Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Общините да правят проекти, без да чакат поредната грантова програма

Д-р Драгомир Цанев: Работещото улично осветление намалява престъпността и инцидентите

Уличното осветление в община Кюстендил преминава на режим

Снимка: Ани Петрова

Уличното осветление в община Кюстендил преминава на режим. Мярката ще бъде предприета след днешния Димитровден. Осветлението по улиците ще бъде изключвано през времето от 22:30 часа до 5:30 часа сутринта. Предстоят срещи с ръководството на полицията в града.

Чуйте каква е реакцията на жители на града.

“Уличното осветление е основна нужда на живеещите в по-малки или по-големи населени места. Доказано е, че работещото улично осветление намалява престъпността и инцидентите по пътищата“, казва в “Нашият ден“ д-р Драгомир Цанев от Центъра за енергийна ефективност и допълва:

“Не би трябвало да има съмнения дали трябва да имаме улично осветление. Въпросът е как да направим така, че уличното осветление да е възможно най-ефективно?“

По-добрите решения...

“Ние твърде много разчитаме на държавата и не се обръщаме към други източници. Имаме няколко примера, които са в обратната посока. Община Габрово например, без да чака субсидия реализира ЕСКО схема, договор с гарантиран резултат в уличното осветление, точно преди увеличението на цените не електроенергията завърши своя проект, така че в момента разполага с модерно съвременно осветление.

Колкото по-бързо общините реализират мерки за енергийна ефективност, толкова по-добре. Съветът ни е да се опитват да правят максимално ефективни проекти без да изчакват поредната грантова програма, поредното безвъзмездно финансиране. Финансовите параметри в момента са изключително добри, въпросът е на смелост и на техническа подкрепа“, посочва още той в интервю за БНР.

“Когато говорим за Плана за възстановяване в другите държави, виждаме, че всички те използват кредитен ресурс. Държавата или Европейския съюз в случая подпомагат част от изпълнението на проекта, но за другата част се търси кредитно финансиране“, посочва още той.

Според него “бавно и късно, но вече започваме да градим култура за ранно инвестиране и за умно ползване на ресурсите за енергийна ефективност“.

Какви климатици да търсим?

“Трябва да търсим такива с висок сезонен коефициент за преобразуване. Той ще работи толкова по-добре, колкото по-добро е състоянието на сградата – изолация на стени и прозорци“, посочва още Цанев.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Не можем да успокояваме разстроено дете с телефон

"Всяко дете има право на щастливо детство!" – такова е мотото на Карин дом – Варна. Организация с нестопанска цел, основана преди около 30 години от потомствения дипломат и филантроп Иван Станчов, която носи името на неговата братовчедка Карин (родена с церебрална парализа). За нуждите на дома той предостовя фамилната си къща. От няколко години Карин..

публикувано на 28.05.25 в 13:26
Доц. Антон Тонев

Нови постове в ръководството на НЗОК: Какво би могло да означава това?

През изминалата седмица парламентът прие на първо четене промени в Закона за здравното осигуряване . Основните акценти в тях включват разпределение на функциите в НЗОК между  управителя и двама подуправител и. Парламентът отхвърли предложението на ПП-ДБ за отпадане на хартиената здравноосигурителна книжка и задължително уведомяване по електронен път на..

обновено на 28.05.25 в 12:34

Настоящи и бъдещи медици протестираха в шест български града

Протест на настоящи и бъдещи медици се проведе в 6 града в страната. Исканията са за работна заплата, отговаряща на висококвалифицирания труд, който всеки един здравен специалист извършва, регламентирано работно време, условия на труд, позволяващи адекватна грижа за пациентите и защита на персонала. Инициаторите настояват и за промяна в..

публикувано на 28.05.25 в 12:00

Среща с чудесата на науката в село Осоица

Експерименти, работилници, научни игри и вдъхновяващи срещи с истински изследователи и мечтатели ще предложи второто издание на Детския фестивал на науката в с. Осоица на 2 юни. Явор Денчев разказва в "Нашият ден" за събитието, което ще разкрие на децата тайни от света на конструирането, електрониката, физиката, химията, биологията чрез..

публикувано на 28.05.25 в 11:01

Новият фестивал в Божурище възпитава чрез творчество

Венелина Петрова – певица, музикален педагог и вдъхновител – сподели в ефира на предаването "Нашият ден" своята визия за възпитанието, личната отговорност и ролята на изкуството в развитието на младите хора. Поводът е предстоящият фестивал  "Да! Всичко зависи от теб!" – първият по рода си културен форум в историята на град Божурище. "Наистина е..

обновено на 28.05.25 в 10:58