Образователната платформа "Как се пише“ навърши 10 години и отправи предизвикателството "10х10 важни правила в българския език“. Има ли връзка между езиковата култура, културата на паметта, съхранението на наследство и качеството на образованието – в "Нашият ден" разказва създателката на сайта д-р Павлина Върбанова.
"Езикът съхранява толкова много пластове и памет в себе си, че ние понякога дори не си даваме сметка, а понякога не знаем кое на какво се дължи“, посочва филологът.
При произнасяне на поздрава "Добър вечер" много хора усещат, че има нещо неправилно в тази фраза, защото думата "вечер" е от женски род, но защо казваме "добър"? Защо прилагателното в този случай е в мъжки род? Някога много отдавна думата "вечер" е била от мъжки род в старобългарския език. Това е един от малкото случаи, в които думата е променила своя граматичен род. Старото съгласуване се е запазило в този поздрав", припомня д-р Павлина Върбанова.
"Виртуалният начин се пренесе в непосредствено общуване и това е много притеснителен факт. Не бива виртуално да се употребяват думи или изрази, които биха били несъвместими в случаите, когато общуваме лице в лице с някого.
За българския език, не само в училище се говори с повелителен тон. Много по-продуктивно би било да се обяснява, защо това е така или защо се допускат дадени грешки, защо е добре да се спазват правилата", посочва филологът.
Според нея, ако децата разберат смисъла на правилата, вероятно ще са по-склонни да ги спазват. Когато спазваме правилата, ние се придържаме към определен стандарт в общуването. И когато в дадена сфера на познанието, когато се придържаме към определени стандарти, всичко става по-лесно и много по-бързо се обработва информацията.
В края на 2023 г. се очаква официалният правописен речник да бъде достъпен онлайн. В момента той съществува само на хартия. Ясно е колко хора биха прибегнали до справка в хартиен речник в днешно време.
"На българското общество липсва културата на потребление на информацията. Липсват му механизмите, чрез които да стигне до достоверната информация“, коментира д-р Върбанова.
Образователната платформа "Как се пише“"Няма как този сайт да изпълнява ролята на официален правописен речник или да го замести, но поне човек да провери онези думи, при които най-често се допускат грешки. Да може да види онези правила, които са най-важни в българския правопис, граматика и пунктуация. Сайтът тръгна с 850 публикации, сега те са над 3300. За тези 10 години информацията се умножи“, споделя д-р Върбанова.
Последната реализирана инициатива е оповестяването на10 групи по 10 правила за 10 дни. Представени са общо 100 правила за правопис. За всяка група има задача с правописен проблем. Едната е по-лесна, другата – по-трудна, със затворени отговори.
Последната правописна реформа в българския език се е състояла през 1945 г. Тези 80 години са доста дълъг период, в който нищо съществено не се е променило в българския книжовен език.
"Време е да се замислим какво да осъвременим в българските книжовноезикови норми, така, че те да не изостават толкова драматично от говоримия език", напомня д-р Върбанова.
Правописната култура е лична култура, езиковата култура е въпрос на лично усилие.Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg