На днешния 4 ноември от 16:30 часа в Аулата на СУ тържествено ще бъдат връчени EuroPsy сертификати на първите девет психолози в България, удостоени с европейски признание на тяхното образование и квалификация по психология. Също така ще се отбележат и 50 години на специалност Психология в Софийския университет.
EuroPsy е Европейска система за сертифициране на психолози, създадена от Европейската федерация на психологическите асоциации (EFPA). EuroPsy предоставя единен стандарт за професионална компетентност и етично поведение, приет от Националните асоциации на психолозите от 38 държави (включително всички страни от ЕС), които са членове на EFPA.
“Връчваме тази награда на Дружеството на психолозите за най-добър принос за развитие на психологическата практика у нас по две причини. От една страна, годишнината от създаването на специалността, това е през 1982 г. От друга страна, затова, че е подготвила тези девет специалиста да бъдат признати от Европейската федерация на психологическите асоциации за равноправни членове на психологическата общност в Европа“, казва в ефира на “Нашият ден“ проф. Сава Джонев, председател на Дружеството на психолозите в България и допълва:
“На 15 ноември получихме своето номиниране и оттам нататък се борим и работим с хората, които вече са натрупали този опит, защото без да са подготвени, че това някога ще бъде оценено, те са работили по шест, по седем години над своята квалификация и сега е едно прекрасно съвпадение тяхната квалификация да бъде оценена на европейски ниво и да им позволи тази европейска мобилност. 26 държави стоят зад тази диплома“.
“Специалността се развива паралелно с дружеството на психолозите, което е основано през 1973 г. и работи ръка за ръка с тази общност. То получава информация от съсловието, изпраща я в академични среди и те регулират своите програми и достигаме до настоящото ниво.
Дружеството на психолозите има стратегия и в нея влизат всички специалности в България, тя се преподава в седем университета у нас. Ние помагаме, за да може те да достигнат стандартите на EuroPsy. Ще имаме цяла гвардия от готови и добре работещи психолози.
Имаме и друга задача и това е да направим нашата професия регламентирана. Регламентацията изисква закон. Проектозаконът е готов, той е внасян един път в Народното събрание, но поради неговото разпадане процедурата не беше довършена“.
“Сега чакаме новото Народно събрание да регулира своите вътрешни проблеми и отново да го внесем. Това е един изключителен закон, който ще осигури високите стандарти в обслужването на обществото“, посочва още той в интервю за БНР и допълва:
“Този законопроект ще обедини професионалната дейност на всички психолози и ще регулира стандарта, високото равнище на представянето на техните услуги.
В изследване на организационната култура на съсловието на психолозите, което направихме съвсем наскоро се оказа ,че само 22% от анкетираните считат, че дружеството е търсено за експертни мнения и хората и институциите се съобразяват с тях. Това е много ниско равнище и ние искаме да преодолеем този световен глад за психология, защото и в световната общност проблемите са много големи, лидерите не взимат правилните решения на събитията, нито представляват пример за подражание в политиката. Този глад за инструменти може да бъде попълнен от психологическата наука“.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg