Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стоянка Илчевска:

За будителската мисия за опазването на автентичното песенно и танцово богатство

Стоянка ИлчевскаВ Деня на народните будители в "Нашият ден“ Стоянка Илчевска, дългогодишен директор на Националното училище за фолклорни изкуства в Широка лъка, коментира ролята на будителството и опазването на автентичното песенно и музикално богатство на България. Това е важен и характерен елемент от пълнотата на българската музикална и национална идентичност. След близо 37 години, прекарани в училището в Широка Лъка, музикалният педагог определя себе си като една голяма късметлийка, защото работи това, което обича.

"Това е храм на духовността, храм на фолклора, защото в него са събрани красотата, мъдростта и талантът от цялата страна, които са предпочели да превърнат своята съдба в мисия да съхраняват, развиват и да популяризират българския музикален фолклор чрез специалностите в училището – народно пеене, народни инструменти – гайда, гъдулка, кавал  и тамбура, като и български танци", твърди Стоянка Илчевска.

През дома на българския фолклор в Широка лъка през годините са минали над 1600 ученици. В момента има 5 паралелки, които обхващат всички специалности, които предлага учебната програма на училището, разпределена в петгодишен обучителен курс.


"Нашите деца имат възможност да започнат своята творческа реализация още от ученическата скамейка. Ежегодно правим записи на нашите ученици. Освен това художествената продукция  на нашето училище е много богата, имаме много концерти. Учениците ни участват в различни конкурси, което е голяма мотивация за тях“, допълва Стоянка Илчевска.

Специфичен е образователният модел на Националното училище за фолклорни изкуства в Широка лъка, който съчетава в себе си както общообразователната подготовка, така и специализираната.


"Нашите възпитаници след завършване на образованието си имат възможност да получат диплома за средно образование, така и свидетелство за професионална квалификация", посочва Илчевска.

Според нея всички съвременни будители трябва да бъдат будни с техните сетива, с техните сърца, с техните очи да пазят и да популяризират българския музикален фолклор, защото това ни е съхранило през годините.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

Снимки  - архив, Национално училище за фолклорни изкуства "Широка лъка“
По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тони Йорданов

Северозападно вино

Семейството Тони и Надежда Йорданови от Мездра са собственици на млада винарна тип "шато" в близост до града. Любовта към виното е първият импулс на Тони Йорданов да прави вино и дълги години това занимание е само хоби, финансирано от другите дейности на семейството – зеленчукова ферма, хотел в гр. Мездра, създаване и управление на ВЕЦ. Днес..

публикувано на 06.04.25 в 10:35

Човешките слабости

Неделното евангелско четиво за Петата неделя от Великия пост на пръв поглед няма нищо общо с честваната на този ден светица — преподобна Мария Египетска. Вгледаме ли се обаче по-обстойно ще намерим един общ елемент. И в текста от св. евангелист Марк, и в житието на светицата са разкрити човешките слабости. Заедно с доц. Венцислав Каравълчев,..

публикувано на 06.04.25 в 09:35
Стоян Георгиев

Стоян Георгиев: Случващото се в Турция надминава нашите представи за репресии

Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..

публикувано на 05.04.25 в 09:00

В чистото, спретнато и подредено село Глава

Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..

публикувано на 05.04.25 в 08:35
Абдулрахман Ал-Халиди

Каква ще е съдбата на саудитския дисидент Ал Халиди

В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..

обновено на 04.04.25 в 17:31