Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради е насочена към обновяване на многофамилни жилищни сгради с основна цел – чрез изпълнение на мерки за енергийна ефективност да се осигурят по-добри условия на живот на гражданите в многофамилни жилищни сгради, топлинен комфорт и по-високо качество на жизнената среда.
Защо е важна програмата и какъв е очакваният ефект от нея?
Темата коментират в “Нашият ден“ Драгомир Цанев, изпълнителен директор на Центъра за енергийна ефективност и член на Комисията за енергийна ефективност към Националния консултативен съвет по “Зелената сделка“, и Иван Велков, председател на Българска фасилити мениджмънт асоциация (БГФМА).
“Важните неща винаги са да сме максимално полезни на обществото. До максимално много хора да достигнат средства, с което те биха могли да намалят рисковете от заплахите, които всеки ден срещаме в нашия живот. Да се намалят ежедневните разходи за енергия. Да оставят парите в българската икономика и в градовете. Това е целта на тази програма, това трябва да гоним, но дали успяваме да го направим, е малко по-различен въпрос.
100% грантово подпомагане на жилищна частна собственост не съществува никъде по света. Това е нещо, от което хората трябва да се възползват. Това буквално е подарък, който не се случва всеки ден. Дори в държави като Гана, като Палестина грантовите стойности са до 30% и хората там продължават да имат интерес към тези програми за обновяване. Това се случва един път в живота, но за съжаление ще достигне само до около 1000 сгради, а имаме 60 000, които се нуждаят от обновяване. Това е проблемът, който трябва да решим.
Вярната цел е да се използва наличният публичен ресурс, за да се стимулира процес, който да доведе до широкото включване на всички, които се нуждаят, а не целево да се редят на опашка. Системите, които светът е измислил за подпомагане на нуждаещите се, при нас сякаш буксуват в социалното министерство, а се управляват ресурси по някакъв остарял, неефективен и не достатъчно бърз механизъм.
Тази програма в този си вид вероятно ще се случи, но ние като държава и общество трябва да имаме паралелен механизъм, който да е изграден по рационален, модерен начин, до който имат достъп всички нуждаещи се“.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..
През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..
С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте!
В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
В рубриката "Епизоди от живота" разказваме истории, които ни напомнят за силата на човешкия дух и самоотвержената обич. Днес ще ви представим разказа на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg