Преди два дни в Катар започна едно от най-противоречиво посрещаните световни първенства по футбол. То ще продължи до 18 декември и ще протече на фона на война в Украйна и енергийни кризи в света.
Изборът на Катар за домакин на първенството беше направен през 2010 г. и беше посрещнат с изненада, напомня Би Би Си. През 2016 г. стана ясно, че мачовете ще се играят през зимата, а не през лятото, както обикновено.
Доколко най-популярната игра на планетата се променя заедно със света?
“Всяка една игра трябва да се променя, за да съществува. Сближаването на страната домакин с традициите на играта и обратното – традициите на играта със страната домакин, е винаги един много интересен процес, който понякога минава през конфликти. Понякога минава покрай много симпатични процеси, като това, което се случи около мача на Саудитска Арабия и Аржентина и страстта, която феновете на Саудитска Арабия изпитаха и демонстрираха, защото за тях това също беше ново. За да може футболът да продължава да бъде най-великата игра, трябва да преминава през такива моменти“, казва в ефира на “Нашият ден“ спортният журналист Борислав Борисов:
За да бъдат щастливи, хората имат нужда да вярват в хубави неща. Години наред казвах, че годината започва на 1 август, когато започват футболните първенства и завършва на 31 юли, когато се завърта календара говори за нещо подобно. Много е хубаво, когато виждаме хора, които вярват в тази игра може да направи живота им по-щастлив. Това е едно чудесно определение и може би най-интересното и на това първенство е, че то отиде в онази част на света, която е по-различна. Може би след време ще усетя сближаването, поне така искам да вярвам, че футболът ще има някакво влияние върху тази част на света и обратното – тази част не света ще има някакво влияние върху играта, защото това се вижда дори само от първите няколко дни. Когато се обърнеш към футбола като игра ти се чувстваш по-щастлив. Това би трябвало да бъде нещо, което и религията дава на един човек“.
“Когато има толкова много държави на едно световно първенство и толкова много отбори, за да се опита човек да обхване процесите и да извади най-важното, времето не стига. Голямото предизвикателство е човек да отсее. Не да се остави на течението и то да го води, защото това е най-лесният начин. Винаги има големи информационни източници, които да дадат акценти в една или друга посока. Предизвикателството е да направиш така, че да представиш на хората твоята гледна точка за събитията“, посочва още той.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Преди осем години Росен Маринов от Горна Оряховица купува заедно със семейството си двете последни оцелели къщи в отдалечена махала на севлиевското село Кръвеник и започва да възстановява както къщите, така и пасищата в района. До къщите се стига трудно, въпреки усилията на Росен да облагороди пътя. През 2022 г. той се установява за постоянно в..
Водещият на предаването и Теодор Цеков, журналист в сайта filternews.bg, по следите на европейските и световни събития. "Как тракторът кротко пасеше" – за съдържанието на тридневни запасни пакети за оцеляване в плана на Европейската комисия, или закъде сме без маникюристи, педикюристи и карти за игра? Възходът на европейските крайнодесни партии...
В поредния епизод на рубриката "Разговорът" се срещаме с проф. д-р Алексей Стоев – астроном, спелеолог, преподавател и председател на Българското пещерно дружество. Темата на разговора е историята и проблемите на пещерното движение в България, опазването и паспортизацията на пещерите у нас, както и липсата на Закон за пещерите. Повод за този..
"Екология на душата" е поредния междурелигиозен семинар за младите хора на България. Форумът събра близо 50 участници от 6 религиозни традиции от 13 населени места на България. Той е организиран от сдружение "Мостове" и Национален съвет на религиозните общности в България. Как младите хора, успяват да намерят път към различния, за диалога, за..
Цветелина Раденкова, представител на Младежко сдружение за мир и развитие на Балканите и Националния младежки форум, обсъди важността на младото поколение в процеса на вземане на решения на общинско и държавно ниво. Тя сподели своите виждания и за предстоящата Национална среща "Младежко участие", която ще се проведе през месец юни, както и..
На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата"..
"Да летиш с плавници" на режисьорката Мария Аверина неотдавна беше избран за най-добър български документален филма на фестивала Master of Art в София...
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg