Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започва Биеналето на илюстрацията

Започва третото издание на Биеналето на илюстрацията в столицата. Близо триста български художници се включиха в Биенале на илюстрацията със 772 оригинални творби – безпрецедентен рекорд в историята на събитието. Публиката ще се наслади безплатно на най-добрите от тях до 27 януари 2023 г. в изложбена зала "Триъгълна кула на Сердика" към Регионален исторически музей-София, а по време на официалното откриване ще научим кои са победителите в категориите „Цялостен принос”, „Реализирани/публикувани творби” и „Нереализирани/непубликувани творби” според журито. Сред членовете на журито е и Милена Радева – илюстратор и създател на уебсайта и издателство "Българска илюстрация”:

Ангелина Грозева и Милена Радева (от ляво надясно)

"Петдесет процента от работите на авторите са реализирани и нереализирани. За мен е изключително важно, че българските художници успяват все по-смело и ясно да заявяват своето присъствие. Това е единствената изложба за илюстрация, която се състои от 90- та година насам. Най- трудното нещо е да кажеш „не“ на една творба. Много е трудно да се прави компромис с качество, но самите наградени автори си го заслужават, защото творбите им изпъкват. Много е ценно, когато видиш една творба и не се чудиш на кого ти прилича.“

Историята на биеналето започва през 2018 г., когато възраждате единствения форум за илюстрация в страната от 1990 г. насам, за да обедините пръсналите се по света български виртуози на ръчно създадени изображения и да покажeте огромния им талант и творчески потенциал. На 22- ри ще са ясни и победителите в категориите „Цялостен принос”, „Реализирани/публикувани творби” и „Нереализирани/непубликувани творби”.


Снимки – Българска илюстрация и БНР
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Къщите на София разказват своите истории

Изложбата "Истории зад фасадата" на Регионалния исторически музей София ще се открие днес в Централните хали от 19 часа . Тя показва своеобразен разказ от лични истории за хората, построили и живели в едни от най-емблематичните къщи в столицата. Йордана Николова, археолог и част от проекта "Клада бг" на музея, разказва, че екипът им е обикалял из 40..

публикувано на 12.09.24 в 15:10
Боян Арсов и София Бобчева

Бебе на борда на Народния театър

На 13 и 14 септември в Народния театър "Иван Вазов" на камерна сцена са премиерните спектакли на "Бебе на борда" от Кристофър Дюранг . Режисьор на представлението е Василена Радева. То се реализира по програмата "Театър+". Кристофър Дюранг умее да разкрива болката и гнева емоционално и изтънчено. Той е сред най-забавните съвременни комедиографи..

публикувано на 12.09.24 в 14:45

Архитектурата среща археологията

Днес (12 септември) започва Международният форум "Брацигово – каменният поток на времето" , който ще продължи до 14 септември . За опазването на недвижимото архитектурно наследство, археологията и традициите в "Нашият ден" говори архитект Десислава Димитрова . Началото на форума е поставено през 2021 година от Камарата на архитектите в..

публикувано на 12.09.24 в 12:42
Або Славчев и Неда Узунколева

За книгите, поколенческите различия, света на 90-те години и света на ХХ век

В разгара на софийската Алея на книгата в "Нашият ден" разговаряме с Неда Узунколева , автор на романа "Днес не ми се излиза" , носител на Наградата "Южна пролет", както и с Або Славчев , писател, редактор, радиоводещ – за  книгите, поколенческите различия, света на 90-те години, и света на XXI век. Радослав Бимбалов: Много важно е да..

публикувано на 12.09.24 в 11:14

Радослав Бимбалов: Много важно е да признаем злото в себе си, за да го победим

Един роман, в който Бог се обръща към човека. Сюжет, който рисува една антиутопична картина за бъдещето, но говори за днес – за всички болни теми на времето, в което живеем. В "Нашият ден" Радослав Бимбалов представя своя роман "Ти, подобие мое" , който вече може да бъде намерен на Алея на книгата. Оруел написва антиутопията "1984" през..

публикувано на 12.09.24 в 10:33