Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Калин Първанов: След векове отсъствие бобърът се завърна по българските земи

Снимка: dunavmost.com

“Сякаш тази година беше много забързана. След принудителната пауза, свързана с ограниченията от пандемията, в която бяхме поставени всички като общество, се опитахме да вземем две-три години за една“.

Това каза в ефира на “Нашият ден“ журналистът Калин Първанов. Към настоящия момент той е главен редактор на най-старото специализирано издание у нас - “Лов и риболов“.

“Годината беше изпълнена с всякакви събития, но сякаш обществото не винаги беше навеждано към важното. В последните месеци нашият т.нар. политически елит, съответно и медиите след него, се занимаваше с теми като Шенген, Еврозоната, дигитална или хартиена бюлетина, оръжие за Украйна, кавги със Северна Македония, репчене с Нидерландия… Чудя се кое от цялото това меню ставаше за ядене? Когато общуваш с хората на улицата, никой не поставя темата за хартиената бюлетина например!

Много по-важна беше една новина, на която никой не обърна внимание - след векове отсъствие бобърът се завърна по българските земи.


Ловците като общност…

“Те не просто потребяват, те разселват дивеча по своите райони. Това е едно от постиженията на организираното ловно-рибарско движение в България. Това са единствените организирани общности, които се притичват на помощ на хората в случай на нужда. Така беше по време на пандемията, когато на хората трябваше да се изпращат лекарства и продукти от първа необходимост.

В много малки населени места те поддържат помещения за клубове с обществени дейности. Има много аспекти от дейността на тези ловни дружинки, за които обществото не подозира“, каза още той в интервю на Христина Симеонова за “Нашият ден“.

Снимки: личен архив, dunavmost.com


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елица Дякова

Инициативност

Елица Дякова работи в МИГ Долни Дъбник и Долна Митрополия – Местна инициативна група, която да подпомогне на място земеделските стопани и производителите в района. Местните инициативни групи разполагат с достатъчно инструменти, за да изграждат общност и да съживяват малките населени места,   с помощта и на местни инициативни хора, черпейки..

публикувано на 05.10.24 в 16:35
Амир Горен

Амир Горен: Ще запомня миризмата на кръв и омраза

Полковник Амир Горен, утвърден международен експерт по въпросите на антитероризма, ветеран от 8 войни, активно участвал в стотици бойни действия, който има 42-годишен опит в областта на отбраната и сигурността към  IDF  и е съосновател на отряда от командоси "Маглан", разказва за първи път пред слушателите на БНР, в "Мрежата", от първо лице, за..

публикувано на 04.10.24 в 16:45

Игровизация в образованието: Основен акцент на Sofia Game Night

Малко по-малко от месец ни дели от една от най-очакваните вечери за гейминг общността – голямата нощ на игрите, позната като Sofia Game Night. Това е най-голямото събитие за видеоигри, мобилни приложения и настолни образователни игри в България. За втора поредна година събитието ще включва не само изложби, но и лекционна част, в която ще се..

обновено на 04.10.24 в 14:12
ОД на МВР в Пловдив

Защо бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР - Пловдив води дълга съдебна битка

Защо в продължение на две години бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР (полицията) в Пловдив води битка в съда и иска да докаже, че неговият отдел е бил преструктуриран, за да бъде назначен ексдиректорът на местната дирекция на МВР Димитър Балев? Какъв е Частният случай на Траян Тодоров от град Пловдив? Той води 2-годишна съдебна битка в опит..

публикувано на 04.10.24 в 13:25
д-р Ани Шкодрова

Защо пациентът и терапевтът трябва да "кликнат", или за важността на доверието в терапията

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" имахме удоволствието да разговаряме с д-р Ани Шкодрова – психиатър с дългогодишен опит и съосновател на център "Емпатиум", посветен на психичното здраве и възстановяването. В интервюто тя сподели важни неща относно терапевтичния процес и значимостта на доверието между пациента и терапевта...

обновено на 04.10.24 в 12:27