Седмица след протестите срещу нивата на заплащане диалогът между синдикатите, държавата и бизнеса навлиза в нова фаза. Основното искане на протестиращите е за увеличение на доходите още до края на тази година заради натрупаната близо 20% инфлация до момента, както и за бързо приемане на Бюджета за следващата година, в който да се заложи поне 13% ръст на заплатите както в бюджетния сектор, така и в частната сфера.
"Разговорите за минималната работна заплата станаха тема номер едно в държавата. Темата за доходите наистина е на дневен ред, но това трябваше да се случи още преди месеци. Утре предстои среща на високо ниво в Министерство на труда и социалната политика, на която отново ще бъде обсъден въпросът", заяви в "Нашият ден" вицепрезидентът на КНСБ Тодор Капитанов.
Според него увеличението на доходите и на минималната работна заплата е неизбежно в България и не само, защото ЕС с директивата за адекватни минимални работни заплати и насърчаване на колективното трудово договаряне изисква тя да бъде минимум 50% от средната работна заплата. Инфлацията е невиждана за последните десетилетия в България. Тя е най-високата в ЕС -данните сочат 17,6%.
В момента инфлацията при цените на основните хранителни продукти е над 45%. Ако миналата година можехме да си купим 20 основни продукти за 65 лв., то днес ги купуваме за 100 лв., допълва експертът.
"В България се очакват тежки социални протести не само на национално, но и на регионално ниво. Ние на този етап успяваме да овладяваме и канализираме исканията, но в един момент балонът ще се спука и протестите няма да могат да бъдат овладени. Предстои изключително тежка зима и темата за увеличаване на доходите трябва да бъде тема номер едно, както на служебното правителство, така и на всички политически партии без значение дали ще управляват заедно или по отделно", посочва Тодор Капитанов.
Разговорът за минималната работна заплата трябва, да се пренесе и върху увеличаване на всички доходи. Поне от някъде трябва да се започне и дано това да е знак за първа крачка към политиките, които правителството следва да провежда, допълва синдикалният лидер.
Данните, с които КНСБ разполага, сочат, че заплатата за издръжка, която позволява на човек да закупи основни стоки и услуги, ако живее сам е размер на 1710 лв. бруто, т.е. това сумата, която трябва да бъде нормалната работна заплата за едно домакинство съставено от един човек. За тричленно семейство сумата става над 3000 лева.
Бизнесът много добре осъзнава, че увеличаването на заплатите е без алтернативно, поради две причини. На първо място липсата на работна ръка по градовете. А втората причина е, че конкуренцията между самите фирми е много сериозна. Хората са склонни да сменят работата си, за да получават 15 -20 лв. повече.
По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора. Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..
Екипът на Регионален исторически музей – Русе тръгва по следите на традиционната местна кухня с теренни проучвания в няколко села от областта. В "Нашият ден" разговаряме с Десислава Тихолова от отдел "Етнография" на РИМ – Русе. Проектът, който се предвижда да завърши с изложба, търси паметта за традиционните храни, кулинарни практики и..
Утре (12 февруари) Мрежата за женско предприемачество "Бизнес на високи токчета" ще връчи своите годишни награди . Почетният председател на най-голямата женска мрежа за бизнес в България Биляна Тончева е гостува в "Нашият ден", за да говори за мястото на жените в бизнеса и предстоящото награждаване. "Не сме феминистки, вървим с..
В какво могат да се превърнат ненужните отпадъци според децата – разговор в "Нашият ден" с директора на Девето ОУ "Веселин Ханчев" – Стара Загора Мария Горчева . Училището организира конкурса "Боклучко и магията на рециклирането" за деца от детските градини в града . По думите на Горчева целта е малките ученици да бъдат подготвени на тема..
Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии? По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..
В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg