Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Концептуалната и визуална провокативност в графиките и рисунките на Румяна Карастамова

Две изложби на талантливата художничка в пространството на арт галерия "Сердика"

До 2 декември арт галерия "Сердика" представя две графични изложби, свързани с младата художничка Румяна Карастамова – Международната изложба графика "Double vision", в която Румяна Карастамова е българското участие, и експозицията "Бетонни цветя", която е нов творчески проект графика и рисунка на талантливата българска авторка.


"Double vision", или в буквален превод "Двойно виждане", е концепцията на проведеното през 2020 година тринадесето поредно издание на Международната програма за обмен на графики със седалище в град Мумбай, Индия. Всяко издание се ръководи от куратор, който определя темата на конкурса и сред творбите на многобройните участници от цял свят селектира най-добрите 40 графики. Тази колекция се размножава в лимитиран тираж от 46 отпечатъка, от които 6 остават в Индия, а останалите се представят на публиката във всяка една от държавите на класираните на финала участници.


Селекцията "Double vision", която Румяна Карастамова, според регламента на програмата, представя в галерия "Сердика", е реализиран от индийската кураторка Ситара Чоуфла. В нея за първи път от създаването на инициативата в Индия участва български автор. Това е и първата експозиция на графики в България от Международната програма, чрез която графици от всички континенти представят и споделят свои творби. Сред произведенията на 126 участници от целия свят, графичният цикъл "Бетонни пейзажи" на Румяна Карастамова е включен от организаторите във финалната селекция от 40 най-добри графични проекта на художници от 13 държави.


За експозициите – "Double vision" и "Бетонни цветя", представени едновременно в пространството на галерия "Сердика" и каква е концептуалната връзка между тях, разказа художничката Румяна Карастамова в "Артефир".


Снимки: галерия "Сердика"
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов театрален фестивал в Русе очаква първите си зрители от 8 октомври

"Есенни театрални срещи в Русе" – така се нарича новият фестивал, чието първо издание ще се проведе от 8 до 13 октомври в крайдунавския град. Основен организатор е Катя Костова – българка, живееща от десетилетия в Берлин и председател на сдружение "Кауза Пещера", а партньор и домакин на театралния празник е Драматичният театър " Сава..

публикувано на 05.10.24 в 09:15

"Клас 90" и носталгията по младостта

Преди шест години на режисьора Бойко Боянов му хрумва идеята да разкаже историята на един клас, който се събира за среща след 30 години. От искреността на всеки един, дошъл на сбирката, започва да прозира предисторията на "Клас 90" – дебютния филм на Боянов, който се срещна за първи път с публиката си на 42-рата на "Златна роза". Заедно със..

публикувано на 04.10.24 в 16:25

Книга за режисьорските подходи към операта "Дон Паскуале"

Книгата "Грация на смеха. Или за спецификата на комическото белканто в операта "Дон Паскуале" от Гаетано Доницети. Теоретични и режисьорски подходи" от Стефан Донев е възможност да се проследи опита на автора като режисьор "да открие и разясни", по думите на Петър Пламенов, спецификите и "неповторимото очарование" на шедьовъра на Доницети. Стефан..

публикувано на 04.10.24 в 14:59
Моноспектакълът

Дни преди "Цирколюция" – енигмата "социален цирк"

Задава се циркова революция!  От 10 до 13 октомври в "Топлоцентрала" ще се проведе едиснтвеният по рода си фестивал в Бълагрия, посветен на съвременния и социален цирк – "ЦИРКОЛЮЦИЯ". Организаторът от фондация "Мини Арт" Гео Калев и огненият артист от колектив "Агнон" Кристиян Димитров запознават слушателите на "Артефир" с..

публикувано на 04.10.24 в 13:43

Една неканонична и лична антология на англоезичната поезия

Англоезична поезия от XIV в. до XXI в. съдържа новото издание "Потомството на Чосър".  Мащабната антология в "Артефир" представя лично нейният преводач и съставител  проф. Александър Шурбанов. Това не е канонична, а лична антология, подчертава гостът. Избраните произведения в книгата са такива, оставили през годините следа в..

публикувано на 04.10.24 в 13:23