “нещата, които стават, не зависят от нас. За много хора всичките проблеми са създадени от някой друг. И никой не прави нищо за тяхното собствено благополучие. Всъщност ние сме корупцията, ние сме катастрофите по пътищата. Това, което не осъзнаваме като общност, е, че ние можем да решим проблемите за суперкратко време”.

Лазаров споделя и думите на клиничния психолог проф. Джордън Питърсън, който говори за “анти-истина”. Тоест, нещо, което се създава умишлено, за да те отклони от правилното.

Ния Петрова говори за лъжовното възприемане на действителността според онова, което виждаме във “фийда си” в социалните мрежи, където живеем в “балон”.

“Дезинформациите и стратегиите, които не могат да бъдат определени като 100%-ови лъжи – влизат по-доста перфиден начин в структурата на обществото, създават разломи и разделят малките балони” – казва Иван Радев. Според него има отстъпление на журналистите, защото в България е много трудно да бъдеш независима медия без източници на финансиране, които не те поставят в зависимост.

“Превзетите медии виждат опасността, която независимите медии създават и се опитват да ги компрометират. Например, като им сложат етикет “чуждестранни агенти” – това казва Алексей Лазаров и обяснява разликата между медийните издатели Делян Пеевски и Иво Прокопиев – “Единият се финансира от публични пари, от нашите пари, по начини, които нямаше да бъдат възможни, ако имаше нормална полиция и прокуратура. Докато другият няма никакъв държавен бизнес, а нормален, напълно публичен бизнес, какъвто е този и на "Капитал”.

Друг елемент на лъжовния контекст е пропагандата, която води това, че “хората не могат да различат елементарното добро от зло и губят морален компас. Но пропагандата може да се върне и като бумеранг срещу теб. Путин се самооблъчи и повярва на собствената си пропаганда, че Русия е велика държава, с велика армия и може бързо да реши политически въпрос по военен път.” – според Кърджилов.

Чуйте интересната дискусия в звуковия файл.

Снимка – Даниел Ненчев
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хайде наново!

В редакция "Хумор и сатира" посрещаме всяка следваща година с надежда за нещо по-добро и тази година отново не изневерихме на привичката си. Но надеждата си е надежда, а предаванията са по график и в неделя веднага след новините в 18 часа ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по..

публикувано на 03.01.25 в 18:10
Изложба Last Christmas в галерия ИСИ-София

Last Christmas в ИСИ-София

Преди близо 15 години Институтът за съвременно изкуство в София започна своята поредица от коледни изложби по идея на Яра Бубнова. От самото начало те се организират под мотото "Музейни сувенири от несъществуващия музей за съвременно изкуство в България" – и то продължава да е все така валидно и досега. Макар всяка година концепцията, кураторите..

публикувано на 03.01.25 в 16:35
 Румена Калчева

Равносметка и перспективи във визуалните изкуства

Краят на една година и началото на следващата обикновено е повод за припомняне на по-важното, случило се през нея, и очакванията за новата.  Каква беше изминалата 2024 в областта на визуалните изкуства?  Кои изложби ще останат в паметта на зрителите и на специалистите?  Има ли нови тенденции в работата на българските художници и в политиката..

публикувано на 03.01.25 в 15:15

Здрава Каменова: За мен е много важно да донеса усмивки, утеха, разтуха и смисъл на хората

В първите дни на Новата 2025 година можем да останем още малко в атмосферата на отминаващите празници със специалното коледно издание на спектакъла "Да оцелееш по Коледа". Представлението  е stand up комедийно шоу на актрисата Здрава Каменова, с участието на Павел Терзийски. "Събрах няколко истории, повечето истински, около суетенето с подаръци,..

публикувано на 03.01.25 в 11:35
Радина Димитрова

Радина Димитрова между езиците

Радина Димитрова е синолог, преводач на китайска литература, професор по китайски език и китайско-испански превод от Автономния национален университет на Мексико. Живее в Мексико сити.  Превежда предимно поезия от класически и съвременен китайски на испански, от испански на български. Сред авторите, които е превела, са Бей Дао, Бай Дзюи, Лан Лан, Ян..

публикувано на 03.01.25 в 10:32