Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Може ли една снимка да предизвика социална революция?

6
Васил Абаджиев и Аделина Филева

Може ли една снимка да предизвика социална революция? Как се документира радиацията?

Представяме книгата "10% Concerning the Image Archive of a Nuclear Research Center", с кадри от архива на Центъра за ядрени изследвания в Карлсруе.

Снимка - Rosina Pencheva

И дали диалогът между двама художници от различни поколения може да ни позволи да "надникнем“ в съзнанието на един творец, когато общува с наследството на друг.

В предаването гостуват художникът Васил Абаджиев и директорката на Софийска градска художествена галерия Аделина Филева, които разказват за изложбата "Дечко Узунов / Васил Абаджиев. Автопортрети".

Хората на Будапеща и София

Фотографът Вихрен Георгиев от платформата "People of Sofia" споделя за две негови изложби – "Хора като нас" в галерия "Credo Bonum" и "Хората на Будапеща и София".

Дориан Тодоров

А Дориан Тодоров, носителят на Първа награда на неотдавна приключилия фотографски конкурс, куриран от Дамарис Амао – изследователка на изкуството и селекционер в отдела по фотография на Международния център Жорж Помпиду в Париж, разказва повече за кадъра си.

Снимките са предоставени от "ФотоФабрика – факт и фикция"

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Българска авторка гостува на Фарьорските острови

Миглена Дикова-Миланова – преподавател по български език и култура в Университета в Гент, бе поканена това лято да твори на Фарьорските острови в програмата на резиденцията на Съвета на творците от Фарьорските острови – LISA. "Малкото селце Тьорнувик (Tjørnuvík), разположено в областта Sunda kommuna, северно на територията на най-големия остров от..

публикувано на 19.09.24 в 09:29

В България връзката между историческата наука и обществото е счупена

Дни след откриване на новата учебна година и дни преди Деня на независимостта разсъждаваме върху значението на историческото познание в съвременния свят. В какво се изразява обучението по история в училище, как да се борим с фалшификациите в историята, и как младите гледат на историята и миналото? Гост в "Нашият ден" е Александър Стоянов..

публикувано на 19.09.24 в 09:11

Йовковата "Албена" с премиера в Смолян

С премиера на спектакъла "Албена" открива новия си творчески сезон Родопският драматичен театър "Николай Хайтов" в Смолян . Постановката по прочутата пиеса на Йордан Йовков е дело на режисьора Делян Илиев. "Текстът е световен, със сигурност. Ако беше написан в някоя скандинавска държава, например, щеше да е световноизвестна драматургия. Това..

публикувано на 19.09.24 в 08:10

"Урок по летене": филм за един куклен спектакъл и силата на приятелството

Документалният филм на Светлозар Георгиев "Урок по летене" разказва за създаването на българо-японския спектакъл "История за чайка и банда котараци" по Луис Сепулведа с режисьор Катя Петрова. Филмът представя работата по двуезичния проект, реализиран от японския театър "ПУК" и Столичния куклен театър. Документалният разказ проследява актьорите,..

публикувано на 18.09.24 в 16:24

Роберт Леви с нова поетична книга

Роберт Леви, поет, има магистърски степени по Българска филология (1995, СУ "Свети Климент Охридски") и по Културна и социална антропология (1998, СУ "Свети Климент Охридски"). През годините е натрупал богат професионален опит – от строителен работник до сценарист на документални филми, и в момента живее във Франкфурт, Германия, където работи като..

публикувано на 18.09.24 в 15:12