"Явно бе, че за да заслужа по-добра участ, трябваше да платя прекалено висока цена, да продам личните си убеждения, да направя може би и някому зло, а аз не съм годен да се примиря с такова самоомърсяване. Успявах да се провирам между несправедливостите и жестоките удари, без да ми тежи нещо на съвестта. Запазвайки мълчание и задоволявайки се с най-малкото парични средства, запазвах убежденията си, независимостта си в мисленето и разсъждението, успявах морално да се самозапазя, а това бе най-важното за мене.“
Това са думи на композитора Лазар Николов в "Разказ за преживяното. Биографични бележки и размисли". Както пише в предговора редакторът на книгата проф. Юлиан Куюмджиев, книгата е "хроника на повече от половин век – времевият обхват, посочен от автора, е от началото на 30-те години на миналия век (детството му) до края на 1988 година, а текстът е писан в период от петнадесет години" и заключава – "спомените му представляват изключително важно свидетелство за времето, в което е проправен пътят на Новата музика в България.“
Елиана Захариева разказва за книгата по повод отбелязването на 100-годишния юбилей на композитора в сп. "Култура": "Около пет години преди кончината си чичо ми Лазар Николов донесе у нас един добре опакован пакет и ми го даде с молбата да го съхранявам, да не го чета и да го отворя след петнайсет години. Така и направих. През 2020 г. отворих пакета и прочетох написанoто от него – ръкопис в пет тетрадки. За мен текстът освен интересен с фактологията си, разбира се, през субективния поглед е и дълбоко емоционален. Предоставила съм го на трима музиканти, които в последните години от живота на Лазар Николов бяха неотлъчно до него – Драгомир Йосифов, проф. Юлиан Куюмджиев и проф. Ангелина Петрова".
Книгата "Разказ за преживяното. Биографични бележки и размисли" вече е факт. В нея можем да прочетем спомени за имена от българската музика като Любомир Пипков, Петко Стайнов, Панчо Владигеров, Димитър Ненов, Константин Илиев, Георги Тутев, Добрин Петков, Васил Казанджиев. На корицата е портретът на композитора (1940 г.) от Никола Ганушев. В Националната музикална академия на 9 декември ще се състои премиерата и концерт с изпълнения на творби от Лазар Николов.
Чуйте проф. Юлиан Куюмджиев.
Снимка – НМА "Проф. Панчо Владигеров"
В редакция "Хумор и сатира" посрещаме всяка следваща година с надежда за нещо по-добро и тази година отново не изневерихме на привичката си. Но надеждата си е надежда, а предаванията са по график и в неделя веднага след новините в 18 часа ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по..
Преди близо 15 години Институтът за съвременно изкуство в София започна своята поредица от коледни изложби по идея на Яра Бубнова. От самото начало те се организират под мотото "Музейни сувенири от несъществуващия музей за съвременно изкуство в България" – и то продължава да е все така валидно и досега. Макар всяка година концепцията, кураторите..
Краят на една година и началото на следващата обикновено е повод за припомняне на по-важното, случило се през нея, и очакванията за новата. Каква беше изминалата 2024 в областта на визуалните изкуства? Кои изложби ще останат в паметта на зрителите и на специалистите? Има ли нови тенденции в работата на българските художници и в политиката..
В първите дни на Новата 2025 година можем да останем още малко в атмосферата на отминаващите празници със специалното коледно издание на спектакъла "Да оцелееш по Коледа". Представлението е stand up комедийно шоу на актрисата Здрава Каменова, с участието на Павел Терзийски. "Събрах няколко истории, повечето истински, около суетенето с подаръци,..
Радина Димитрова е синолог, преводач на китайска литература, професор по китайски език и китайско-испански превод от Автономния национален университет на Мексико. Живее в Мексико сити. Превежда предимно поезия от класически и съвременен китайски на испански, от испански на български. Сред авторите, които е превела, са Бей Дао, Бай Дзюи, Лан Лан, Ян..
Обективно-аналитичен поглед към календарната 2024 г. в сферата "медицина и здравеопазване" отправихме заедно с д-р Стефан Константинов. Неговата ерудиция и..
В самия край на годината Едвин Сугарев отбеляза своята 70-годишнина с премиерата на новата си стихосбирка "Тезей в лабиринта". В Американския център на..
Краят на една година и началото на следващата обикновено е повод за припомняне на по-важното, случило се през нея, и очакванията за новата. Каква беше..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg