Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Таня Йосифова

Влизат в сила важни правила на ЕС за онлайн платформите

Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова
Снимка: БНР

Още на 15 декември 2020 г. ЕК представи предложение за законодателен акт за цифровите пазари и услуги, като комплексна рамка за гарантиране на по-безопасно и по-справедливо цифрово пространство за всички. Влязоха в сила важни правила на ЕС за онлайн платформите за по-безопасна и по-отговорна онлайн среда. Законодателният акт за цифровите пазари влезе в сила на 1 ноември 2022 г., а Законодателният акт за цифрови услуги – от 16 ноември 2022 г. – той въвежда комплексен нов набор от правила за посредническите услуги онлайн. 

Така всички онлайн посредници ще трябва да спазват обширни нови задължения за прозрачност, за да има повече отчетност и надзор

Проф. Таня Йосифова, председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, преподавател в УНСС, експерт по гражданско и търговско право, в предаването "Законът и Темида" даде повече подробности за правилата на ЕС за онлайн платформите, за по-безопасна и по-отговорна онлайн среда:

Законодателният акт за цифрови услуги

"Този акт всъщност е Регламент и ще се прилага от 17 февруари 2024 г. Той касае Единния пазар на цифровите услуги, наред с това изменя и Директивата за електронната търговия. Една от основните цели на акта е да допринесе за по-доброто и прозрачно функциониране на вътрешния пазар на ЕС и да защити, от една страна, бизнес ползвателите по отношение на недобросъвестни практики, от друга – потребителите във всяка една държава-членка на ЕС, като се въведе по-сериозен контрол върху лицата, които предоставят посреднически онлайн услуги (онлайн търсачки и онлайн платформи). Самият Регламент въвежда много нови дефиниции и правила по отношение на доставчиците за по голяма прозрачност и отчетност и отговорност."

Новите правила

"Новите правила касаят най-вече задълженията по отношение на онлайн платформите и търсачките. Тук като продължение на Регламент №1150 от 2019 г. е въведено задължението онлайн платформите да поддържат вътрешна система за разглеждане на жалби. Друга особеност е задължението да се обработват с приоритет сигнали, подадени от доверени податели; въвеждат се определени механизми за сертифициране на органа за извънсъдебно решаване на спор; мерки за защита срещу злоупотреби, има допълнителни изисквания и по отношение на рекламата и т.н."

Проф. Йосифова допълни в заключение, че тенденцията от последните години е нарастване на регулациите в областта на цифровите услуги и цифровите пазари.

Повече за премахването на незаконно съдържание от сайтовете, за задълженията на платформата по отношение на потребителя, за недобросъвестните практики и изискванията на потребителското право, за новите санкции при нарушаване на правилата (максималния размер на санкциите), за жалбите и обезщетенията – чуйте от звуковия файл.

Снимки – БНР
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Екстремно лято

Екстремните спортове са необятна вселена, в която пристъпваме върху дъска за kite surf. Още по-необятна и труднодостъпна вселена са облеклата за екстремни спортове, в частност за кайт сърф. Марианна Калъчева – Мери и Калина Палавеева влизат в тези две вселени почти на шега, с лекотата и свободата на младостта, но и с увереността, че могат..

публикувано на 04.07.24 в 17:30
Мемориалът в планината Ръшмор

В Деня на независимостта на САЩ празнуваме българо-американското приятелство

На днешната дата (4 юли) САЩ отбелязва своя национален празник – Деня на независимостта . През 1776 година след Американската революция бившите 11 британски колонии обявяват своята независимост от британската корона. С подписването на Декларацията за независимостта тогавашният Конгрес поставя основите на американската държава, като "страна на..

обновено на 04.07.24 в 16:25

Европейско финансиране за семейни фирми и креативни индустрии – възможности и успехи

В рубриката “Темата на деня” на предаването “Нашият ден” обсъждаме с адвокат Биляна Тончева възможностите за европейско финансиране за развитие на креативните и творчески индустрии. Европейските фондове предоставят до 150 хиляди лева безвъзмездно финансиране за български предприятия и фирми от творческите индустрии по оперативна програма “Иновации и..

обновено на 04.07.24 в 12:06
Фабриката

Валтер Гропиус: Пионерът на модерната архитектура

Валтер Гропиус (на немски: Walter Gropius) е германски архитект, който е оставил дълбок отпечатък в историята на модерната архитектура. Той е един от основателите на прочутата школа "Баухаус“ и е сред пионерите на модернизма, заедно с Лудвиг Мис ван дер Рое и Льо Корбюзие. В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" говорим за него,..

обновено на 04.07.24 в 10:49

Практика и философия на възстановяването

Регенеративното или възстановителното земеделие набира все повече популярност днес, ако изобщо е подходящо да използваме термина популярност за толкова решаващи процеси като запазването и оздравяването на почвата. Тя, почвата, е на най-важното място в производството на храната, която човечеството консумира, и колкото по-бързо разберем това,..

публикувано на 03.07.24 в 17:40