Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стартира Седмица на бащата

На 7 ноември стартира Седмицата на бащата – една от инициативите на Асоциация "Родители". Седмицата продължава до 13.11.2022, а организаторите са подготвили няколко любопитни дейности, сред които и интересно предизвикателство към родителите под надслов "Безценно с татко“ (#БезценноСТатко). Защото времето, което един баща прекарва с детето си, е безценно.

Защо ролята на бащата е ключова в изграждането на личността и обществото?

Яна Алексиева и Мария НиколоваЯна Алексиева и Мария Николова от Асоциация "Родители" коментират инициативата в “Нашият ден“:

“Девета година организираме нещо, което странно започна да се превръща в традиция. Казваме странно, защото го инициирахме 10 организации преди 9 години с идеята по-скоро да повдигнем темата за ролята на родителя, на бащата, на баланса между майката и бащата.

Защото не говорим и не искаме да бъдем разбирани, че говорим фокусирано единствено и само за бащите, а по-скоро колко е ключово двамата родители да се допълват. Бащата също да бъде достатъчно активна част и да му бъде позволено да е такава в живота на детето си и той самият да го осъзнае.

Седмица преди това хората започват да питат – има ли организирано нещо? Благодарни сме, че има много детски градини, читалища и училища, които толкова усвоиха седмица на бащата, че тя е част от техния календар. Дори няма усещане, че тя е някъде нещо външно на училището. Забелязваме, че вече се говори много по-леко и по-нормално. Смело мога да кажа, че всички ние, като експерти и организации, променихме нагласите, че бащата не е само мускулестият човек, който изкарва по цял ден пари“.

Промени ли се очакването към бащите?

“Бащите определено трябва да участват повече в живота на децата си, тъй като ги насочват. Моят мъж рисуваше от малък с детето, то имаше талант, но той го разви. Те прекарваха всяка вечер в рисуване. В рамките на кампанията получихме страхотни видеа, имаше едно видео, в което баща и син почистват двора. Имаше и край казана за ракия и други забавни видеа. Бащата в повечето случаи е този, който предизвиква детето да рискува, който го кара малко де се предизвика и да преодолее собствените си страхове.

Работата ни по темата с бащи дълбоко в себе си тя осъзнава този важен модел, който създават и двамата. И ако тя тръгна преди много години от идеята, че колкото повече едно дете има двата модела за справяне, толкова повече ще бъде социално и емоционално, много по-малко ще бъде агресивно и насилствено. Това през годините все повече се доказва от много изследвания, че двата модела вкарват различно поведение в детето. В България продължаваме да бъдем една изключително феминизирана среда, в която децата растат“, казват още двете дами в интервю за БНР.

Бащите, които искаха да се включат в празника, заснеха кратки видеа (30 сек – 1 минута), които показват как обичат да прекарват времето си с децата. Татковците имаха широко поле за действие – темите им можеха да обхващат всякакви аспекти – "Обичам да рисувам с тате“, "Обичам да катеря върхове с тате“, "Обичам да готвя с тате“, "Обичам да строя лего с тате“, "Обичам да играя баскетбол с тате“ и др.

Какви ще са събитията в Седмицата на бащата – чуйте от пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как работата ви може да предизвика алергия: Рискове за ръцете през зимата

Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..

обновено на 28.11.24 в 09:39
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24