Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. д-р Красимира Христова: Синдромът на празничното сърце – какво трябва да знаем?

Снимка: @pixabay

"Синдромът на празничното сърце е известен от 1978 г., когато френски учен, които изследва здрави доброволци са преяли с храна и са злоупотребили с напитки по време на празниците и при тях са констатирани ритъмно проводни нарушения“, посочва в "Нашият ден“ доц. д-р Красимира Христова, специалист кардиолог и експерт по ехокардиография, част от екипа на Център по сърдечносъдови заболявания София, и консултант по кардиология в МБАЛ - Надежда.

Това състояние може да се наблюдава при здрави хора, които нямат проблеми със сърцето, но заради големите количества алкохол и храна си докарват ритъмни нарушения и други сърдечни оплаквания. Хроничната употреба на големи количества алкохол води до промяна в структурата на сърдечния мускул, както и във функциите му, което е сериозна предпоставка за тяхната увреда и появата на аритмии.

"Зимните месеци водят до обостряне на острия коронарен синдром. Особено, ако се появи болка и стягане в гърдите при излизане от топло на студено. Това е знак, че трябва да посетите спешен кабинет или да се обърнете към вашия личен лекар или личен кардиолог“, посочва доц.д-р Христова.

През студените месеци зачестяват епизодите на кардиологични кризи, тъй като атмосферните условия предразполагат към свиване на кръвоносните съдове. Наблюдават се епизоди на инсулт или инфаркт.

Хората, които имат установени сърдечно-съдови заболявания, е желателно да ограничат излизането навън при студено време, особено при отрицателни температури, защото обличането с повече дрехи създава допълнително натоварване върху организма и сърцето. 

Френският парадокс

 "Французите страдат по-малко от сърдечно-съдови заболявания, заради това, че консумират червено вино. Но то е в размер на чаша или две за ден, тъй като то съдържа антиоксиданта ресвератрол и има полезен ефект върху коронарната анатомия“, казва доц. д-р Христова.

Тя допълва, че физическата активност е важен фактор, който намалява рискът от сърдечно-съдови инциденти. Полезно да се правят ежедневни 30 минутни разходки в обедните и следобедните часове, когато времето не е толкова студено. Желателно е да се правят по 5000 крачки дневно.

По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милен Митев и акад. Юлиан Ревалски

БНР и БАН подписаха меморандум за сътрудничество

Българското национално радио и Българската академия на науките подписаха меморандум за сътрудничество в осъществяването на съвместни инициативи и популяризирането на научната дейност у нас. На церемонията присъстваха генералният директор на БНР Милен Митев , председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски , директорът на програма "Христо Ботев"..

публикувано на 12.09.24 в 13:16
Босилеград

Дни на българското документално кино в Босилеград

До 14 септември в Босилеград ще се проведе второто издание на фестивала "Дни на българското документално кино". Инициативата е на сдружение  "ГЛАС" – Босилеград – в "Нашият ден" разказва Александър Димитров . Българите от малкия сръбски град ще се срещнат с вълнуващи киноразкази за музика, културни явления, спортни и житейски постижения и..

публикувано на 12.09.24 в 09:23

Смела журналистика – да изобличиш шпионите на Путин

В "Нашият ден" гостува българската разследваща журналистка Мария Георгиева , която живее в Швеция и има дълъг професионален опит в международната медийна среда. Преди 2022 година Геогиева живее и работи в продължение на 8 години в Москва като кореспондент на шведски и международни медии. Като част от екипа на шведската обществена телевизия..

публикувано на 11.09.24 в 12:36
Наталия Маева

Акцентите в 34-тия конгрес на Европейското респираторно общество

Запознаваме слушателите на Lege Artis с акцентите в 34-тия конгрес на Европейското респираторно общество . На телефонната линия на предаването директно от Виена се включва кореспондентът Наталия Маева – журналист, трансплантиран пациент, член на Европейската асоциация по пулмонална хипертония. Българското общество на пациентите с..

публикувано на 11.09.24 в 11:50

Пресконференция на тема "Неконтролирана хипертония – предизвикателства и решения"

Днес (11 септември) в София ще се проведе пресконференция на тема "Неконтролирана хипертония – предизвикателства и решения" . В Lege Artis се включва   проф. д-р Иво Петров , медицински директор и началник Клиника по кардиология и ангиология към Аджибадем Сити клиник УМБАЛ Сърдечно-съдов център, за да насочи вниманието към рисковете, свързани..

публикувано на 11.09.24 в 11:09