Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Общините да правят проекти, без да чакат поредната грантова програма

Д-р Драгомир Цанев: Работещото улично осветление намалява престъпността и инцидентите

Уличното осветление в община Кюстендил преминава на режим

Снимка: Ани Петрова

Уличното осветление в община Кюстендил преминава на режим. Мярката ще бъде предприета след днешния Димитровден. Осветлението по улиците ще бъде изключвано през времето от 22:30 часа до 5:30 часа сутринта. Предстоят срещи с ръководството на полицията в града.

Чуйте каква е реакцията на жители на града.

“Уличното осветление е основна нужда на живеещите в по-малки или по-големи населени места. Доказано е, че работещото улично осветление намалява престъпността и инцидентите по пътищата“, казва в “Нашият ден“ д-р Драгомир Цанев от Центъра за енергийна ефективност и допълва:

“Не би трябвало да има съмнения дали трябва да имаме улично осветление. Въпросът е как да направим така, че уличното осветление да е възможно най-ефективно?“

По-добрите решения...

“Ние твърде много разчитаме на държавата и не се обръщаме към други източници. Имаме няколко примера, които са в обратната посока. Община Габрово например, без да чака субсидия реализира ЕСКО схема, договор с гарантиран резултат в уличното осветление, точно преди увеличението на цените не електроенергията завърши своя проект, така че в момента разполага с модерно съвременно осветление.

Колкото по-бързо общините реализират мерки за енергийна ефективност, толкова по-добре. Съветът ни е да се опитват да правят максимално ефективни проекти без да изчакват поредната грантова програма, поредното безвъзмездно финансиране. Финансовите параметри в момента са изключително добри, въпросът е на смелост и на техническа подкрепа“, посочва още той в интервю за БНР.

“Когато говорим за Плана за възстановяване в другите държави, виждаме, че всички те използват кредитен ресурс. Държавата или Европейския съюз в случая подпомагат част от изпълнението на проекта, но за другата част се търси кредитно финансиране“, посочва още той.

Според него “бавно и късно, но вече започваме да градим култура за ранно инвестиране и за умно ползване на ресурсите за енергийна ефективност“.

Какви климатици да търсим?

“Трябва да търсим такива с висок сезонен коефициент за преобразуване. Той ще работи толкова по-добре, колкото по-добро е състоянието на сградата – изолация на стени и прозорци“, посочва още Цанев.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Специален фокус на "Университетската седмица на книгата в УНСС" са книжните инфлуенсъри

В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..

обновено на 04.11.24 в 14:07

Да свалиш наметалото, или искейпизмът – защо?

Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян..

публикувано на 04.11.24 в 12:50
Колаж: Георги Корнейков

"ЕкоОбщина": Френско-българско партньорство за екологични градове

Важността на устойчивото третиране на отпадъците и рециклирането, ролята на кръговата икономика и ползите от съвременни методи за управление на отпадъците са ключови теми на семинара "Отпадъци и рециклиране", организиран от Френското посолство и Френския културен институт в България. Това събитие е част от конкурса "ЕкоОбщина – устойчив град и..

обновено на 04.11.24 в 12:35
Тодор Цеков, Антон Митов и Радослав Диков (от ляво надясно)

Антон Митов представя: Теодор Цеков и Радослав Диков

Теодор Цеков е журналист в седмичния вестник "Филтър" и сайта, носещ същото име. Радослав Диков е също журналист, вече бивш – работил дълги години в Немска редакция на БНР. Сега пише фейлетони. За мухата в студиото, политиката и най-дългата дума в немския език, или "последният да затвори вратата". Полусериозно преди президентските избори в САЩ –..

публикувано на 04.11.24 в 12:14

Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е актуално?

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" след Деня на будителите и в навечерието на второто издание на Деня на четенето, който тази година преминава под мотото "Иновациите започват с четене", Валентина Стоева от фондация "Четене" и фондация "Детски книги" сподели възгледите си за това как да стимулираме четенето сред децата и защо е..

обновено на 04.11.24 в 11:35