Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гъдуларят Ангел Добрев: Благодаря на Съдбата, че позволи да прекарам живота си в Радиото

Ангел Добрев и Аделина Александрова в студиото на програма "Христо Ботев"
Снимка: БНР

"Много хора се срамуват да кажат откъде им е произходът, още повече – да кажат, че са родени в село. Аз, напротив – не само се гордея с родното си място, но и винаги подчертавам, че съм роден в последната махала на селото – казва музикантът. – Нещо повече – първия ми диск, издаден от "Рива Саунд", нарекохме "Зебровица". За мен това е кармично място, там е хвърлена пъпната ми връв".

Ангел Добрев е роден на 1 януари 1957 година в село Ямна, Етрополе. Завършва Средното музикално училище в Котел със специалност гъдулка, а след това – Академията за музикално танцово и изобразително изкуство – Пловдив със специалност "Музикална педагогика". През 2000 година участва в майсторския клас по композиция на Паул Дитер и Божидар Спасов.От 1982 работи като артист-оркестрант в Оркестъра за народна музика при БНР, а от 2000 – и като хоноруван преподавател във Факултета по начална и предучилищна педагогика в СУ "Св. Климент Охридски".

Ангел Добрев е основател, композитор и участник в две групи – оркестър "Фолк" за автентичен фолклор и камерна формация "Етнос” за световна музика. Участва във фолклорни фестивали, семинари и етнопроекти в много страни от Европа. Има записани над 450 авторски произведения във фонда на Националното радио. Автор е на две книги по методика на преподаване свиренето на гъдулка, както и на сборник с 471 непубликувани досега автентични народни песни от Северна България, излязъл през 2021; а през месец декември предстои издаването на първия му роман – "Йона", който ще бъде представен на Панаира на книгата в Националния дворец на културата.

"Българското Национално радио винаги ще си остане онази медия, която ще се слуша и занапред – твърди Ангел Добрев. – Аз съм сигурен, че "София не е България" и в провинцията хората слушат повече Българско радио, отколкото другите медии. Може да има и елемент на пристрастност в това, което казвам, но знам от опит, че на село Радиото винаги звучи – независимо дали се слушат политически или музикални рубрики. Благодаря на Съдбата, че имах щастливата случайност да прекарам в БНР толкова много години и да се пенсионирам на едно място. Започнах работа тук през 1982 и се пенсионирах пак тук. Това е истинска благодат!"

За детството, за първата среща с гъдулката, за щастието да работиш това, което обичаш, и да можеш да предадеш любовта към фолклора на своите ученици, както и за много други неща разговаряхме с Ангел Добрев в студиото на "Предаване без име". Цялото предаване можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Софийски музикални седмици" – фестивал с дълга история и бъдеще

Международният фестивал "Софийски музикални седмици" е най-старият културен форум у нас, който не е прекъсвал своите издания през 55-годишната си история, въпреки многобройните трудности и сътресения. Фестивалът се радва на хиляди съмишленици и ценители на класическата музика от цял свят, които следят с интерес концертите и събитията през годините...

публикувано на 04.07.24 в 09:25

Маестро Валентин Пейчинов отново в България

Световноизвестният българо-американски оперен бас, дългогодишен солист в Метрополитън опера в Ню Йорк и вокален педагог – маестро Валентин Пейчинов е в България по повод новите Майсторски класове, които организира в родината. Тази година събитието е част от програмата на 55-ия Международен фестивал "Софийски музикални седмици". Маестро Валентин..

публикувано на 01.07.24 в 16:35
Виктор Янакиев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Виктор Янакиев – класически музикант

През 1992 година родителите на Виктор заминават за Аржентина, където основават класически оркестър. Там се ражда Виктор, който като дете говори само испански и английски език. След завършване на средното си образование той идва в България и решава да остане тук. Защо? За аржентинския фолклор, "двете различни Аржентини", тангото, китарата, певеца,..

публикувано на 01.07.24 в 13:19

Българският "Лоенгрин" – празник на вокалното изкуство и оркестрово майсторство

"Неделният следобед" на 30 юни бе посветен изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър "Лоенгрин" в..

публикувано на 01.07.24 в 12:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 31 юли 2024 г.

1 юли Изпълнения на Алина Ибрахимова (цигулка) и Седрик Тибергиан (пиано). 3.00 часа – Хавергал Брайън (1876-1972), "Легенда". 3.08 часа – Еужен Изаи (1858-1931), Елегична поема за цигулка и пиано, оп. 12. 3.23 часа – Цезар Франк (1822-1890), Соната за цигулка в Ла мажор. 3.53 часа – Лили Буланже (1893-1918), Ноктюрно. 3.56 часа – Цезар Франк..

публикувано на 30.06.24 в 10:40