Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Личните финанси на българските творци или гледната точка на писателя Нинко Кирилов

Нинко Кирилов
Снимка: Ваня Минева

Колко бутилки алкохол струва една стихосбирка и трябва ли да бъдат нахранени героите на един роман? Личните финанси на българските творци през 2022 година – гледната точка на писателя Нинко Кирилов в деня на поредното издание на формата "Актьори срещу поети".

 „Не обичам формулировката човек на изкуството. Какво значи това? Не се ли занимаваме всички под някаква форма с творчество. Какво значи творчество? Творецът е само един и той горе. Ние сме някаква форма на артисти. Иначе писател, поет, художник, актьор Всички тези хора под някаква форма под някаква форма използват стимуланти. То може да е кафе. Може да е жена, може да е любов", споделя писателя.

Основно перо в бюджета на писателя Нинко Кирилов през 2022 г. са разходите за книги. Но и нуждата от място за съхранение го е вдъхновила да си измойстори библиотека и да ревизира един шкаф. Инвестирал е нов лаптоп. 

"Типичният месечен бюджет за книги на един човек, който чете варира. Има месеци в които си купувам по една две книги. Но, има месеци в които взимам 20. Трябва да призная, че много приятели ми подаряват книги. Не съм сигурен дали съм подарил повече книги, от колкото съм взел за себе си. Трудът на артиста или на човека, произвеждащ изкуство в България е много ниско платен", твърди писателят.

 Докато една продадена картина, може да те изхрани за цял месец една продадена книга не може. Тиражите на книгите в Българи са ограничени.

Актьори срещу Поети

"Актьори срещу поети“ е своеобразна битка, в която лъсват десетките разлики между авторското четене на поезия и актьорското й изпълнение като монолог. Публиката решава изхода от своеобразната словесна схватка. 

За зрителите има листове със стихотворения. Но, те не са на участващите поети в словесната борба. Литературната схватка протича в три различни кръга. След края на рундовете и директните двубои на публиката е предоставена възможност да гласува за победителя.

Замислен е като еднократно представление в Малкия сезон на Театрална работилница "Сфумато". Форматът е един от най-успешните литературно-актьорски опити в страната. 

"Обикновено актьорите са подготвени и те побеждават след гласуване на публиката“, споделя Нинко Кирилов. 

На 22 декември от 20 часа в театрална работилница "Сфумато" ще се проведе поредната литературна схватка.

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47