Във времето на есенно-зимния период хремата при децата е една от най-честите причини, които изпращат родителите пред лекарските кабинети. Аптечната мрежа изобилства от средства за нейното лечение – от сиропи и капки до хомеопатични методи и изпитани бабини лекове на билкова основа – всички те стават част от затворения кръг, в който се лутат разтревожените родители, чието дете с месеци не успява да се върне в детската ясла или градина.
Според педиатъра д-р Кристин Генкова хремата е защитна реакция на организма и тя не трябва да бъде винаги третирана като нещо патологично. Тя смята, че децата не бива да бъдат лишавани от игра навън в този период, макар и далеч от своите връстници, а осигуряването на пълноценна храна е от изключително значение.
"Първото нещо, което съветвам родителите, е когато имат съмнение, че хремата има бактериален причинител, да се консултират с педиатъра си да се назначи микробиологично изследване на въпросния секрет и по антибиограма той да бъде лекуван. Защото много често се случва ние да имаме едни капки изписани от предходното боледуване, при изолиран даден бактериален причинител, те са имали тогава чудесен ефект, обаче сега може причинителят да бъде различен е те реално да не са ефективни при него", съветва тя.
Чуйте целия разговор с д-р Генкова в звуковия файл:С началото на Новата година Марк Зукърбърг, собственикът на Фейсбук, съобщи, че Meta – компанията майка на Facebook, прекратява програмата си за проверка на фактите от независими експерти и ще възприеме т.нар. "модел на общностни бележки". Започнаха дискусии във всички социални мрежи – до какво би довело това във времената на фалшивите новини и..
За протестите в Грузия, дори и на Коледа и Нова година, разказва от първо лице Темука Капанадзе, инженер, един от многото протестиращи в Тбилиси през последните месеци. "Отначало протестите бяха малки, а после, когато разбрахме, че искат да спрат преговорите за членството ни в ЕС, тогава голяма маса хора реагира и протестите станаха големи. Дори..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Калин Тихолов: "Притежавам наследствен имот, който е бил одържавен по време на комунизма. В средата на 50-те години на виналия век през парцела е прокаран уличен водопровод. Имотът ни е възстановен..
Какви са конституционните ребуси в началото на новата година? Това е темата на юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида". Какво целят внесените проекти за изменение на Закона за съдебната власт? Наистина ли предполагат реални реформи в съдебната власт? Д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в..
Столичната община започва нова инициатива, наречена "По-голям брат/сестра", която има за цел да осигури подкрепа, приятелство и вдъхновение за децата, живеещи в центрове за настаняване от семеен тип. Програмата е подготвена по инициатива на заместник-кмета по социални дейности Надежда Бачева, която сподели повече за нея в ефира на "Нашият ден". Какво е..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg