Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ангел Ангелов - Джендема

За странната комбинация да си професор и рокаджия

Между академичното и бунтарското – между езикознанието и музиката

Снимка: БНР

Да си професор и рокаджия е странна комбинация. Но Ангел Ангелов-Джендема владее двете си лица еднакво добреТой предизвикателно съчетава академичната кариера в езикознанието с бунтарската си музика.

Български рок певец или езиковед 

Ангел Ангелов-Джендема е много ярка и самобитна фигура. От една страна, той е типичен академичен представител, който се занимава със социалните процеси в езика, с развитието на езика като част от културата. На 18 години се колебае  в избора си дали да поеме  пътя на професионалния музикант с музикално образование, или да се отдаде на българския език. През 1986 г. в София, заедно с Атанас Цанков (Насо Дирижабъла), създава група "Джендема". От друга страна, е артист, музикант, композитор, изнасял концерти. През 90-те години на XX век дори го наричат "Българския Висоцки", после пък го наричат "Българския Боб Дилън". В музикално отношение е силно повлиян от рока. Но може да се каже, че неговата слабост е българският фолклор и етно музиката изобщо.

“Има положителни страни да се учиш сам, защото тръгваш по неутъпкани пътища. Току-виж си открил някоя нова хармонична схема“, казва Джендема. И споделя, че винаги е имал тайното желание да бъде повече човек на изкуството, да пише разкази, стихове. Получи се много интересна комбинация. Не са много тези, които могат да свирят и да пишат стихове. 

Децата и музиката 

"Те не могат сами на 5-6 години да изберат още. Тук ние се намесваме в техния живот и ми е малко съвестно, че така съм се намесил, ама няма как. Но след това вече ги оставям да си избират“, посочва Ангел Ангелов-Джендема.

Заедно с дъщеря му Ирина имат две песни. Двамата са написали не само текстовете, но и пълния аранжимент с помощта на компютър. 

В какво се оглежда Джендема?

Според него едните хора са органични таланти. Те просто правят нещо. Това са гениите. Другите са някакви ерудити. Те четат, сравняват се с другите непрекъснато. Те се измерват пак с големи, а най-глупавото е да се измерваш с твои връстници.

Допълва, че скромността е много трудно да се контролира. По много интимен начин се учиш как да си скромен, как да се проявиш, как да не се проявиш. Скромността краси човека, това не е ирония. Тя не е фалшива, а истинска добродетел.

Студентите

"Винаги има в стотина студенти 10 или 20, които се отличават, които имат сериозно отношение към това, което учат. Има и едни други – 10 или 20, които просто не знаят защо са там. Има и мързеливи, и такива, които искат да минат между капките. Но има една средна маса, която все още се ориентира", посочва социолингвистът проф. д-р Ангел Ангелов от Софийския университет. 

Най-големият хит на Джендема

Класическият хит "Водно колело", създаден през 1987-а, се превръща във визитна картичка на бунтарската рок група "Джендема". Всички помнят отлично онази част от припева "Пляс-пляс педалите“… 

"Когато направиш нещо, то си живее живота и това не зависи от тебе. Тази песен е създадена от трима човека",  казва Джендема.

Посланието 

"Да обичаш ближния – това е много голяма отговорност и голяма ценност. То се връща – да обичаш ближния, да му подаваш ръка. Сега се говори за толерантност, за взаимни добродетели и това не се празни приказки. Трябва да си помагаме един на друг. Трябва да сме миротворци по някакъв начин. Да се опитваме да отнемаме от лошото, от злината, от отмъщението“, твърди Ангел Ангелов - Джендема.

Целия разговор с Ангел Ангелов - Джендема за странната комбинация да си доцент и рокаджия, можете да чуете в звуковия файл.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сатиричният театър с почит към петима големи артисти

90-годишнината на петима от големите артисти на Сатирата – Васил Попов, Петър Пейков, Димитър Манчев, Вели Чаушев и Хиндо Касимов – ще бъде отбелязана в спектакъл под режисурата на Николай Младенов, със съдействието на БНР и БНТ.  Участват актьорите Йорданка Стефанова, Александър Григоров, Ивайло Калоянчев, Мартин Желанков, Михаил Сървански, Николай..

публикувано на 27.11.24 в 11:55

Нова поетична антология събира 43-ма български автори

"Антология Съвременна българска поезия" има  официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на книгата е послание за бъдещите поколения, към които е адресирано най-доброто от българската поезия. Сред авторите, редом с известни поети като Бойко Ламбовски, Иван Ланджев, Маргарита Петкова, Палми..

публикувано на 27.11.24 в 10:15

Петя Кокудева и 19 вълнуващи истории на деца бежанци

Петя Кокудева е детска писателка и пътешественик. Завършила е журналистика и има магистратура по творческо писане. Автор е на 8 книги за деца и е носител на знакови национални награди за литература. "Колето на Кинан" е последната ѝ книга, и тя е различна. Различна откъм подход и идея – картинен сборник с истории на деца бежанци. Съвместно с..

публикувано на 27.11.24 в 10:11

В търсене на собствен стил с Artist at Play

Поп-ъп изложбите, които дават изява на прохождащи артисти, са отговорност на Биляна Токмакчиева. Всеки месец нейната сформирана общност Artist at Play организира тези изложби с предварително зададена тема, като условието е артистите да не работят с обичайните за тях медии. Всеки е свободен да експериментира, без да има рамката на оценката, на..

публикувано на 27.11.24 в 09:05

67 години от основополагането на "Златния фонд" на Българското национално радио

Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По повод тази значима за Българското национално радио дата в "Нашият ден" разговаряме с Антон Митов , директор на Архивния фонд на БНР. По думите на Митов за архиви се заговаря още при основаването..

публикувано на 27.11.24 в 09:02