Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Национална програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради – какво да очакваме?

Снимка: БГНЕС

Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради е насочена към обновяване на многофамилни жилищни сгради с основна цел – чрез изпълнение на мерки за енергийна ефективност да се осигурят по-добри условия на живот на гражданите в многофамилни жилищни сгради, топлинен комфорт и по-високо качество на жизнената среда.

Защо е важна програмата и какъв е очакваният ефект от нея?

Темата коментират в “Нашият ден“ Драгомир Цанев, изпълнителен директор на Центъра за енергийна ефективност и член на Комисията за енергийна ефективност към Националния консултативен съвет по “Зелената сделка“, и Иван Велков, председател на Българска фасилити мениджмънт асоциация (БГФМА).

Драгомир Цанев, Нина Цанева и Иван Велков
“Важните неща винаги са да сме максимално полезни на обществото. До максимално много хора да достигнат средства, с което те биха могли да намалят рисковете от заплахите, които всеки ден срещаме в нашия живот. Да се намалят ежедневните разходи за енергия. Да оставят парите в българската икономика и в градовете. Това е целта на тази програма, това трябва да гоним, но дали успяваме да го направим, е малко по-различен въпрос.

100% грантово подпомагане на жилищна частна собственост не съществува никъде по света. Това е нещо, от което хората трябва да се възползват. Това буквално е подарък, който не се случва всеки ден. Дори в държави като Гана, като Палестина грантовите стойности са до 30% и хората там продължават да имат интерес към тези програми за обновяване. Това се случва един път в живота, но за съжаление ще достигне само до около 1000 сгради, а имаме 60 000, които се нуждаят от обновяване. Това е проблемът, който трябва да решим.

Вярната цел е да се използва наличният публичен ресурс, за да се стимулира процес, който да доведе до широкото включване на всички, които се нуждаят, а не целево да се редят на опашка. Системите, които светът е измислил за подпомагане на нуждаещите се, при нас сякаш буксуват в социалното министерство, а се управляват ресурси по някакъв остарял, неефективен и не достатъчно бърз механизъм.

Тази програма в този си вид вероятно ще се случи, но ние като държава и общество трябва да имаме паралелен механизъм, който да е изграден по рационален, модерен начин, до който имат достъп всички нуждаещи се“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ЕнЕфект: енергийна трансформация, доверие и устойчивост

Говорят зелените новатори на България: В "Нашият ден" ви срещаме с Драгомир Цанев – изпълнителен директор на ЕнЕфект и един от най-активните гласове за енергийна трансформация у нас. Гостът разказва за ползите от енергийните общности, защо те са важни за България, и как се изгражда доверие, мотивация и устойчиво поведение сред хората. Цанев..

публикувано на 14.07.25 в 10:09
Дискусия: В търсене на справедливостта, Виенски университет  

Памет и вина: 30 години от геноцида в Сребреница

30 години по-късно никой не говори за справедливост, останали са само болката от трагедията и страхът от ново разпалване на огъня. Как живеят днес оцелелите? Какво е мястото на прошката? И най-вече – защо все още има отричане и мълчание? Сребреница завинаги ще остане един от най-мрачните моменти в европейската и световната история. Момент, който носи..

публикувано на 14.07.25 в 09:25
Николета Даскалова

Николета Даскалова: Атакуваните журналисти не трябва да мълчат

Какво показват докладите за медийния плурализъм и свободата на изразяване в България, коментира в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев“ Николета Даскалова от фондация "Медийна демокрация“ “Заедно с проф. Нели Огнянова и доц. Орлин Спасов всяка година през последните 10 изготвяме редовния мониторинг за България относно медийния плурализъм и..

публикувано на 14.07.25 в 08:55
Павел Конуков

Лешници, бадеми, смокини

Павел Конуков от Варна отглежда биологично 160 декара насаждения с лешници, бадеми и смокини в землището на варненското село Въглен. Най-обширните площи сред тях са заети с лешници от италианските сортове тонда джентиле, ран трапезундски и римски. Започнал с помощта на програмата "Млад фермер", Павел решава да създаде и база за преработка на..

публикувано на 14.07.25 в 08:15

Светлината на света

В нагорната си проповед Спасителят се обръща към апостолите Си с думите: "Вие сте светлината на света" Христовите ученици напълно оправдават тези думи, тъй като разнасят Божествената светлина из цялото земно кълбо. Не само на думи, но и с делата си те доказват, че са носители на тази Божествена светлина и това е едно от основанията християнството да..

публикувано на 13.07.25 в 09:45