До 2 декември арт галерия "Сердика" представя две графични изложби, свързани с младата художничка Румяна Карастамова – Международната изложба графика "Double vision", в която Румяна Карастамова е българското участие, и експозицията "Бетонни цветя", която е нов творчески проект графика и рисунка на талантливата българска авторка.
"Double vision", или в буквален превод "Двойно виждане", е концепцията на проведеното през 2020 година тринадесето поредно издание на Международната програма за обмен на графики със седалище в град Мумбай, Индия. Всяко издание се ръководи от куратор, който определя темата на конкурса и сред творбите на многобройните участници от цял свят селектира най-добрите 40 графики. Тази колекция се размножава в лимитиран тираж от 46 отпечатъка, от които 6 остават в Индия, а останалите се представят на публиката във всяка една от държавите на класираните на финала участници.
Селекцията "Double vision", която Румяна Карастамова, според регламента на програмата, представя в галерия "Сердика", е реализиран от индийската кураторка Ситара Чоуфла. В нея за първи път от създаването на инициативата в Индия участва български автор. Това е и първата експозиция на графики в България от Международната програма, чрез която графици от всички континенти представят и споделят свои творби. Сред произведенията на 126 участници от целия свят, графичният цикъл "Бетонни пейзажи" на Румяна Карастамова е включен от организаторите във финалната селекция от 40 най-добри графични проекта на художници от 13 държави.
За експозициите – "Double vision" и "Бетонни цветя", представени едновременно в пространството на галерия "Сердика" и каква е концептуалната връзка между тях, разказа художничката Румяна Карастамова в "Артефир".
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg