В Софийската градска художествена галерия тези дни бе представено едно изключително стойностно издание, посветено на 120-годишнината на големия скулптор Любомир Далчев.
Албумът проследява целия творчески път на художника, започнал от София, от страната ни и завършил в САЩ, където умира на достолепната възраст близо 100 години. Изданието, което съдържа близо 300 страници, се нарича "Любомир Далчев. Неспокойният дух", е изключително богато на текстове за артиста, проследяващи неговото разнообразно, изкуство, както и изключително много репродукции, фотоси и за негови паметници и скулптури из цялата страна, както и снимки от Художествената академия, от общуването на артиста с негови колеги и знаменателни личности от минали години.
Сред екипа, създал това уникално издание, са Аделина Филева, Красимир Илиев, Галина Декова, Веселин Праматаров – дизайнер, и още близо 10-ина специалисти, положили усилия за тази памет на нашия именит художник Любомир Далчев. Разделите са няколко – текстове от Аделина Филева – "Неспокойният дух", анализ на творчеството му от Красимир Илиев, Галина Декова, живот в дати, каталог на творбите и избрана библиография. Особено ценни са текстовете от самия Любомир Далчев, защото той е бил и пишещ човек, както и мнения и оценки за неговото изкуство от световни авторитети като Дьорд Кофан и др. В раздела Каталог на творчески са репродуцирани близо 400 негови произведения.
Аделина Филева, директор на Софийска градска художествена галерия, представи в "Артефир" това знаменателно издание "Любомир Далчев. Неспокойният дух", което е на разположение в самата галерия.
Любомир Далчев е космополитна фигура без аналог в българското изкуство, роден на 27 декември 1902 г. в Солун, преминал през модерната школата на Рим и Париж и завършил живота си в САЩ на 11 юли 2002 г. Творческото му присъствие прехвърля мост между две противоположни и несъвместими ситуации в българското изкуство – преди и след 1944 г. Започва развитието си през 30-те години на ХХ в. като живописец. През 40-те години със скулптурната декорация на Съдебната палата в София се налага като един от най-способните монументалисти. Вмествайки изразния език на реалистичната форма, здравия конструктивен строеж на фигурата и фината вътрешна воля на жеста и мимиката в мащаба на архитектурната композиция, той е предшественик на теорията за синтеза от 70-те години на ХХ в. След 1944 г. създава десетки паметници и е автор на мемориални комплекси (Пловдив, Перущица и др.). Произведения като "Самуиловите воини", "Блудният син", "Йов", "Маутхаузен" демонстрират умението му да изобрази конфликтите на съвременния човек в драмата на историческите процеси. В своето изкуство на крайно съпреживяване Далчев поставя началото на нова школа в българската скулптура, която процъфтява с първите изяви на неговите ученици (В. Минеков, Г. Малакчиев, Н. Терзиев, И. Нешев, А. Кафеджийски, К. Дамянов и много други).
Художественото му наследство и влиянието върху цяло поколение от творци, забележителното отстояване на творческата дързост и автономност, дават основание модерната българската скулптура в нейния генезис и развитие през ХХ в. да се обобщава като "Векът на Далчев".
Снимки: ФС на СГХГ
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите творби на адрес nkyanaki_petrov3@abv.bg . В категория "Поезия" могат да бъдат изпратени до три стихотворения, а в раздел "Проза" – произведения с дължина до три стандартни страници...
Историкът Петър Николов-Зиков разказваза съдбата на престолонаследника от Шишмановата династия Иван Стефан в книгата "Людовико – императорът на България". Трудът разкрива съдбата на царя в изгнание. В изданието авторът продължава да изследва родната история от XIII и XIV век след неговите трудове "Истинската история на Видинското княжество" и "Домът..
Старозагорският драматичен театър ще представи тази вечер най-новата си премиера – спектакъла "Многострадалната Геновева или летопис на едно въстание". Първата среща с публиката ще се състои на сцената на Античния форумен комплекс "Августа Траяна" в Стара Загора . Постановката е резултат от съвместната работа на утвърден екип: драматизацията е дело..
Предстоят три дни приключенско кино под звездите в "Лятна филмомания " . Фестивалът в Банско ще предложи избрани филми от миналогодишното издание на Банско филм фест. Селекцията включва най-добрите планинарски, приключенски и екстремни филми през последната година. Жителите и гостите на Банско ще се насладят на 9 филма от България, Полша, Италия,..
Габровската художничка Пепа Църова представя в Троян, в "Серяковата къща", от 18:00 часа своята самостоятелна изложба "Разговор за градини и поляни". Изложбата е съвместен проект на галерия "Серякова къща" – Троян, и галерия "Орловска 10" – Габрово, и поставя начало на бъдещо сътрудничество между двете експозиционни пространства. С авторката Пепа..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg