Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вярата, вечният живот и служението на свещеника

В наши дни, както и по времето на Христос, има множество болни, както има и лечители, които благоразумният човек не бива да пренебрегва. Но дали е достатъчна и силна нашата вяра? Когато дойдат минути на изпитания, дали сме готови да надживеем съмненията и колебанията, които ни обхващат? Настигнат ли ни болести, споходили ни смърт, някои от нас изпадат в отчаяние и маловерие и започват да роптаят срещу Бога, като губят всякаква надежда в Божествения Му Промисъл и Неговата помощ.

Винаги, когато едно болно обществото е поставяно на изпитание, трябва да се въоръжаваме с надеждата, завещана ни от Спасителя и да не даваме възможност на никой да ни отнеме вярата в Бога и убедеността, че все пак доброто побеждава.

Гост на "Благовестие" е иконом Йоан Карамихалев, дългогодишен свещеник в столичния храм "Св. София". От 2020 г. той е член на Съюза на българските писатели. Ще представим и последната книга на столичния свещеник – сборникът с разкази "Хлъзгаво време".

В нея са засегнати темите за духовната прелест, за неофитството, за суеверията, за покаянието, за упованието в Бога и благодарността към Него, за тежестта и отговорността на свещеническото служение, за необходимостта от разбирателство между хората с различни мнения и възгледи.
Върху тези теми, като и върху отминалата Задушница се спираме с отец Йоан Карамихалев.


По публикацията работи: Росица Михова
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Екстремен свят" – темата на 11-ото издание на Innovation Explorer

На 25 февруари София ще бъде домакин на 11-ото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer . Тазгодишното мото на събитието – " Екстремен свят"  – отразява динамиката и предизвикателствата на съвремието ни, коментира основателката на форума Леона Асланова в ефира на предаването "Време за наука". Форумът ще постави фокус..

обновено на 18.02.25 в 14:18
Стоян Ставру в студиото на предаването

Етиката на усъвършенстването: докъде можем да стигнем?

Всеки от нас, поне веднъж в живота си, се е питал: "Защо нямам тези способности?" – било то физическа издръжливост, интелектуална острота, изключителен талант или необикновена красота. Въображението ни неизменно ни тласка към размисъл за границите на човешките възможности и начините за тяхното преодоляване. Но докъде може да ни отведе това желание..

обновено на 18.02.25 в 13:54

Почит към Апостола: Карловските ученици правят театрална постановка всяка година

В рубриката "Времето на редактора" обръщаме внимание на една дългогодишна традиция, свързана с почитта към Васил Левски в град Карлово. Учениците от Средно училище "Васил Левски" продължават да пазят спомена за Апостола на свободата чрез ежегодни театрални постановки, които се радват на голям интерес от страна на жителите на града. Днес, в..

обновено на 18.02.25 в 13:22

Импулсът в мен: Колко опасни са вейповете

Колко опасни са вейповете? Ново проучване наскоро даде малко повече яснота за рисковете от употребата на вейпове.  Вейповете станаха алтернатива на наргилето. Рекламите им са навсякъде в социалните мрежи. Инфлуенсъри и модели организират игри и ги подаряват. Те имат този "куул фактор". Рекламната кампания на една от марките е "Новото..

публикувано на 18.02.25 в 13:19
Йордан Камджалов

Да пробудим твореца във всеки – мисията на образованието

В рубриката "Разговорът" диригентът Йордан Камджалов и ръководителят на Първото частно училище и детска градина "Д-р Мария Монтесори" – Мая Василева, споделят своите възгледи за силата на музиката, образованието и духовността в изграждането на достойно общество. Музиката като мост към безсмъртието На 152-рата годишнина от гибелта на..

обновено на 18.02.25 в 12:51