Във времето на есенно-зимния период хремата при децата е една от най-честите причини, които изпращат родителите пред лекарските кабинети. Аптечната мрежа изобилства от средства за нейното лечение – от сиропи и капки до хомеопатични методи и изпитани бабини лекове на билкова основа – всички те стават част от затворения кръг, в който се лутат разтревожените родители, чието дете с месеци не успява да се върне в детската ясла или градина.
Според педиатъра д-р Кристин Генкова хремата е защитна реакция на организма и тя не трябва да бъде винаги третирана като нещо патологично. Тя смята, че децата не бива да бъдат лишавани от игра навън в този период, макар и далеч от своите връстници, а осигуряването на пълноценна храна е от изключително значение.
"Първото нещо, което съветвам родителите, е когато имат съмнение, че хремата има бактериален причинител, да се консултират с педиатъра си да се назначи микробиологично изследване на въпросния секрет и по антибиограма той да бъде лекуван. Защото много често се случва ние да имаме едни капки изписани от предходното боледуване, при изолиран даден бактериален причинител, те са имали тогава чудесен ефект, обаче сега може причинителят да бъде различен е те реално да не са ефективни при него", съветва тя.
Чуйте целия разговор с д-р Генкова в звуковия файл:В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Панталей Николаев, София: Имаме преписка с областната управа София-град – оценител по Закона за обезщетяване на собственици на одържавени имоти е предал оценка. Ходихме всеки вторник при заместник областния..
В "Мигранти с таланти" ви срещаме с афганистанеца Халед Мераджудин . Той е роден в Кабул и пристига в България преди 25 години като бежанец от войната в Афганистан. След престой в Индия, през 1991 г. семейството му пристига в България, където намира своя втори дом. Тук Халед завършва 52-ро училище "Цанко Церковски" в София, след което учи в Нов..
В редакция "Хумор и сатира" често правим открития, които засягат човечеството и винаги ги споделяме с него. Какво открихме тази седмица (освен, че Кралят е жив) ще споделим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по стихотворения на..
До какви последици за собствениците на имоти водят направените изменения на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, приети в пленарна зала на 9 февруари 2024 г.? Доколко са съобразени с Конституцията на Република България тези поправки? Как ще бъдат обезщетени собствениците на имоти? Какъв е казусът на Кирил Киров , собственик на имоти около..
На 21 февруари светът отбелязва Международния ден на екскурзовода – професия, която има ключова роля в опазването и популяризирането на културното наследство. По този повод разговаряме с Румяна Титерякова , дългогодишен екскурзовод и преподавател в Пловдивския университет, за предизвикателствата пред професията и необходимостта от баланс между..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес...
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на..
Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg