Уличното осветление в община Кюстендил преминава на режим. Мярката ще бъде предприета след днешния Димитровден. Осветлението по улиците ще бъде изключвано през времето от 22:30 часа до 5:30 часа сутринта. Предстоят срещи с ръководството на полицията в града.
Чуйте каква е реакцията на жители на града.
“Уличното осветление е основна нужда на живеещите в по-малки или по-големи населени места. Доказано е, че работещото улично осветление намалява престъпността и инцидентите по пътищата“, казва в “Нашият ден“ д-р Драгомир Цанев от Центъра за енергийна ефективност и допълва:
“Не би трябвало да има съмнения дали трябва да имаме улично осветление. Въпросът е как да направим така, че уличното осветление да е възможно най-ефективно?“
По-добрите решения...
“Ние твърде много разчитаме на държавата и не се обръщаме към други източници. Имаме няколко примера, които са в обратната посока. Община Габрово например, без да чака субсидия реализира ЕСКО схема, договор с гарантиран резултат в уличното осветление, точно преди увеличението на цените не електроенергията завърши своя проект, така че в момента разполага с модерно съвременно осветление.
Колкото по-бързо общините реализират мерки за енергийна ефективност, толкова по-добре. Съветът ни е да се опитват да правят максимално ефективни проекти без да изчакват поредната грантова програма, поредното безвъзмездно финансиране. Финансовите параметри в момента са изключително добри, въпросът е на смелост и на техническа подкрепа“, посочва още той в интервю за БНР.
“Когато говорим за Плана за възстановяване в другите държави, виждаме, че всички те използват кредитен ресурс. Държавата или Европейския съюз в случая подпомагат част от изпълнението на проекта, но за другата част се търси кредитно финансиране“, посочва още той.
Според него “бавно и късно, но вече започваме да градим култура за ранно инвестиране и за умно ползване на ресурсите за енергийна ефективност“.
Какви климатици да търсим?
“Трябва да търсим такива с висок сезонен коефициент за преобразуване. Той ще работи толкова по-добре, колкото по-добро е състоянието на сградата – изолация на стени и прозорци“, посочва още Цанев.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Векове наред жената е била обект на медицински интерес главно заради нейните репродуктивни способности и възможността да роди и отгледа здрави деца. Невидимите за медицината жени или как съвременната наука съзнателно пести от познание как женското тяло реагира на лекарства и терапии – разговор във "Време за наука" с журналистката в сферата..
Събитието се провежда под патронажа на Министерството на образованието и науката. Виртуалният водещ на новинарски емисии Тео, създаден с изкуствен интелект за Великденския концерт на участници от конкурса "Киното – моя любов, моя песен", част от Международния младежки медиен фестивал "Арлекин", ще се материализира отново във Варна. Обръщението на Тео..
Опенхаймер след изобретяването на ядреното оръжие цитира древноиндийския епос "Бхагавадгита", в който се казва, че когато "блясъкът на хиляда слънца" светне в небето, човекът ще стане заплаха за света. До днес атентатите, терористичните актове и военната надпревара правят така, че чуваме по-често за тях, тоест изобретението на Нобел е по-новинарско..
В днешното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" ви срещаме с един от водещите иноватори в устойчивото предприемачество – Денимир Димитров , основател и изпълнителен директор на "Zero Wave", компания с мисия да превръща отпадъци в ценни ресурси. Освен това, той е сред основателите на сдружение "Нулев отпадък България", което..
В Лозница днес стартира третото издание на фестивала на етносите под наслов "На една синия, от една паница – под Лозница" . В градския парк ще бъдат представени обичаите и традициите на различните етнокултурни общности в Лудогорието. Фестивалът се организира по проект "Етнокултурното многообразие и културното наследство на Лудогорието", изпълняван от..
От 4 до 24 юни София отново ще бъде домакин на платформата "Световен театър в София". Тя е част от Календара на културните събития на Столичната община и..
Представете си огромен пикник с любимите си хора под звуците на световна музика и в компанията на топартисти, готвачи и със забавления за малки и..
Планината Бешбармаг е едно от най-красивите и мистериозни места в Азербайджан. Намира се недалеч от Баку и всъщност е не особено импозантна скала, но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg