Само след дни ни очаква Световният ден на тангото. Националният ден на тангото се празнува в Аржентина на 11 декември.
Датата е избрана, за да отбележи рождението на Карлос Гардел (1890-1935), историческа фигура за развитието на това изкуство, и на Хулио де Каро (1899-1980) – знаменит музикант и диригент в музикалния жанр.
Причината да се отбелязва този ден дължим на композитора Бен Молар. На него му прави впечатление, че двете рождени дати съвпадат, и решава да организира тържествено отбелязване на тази дата. Представя своята идея – за учредяване на специален ден – пред културния секретар на Община Буенос Айрес. Чак след 11 години на 11 декември 1977 г. идеята му е официално възприета и същата година денят става национален.
В рубриката “Разговорът“ на “Нашият ден“ гостуват световноизвестният акордеонист и бандеонист Ангел Маринов и актрисата и пианистка Зорница Цветанова, които са и част от любопитната формация „Tango Cats“.
“Бандонеонът е вид акордеон. Това е един от инструментите, които трябва да прегънеш, за да засвириш на него – свиренето се получава от самата прегръдка и любовта“, казва в ефира на “Нашият ден“ Ангел Маринов и допълва:
“Произвеждат се нови инструменти, старите са на мода, вероятно някаква алегория с цигулките. Виждал съм и прекрасни нови инструменти с прекрасен звук. В последните пет-шест години акордеонът става все по-популярен сред младите. За да свири малкото дете на акордеон, трябва да стане поне 6-7-годишно. Със сигурност основното в тангото е страстта. Самата музика те кара да танцуваш. Това е танц по двойки.
Трудните моменти за артиста са в няколко аспекта. Основното е оцеляването в този материален свят – музиката и изобщо цялото изкуство има нужда от подпомагане. Липсата на публика също дава отражение. В момента има различни възможности, аз работя по няколко проекта например“, казва още той в интервю за БНР.
“Тангото е цял жанр. Има поезия танго, има и танц. Танцът започва от двама мъже в Аржентина. Така се е танцувал в миналото“, казва в ефира на “Нашият ден“ актрисата и пианистка Зорница Цветанова.
Чуйте пълния разговор и изпълнения в студиото в звуковия файл.
Създадени през последната година, картините на Веселин Начев припомнят важни филми на световноизвестни режисьори като Микеланджело Антониони, Виторио и Паоло Тавиани, Лукино Висконти, Нагиса Ошима, Ален Рене, Мартин Скорсезе, Клод Соте, Гаспар Ное, Бернардо Бертолучи и Алфред Хичкок. Целта обаче е отвъд просто напомнянето за филмите, а..
Този въпрос и отговорът му са в основата на експеримента на режисьора Марий Росен и формата "Текстът говори на Автора". Вече трета година и авторът, и екипът на представленията, и публиката участват в него с интерес. Тази вечер (22 май) от 19 часа в галерия "Прегърни ме" ще се състои срещата на писателката Яна Борисова с един от разказите в..
Малко преди Деня на Светите равноапостоли Кирил и Методий се отправяме към храма на книгата и словото. Програма "Христо Ботев" излъчи извънредно студио от Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" . В 11:00 ч. читалните на НИБКМ се изпълниха с участници във второто издание на инициативата Голямата диктовка II – "Пазител на българския..
На 22 май 2025 г. (четвъртък), от 17:00 ч., Регионалният исторически музей – Враца ще представи първия том на сборника "Известия на Регионалния исторически музей – Враца". Събитието ще отбележи едно ново начало в дългогодишната традиция на научни публикации, свързани с културно-историческото наследство на Северозападна България. Сборникът е..
На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе – митология и наука ". Изложбата представлява вълнуващо пътуване в света на звездите – от границите на митичното и сетивното до отвъд хоризонта. Събитието събира под един покрив културно и научно..
Еделина Кънева – директор на Музикалния театър “Стефан Македонски”, Кръстю Кръстев – арт директор на Драматичен театър “Николай Масалитинов” - Пловдив, и..
Антология билингва на съвременната българска поезия (на сръбски език) и на съвременната сръбска поезия (на български език) представиха в "Артефир" Боян..
На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе –..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg