Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Тодор Булев: Архитектурата отразява самобитността на културата

Проф. Тодор Булев (вдясно)

"На практика универсални правила за естетика в архитектурата няма, но всяка епоха изгражда своите критерии – казва проф. Тодор Булев, чиято последна книга се нарича "Естетика в архитектурата" – Архитектурата я възприемаме с нашите сетива, а в тях има заложени определени особености. Например да виждаме детайли на определено разстояние. Но  по света има толкова разнородни явления и в крайна сметка красотата е една форма да се изяви самобитността на културата."

"Градът е само една разновидност на архитектурата. Една от тезите в моята книга е, че и в най-малкото и в най-голямото се съдържат елементи на архитектурата. Тя е качество, което потенциално се съдържа в много от нещата, които хората правят. Критиките към архитектите са и основателни и не, защото днешният архитект, особено в България, е притиснат от много обстоятелства и не може да изяви себе си така, както например през Ренесанса. Разнообразието също е една от характерните особености на красотата. Днес средата е по-контрастна и по-динамична, ние търсим порядък, но доста позакъсняхме в София.

На много места се стигна до хаос в реституираните имоти, сега тепърва се умува за това, когато се застроява по някакъв начин да се заделя процент от тази територия за обществени нужди. Загуби се баланса между личния интерес, интереса на собственика и обществените нужди и сега се работи по регулацията на този процес."

Чуйте още от разговора с проф. Тодор Булев в "Какво се случва".


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов театрален фестивал в Русе очаква първите си зрители от 8 октомври

"Есенни театрални срещи в Русе" – така се нарича новият фестивал, чието първо издание ще се проведе от 8 до 13 октомври в крайдунавския град. Основен организатор е Катя Костова – българка, живееща от десетилетия в Берлин и председател на сдружение "Кауза Пещера", а партньор и домакин на театралния празник е Драматичният театър " Сава..

публикувано на 05.10.24 в 09:15

"Клас 90" и носталгията по младостта

Преди шест години на режисьора Бойко Боянов му хрумва идеята да разкаже историята на един клас, който се събира за среща след 30 години. От искреността на всеки един, дошъл на сбирката, започва да прозира предисторията на "Клас 90" – дебютния филм на Боянов, който се срещна за първи път с публиката си на 42-рата на "Златна роза". Заедно със..

публикувано на 04.10.24 в 16:25

Книга за режисьорските подходи към операта "Дон Паскуале"

Книгата "Грация на смеха. Или за спецификата на комическото белканто в операта "Дон Паскуале" от Гаетано Доницети. Теоретични и режисьорски подходи" от Стефан Донев е възможност да се проследи опита на автора като режисьор "да открие и разясни", по думите на Петър Пламенов, спецификите и "неповторимото очарование" на шедьовъра на Доницети. Стефан..

публикувано на 04.10.24 в 14:59
Моноспектакълът

Дни преди "Цирколюция" – енигмата "социален цирк"

Задава се циркова революция!  От 10 до 13 октомври в "Топлоцентрала" ще се проведе едиснтвеният по рода си фестивал в Бълагрия, посветен на съвременния и социален цирк – "ЦИРКОЛЮЦИЯ". Организаторът от фондация "Мини Арт" Гео Калев и огненият артист от колектив "Агнон" Кристиян Димитров запознават слушателите на "Артефир" с..

публикувано на 04.10.24 в 13:43

Една неканонична и лична антология на англоезичната поезия

Англоезична поезия от XIV в. до XXI в. съдържа новото издание "Потомството на Чосър".  Мащабната антология в "Артефир" представя лично нейният преводач и съставител  проф. Александър Шурбанов. Това не е канонична, а лична антология, подчертава гостът. Избраните произведения в книгата са такива, оставили през годините следа в..

публикувано на 04.10.24 в 13:23