Програмата на европейската инициатива събира над 100 събития от различни театрални жанрове, които ще бъдат представени в 13 града – София, Пловдив, Варна, Бургас, Русе, Стара Загора, Благоевград, Плевен, Шумен, Симитли, Кърджали, Търговище, Пазарджик.
Тази година по изключение ден по-рано на 18-и ноември е символичното начало на Нощта и ще бъде сложено в Пловдив – на Голяма сцена в Драматичния театър, с едно от най-новите му заглавия – "Вампир" по Антон Страшимиров (режисьор Пламен Марков). "Нощ на театрите" ще започне от сутринта с детски представления в повечето от градовете, които се включват в инициативата. За първи път в историята на Нощта на театрите Народен театър "Иван Вазов" ще предложи над 12-часова програма на всичките си сцени – "Неведение" (11.00 ч.), "Плач на ангел" (14.00 и 19.00 ч.), "Караконджул" (15.00 ч.), "Народът на Вазов" (19:00 ч.), "Шърли Валантайн" (19.30 ч.), "Фиеса" (23.00 ч.). В съпътстващите активности са включени изложба на театрални фотографии, Pop-up книжарница, Food corner и музейна изложба с театрален реквизит и костюми.
Софийска опера и балет ще "отвори" вратите си за тур зад кулисите (12.00 и 13.30 ч.), като включването в разходките е с предварителни записвания и до изчерпване на местата. А вечерта ще е посветена на премиерата на оперното представление "Дама Пика". Учебните драматични и куклени театри на НАТФИЗ, Софийския университет и Нов български университет се включват в Нощта с част от най-новите си продукции, а в Театър-лаборатория "Алма Алтер" всички спектакли са по текстове на Гео Милев и с вход свободен.
Представления в стандартен и нестандартен час в София ще има и в още десетки локации, сред които са Младежкият театър "Николай Бинев", Малък градски театър "Зад Канала", Открита сцена "Сълза и смях", Театър "Възраждане", Театрална работилница "Сфумато", Театър "Българска армия", Национален студентски дом, Нов Театър НДК, Yalta Art Room, I am Studio, ХаХаХа Импро палас, Дерида, Национален студентски дом, Театър 199 и др.
21 e броят на фотографиите, включени в емблематичния проект #НощниПерсонажи, като и фотосесията е подвластна на посланието "През девет Нощи в десетата". Главни герои в него стават едни от най-обичаните лица на българското театрално, балетно и оперно изкуство – Галин Стоев, Явор Гърдев, Юлиан Вергов, Владимир Карамазов, Дарин Ангелов, Христо Петков, Ованес Торосян, Деян Ангелов, Весела Бабинова, Луиза Григорова-Макариев, Силвия Петкова, Георги Златарев, Константин Еленков, Боряна Братоева, прима балерината Марта Петкова и премиер-солистът Никола Хаджитанев. В посланическия екип на инициативата тази година има и няколко нови попълнения – актьорите Владимир Михайлов и Виктория Николова, драматургът Александър Секулов и режисьорите Вера Петрова и Антон Угринов.
Новият прочит на #НощниПерсонажи е дело на фотографите Диляна Флорентин и Цветан Игнатовски, гримьора Слав Анастасов и творческата агенция The Smarts. Фотографиите ще бъдат представени в Градинката пред Народния театър от 15 до 20 ноември.
За "Нощ на театрите" Мария Панайотова разказа в "Артефир", а цялата програма по дати, часове, театри и градове можете да видите тук
Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..
Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...
Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и история" и "Св. Методий славянобългарски" са ръкопис и старопечатна книга от колекциите на библиотеката, които са свързани с паметта на просветителя и неговата почит сред славянските народи...
В редакция "Хумор и сатира" сме богати с безброй поводи за празнуване. Сега наред е 50-годишнината на фестивала "Златният кос". От 1 април 1975 г. та до днес песните му звучат в най-културното място в радиоефира. Подробности в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ще можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
В галерия "Астри" за трети път Алберт Хаджиганев представя своя живопис – пейзажи и интериори. Изложбата е в два цикъла: "Моят дом" – интериори от дома и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg