Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Със Северина Маркова на екстремно пътешествие в Иран

10
Снимка: Северина Маркова

Неотдавна професионалният гид Северина Маркова ни разказа за екстремното си приключение 1200 км из Ирак. Тогава тя разкри, че там е безмитна зона, няма ДДС и мнозина от съседните страни ходят да си купуват луксозни стоки и електроника с 50% по-евтини. По този начин се издържали доста хора и от Турски Кюрдистан – като препродават придобитото в Ирак.

От няколко години Северина Маркова води групи и в Иран, все държави където здравият разум би трябвало да надделее над желанието за посещение. Но при нея явно той не е водещ. Затова пък с разказите си ни пренася там. Запитах я какво е най-важното при тези пътешествия.


Дори екстремен приключенец като Северина не препоръчва посещение на абсолютно всички места в Иран и Ирак, но това не значи, че продължението на звуковия й пътепис ще ни откаже съвсем.

Вярно ли е, че цените на хотелите и на вътрешните полети в Иран са толкова ниски, че биха ни накарали да хукнем натам, въпреки размириците. Истината ще разберем от г-жа Маркова, която неколкократно е водила групи из бившите селения на митичното царство Елам.

Бехистунският надпис, за който тя споменава в разговора ни е клинописен текст на три езика – староперсийски, еламски и вавилонски е издълбан върху скала на територията на днешен Иран на височина 105 метра над пътя, свързващ Вавилон с Екбатана. Релефът изобразява триумфа на цар Дарий над мага Гаумата в край на 6 век Пр. Хр. Надявам се скоро повече от нас да могат да го видят лично.


Снимки: Северина Маркова

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

До Бора Бора се пътува най-малко три дни, но си струва!

Мечтаният от мнозина остров Бора Бора е малко късче земя от архипелага Дружествени острови на Френска Полинезия, заобиколено от лагуна и риф. В центъра му е разположен застинал вулкан. По последни данни коренните жители, които са родени сред дивната му красота са близо 9 хиляди души. Наричат Бора Бора най-красивия остров на света. Когато..

публикувано на 02.11.24 в 12:15
Деканът на Физическия факултет проф. дфзн Георги Райновски (в средата), Ивайло Младенов и Ани Костова

135 години отбелязва Физическият факултет на СУ "Климент Охридски"

По повод 1-ви ноември, Деня на народните будители, екипът на предаването "Следобед за любопитните" гостува на Физическия факултет на СУ. Тази година факултетът отбелязва 135 години от създаването си и 70 години от членството на България в ЦЕРН и 25 години от присъединяването на България към него. Факултетът има водещо място в работата на..

публикувано на 01.11.24 в 14:39

Църква и власт – имперски практики

"Третият Рим и Църквата" е тема и на новия том в изследването на българския монах Калистрат Зогграфски от Атон. Заедно с Митко Новков, публицист и културолог, и с Иван Йовчев, главен асистент от Богословския факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Говорим за Църквата като проекция на Божия промисъл на Земята, но и за институционалните ѝ падения и..

публикувано на 01.11.24 в 09:26
Светлана Нанчева и Юрий Анджекарски

Технологии на доброто или как добрите каузи да станат добри практики

Сдружение "Професионален форум за образованието" започна нов проект, насочен най-вече към младите, желаещи да отделят време и енергия за общественополезни цели. Първото събитие по проекта беше форум на 24 октомври с участието на ученици и студенти от София, както и организации, занимаващи се с различни социални каузи и доброволчество, които..

публикувано на 31.10.24 в 09:00
Наталия Ромалийска

Таврийската българка Наталия Ромалийска: Виждам си бъдещето тук

Наталия гостува в предаването "За думите" на 29 октомври – Ден на бесарабските българи. Държи в името на празника да се споменават и българите от Таврия (българските преселници от Бесарабия, царска Русия, които след 1856 г. попадат в пределите на Княжество Молдова и след няколко години, принудени от лошото отношение на молдовската власт и подмамени..

публикувано на 30.10.24 в 16:37