Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Алеко и неговият герой – за истинското и за фалшивото родолюбие

160 години от рождението на Алеко Константинов

Снимка: Нов театър НДК

На първи януари 2023 г. се навършват 160 години от рождението на Алеко Константинов, любим на всички хуморист, но също и дълбок критик на българския живот. Въпреки беднотията и трагедиите, които е изживял, въпреки нелепата си смърт, сякаш причинена от ръката на собствения му герой, той е останал в паметта като един от малкото Щастливи българи.

"Нашият патриотизъм не е обич към България, а омраза към Запада и някаква срамежлива симпатия към Изтока." Този извод прави състоялата се дискусия между Александър Кьосев, Калин Янакиев, Явор Гърдев и Тони Николов.

"Напоследък често се говори за патриотизма, като патриот се обявява кой ли не и каква ли не каузи се заявяват като патриотични. Някак си свикнахме с това, свикнахме с кресливия патриотизъм, свикнахме с показното родолюбие, свикнахме с татуировките на бележити личности по гърбовете, с ледените хора и какво ли не още. Как обаче можем да противопоставим действителното отношение на родолюбие и обич към родното на този показен, отвратителен, креслив и често пъти импортен патриотизъм?" – казва Тони Николов от Портал Култура.

На 1 януари 2023 г. от 18:00 ч. на бул. "Витоша“ 67-69, София, около скулптурната фигура на Алеко Константинов се събират интелектуалци и творци, които ще говорят за разликата между Алеко и неговия герой, за истинското и за фалшивото родолюбие.

Актьорът Руси Чанев ще прочете откъси от "Бай Ганьо“, а проф. Александър Кьосев ще произнесе кратко слово за гражданския патриотизъм на Щастливеца. По няколко думи можете да чуете и от писателите Георги Господинов, Михаил Неделчев, Алек Попов, Здравка Евтимова, Елена Алексиева, Деян Енев, Калин Терзийски, Иван Ланджев, Кирил Василев и др. Желаещите от публиката също могат да прочетат любими цитати.

Ще има и баница с патриотични късмети по повод Новата 2023 година с надеждата тя да бъде по-щастлива!


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наталия Йорданова изследва човешката природа през цифровите изображения

Наталия Йорданова представя в галерия "Аросита" своята изложба "Безцветните зелени идеи яростно спят". През последните 10 години Наталия създава светове, които изследват човешката природа, състоянието на човека, емоционалността и отношенията със заобикалящата среда през технологичното взаимодействие. Голяма част от тази творческа дейност..

публикувано на 04.07.24 в 16:05

Пътуване във времето – "Преди кафето да изстине"

Едва ли има човек, който не си е задавал поне веднъж въпроса какво би сторил, ако имаше машина на времето. Романът "Преди кафето да изстине" на японския писателТошиказу Кавагучи предлага на своите читатели един интимен и вълнуващ поглед към тази недостижима човешка фантазия. В "Нашият ден" Десислава Желева разказва повече за един от..

публикувано на 04.07.24 в 12:24

Ели Иванова с "52 исторически разходки из България"

В своята нова книга "52 исторически разходки из България" Ели Иванова обръща внимание на малко познати, невероятно красиви места и маршрути, свързани с историята на нашите земи. Изданието не е пътеводител на най-известните исторически забележителности в България. То е разходка из магични места, където историята и красотата на природата се..

публикувано на 04.07.24 в 08:50

Ив Тошайн представя "Чеиз за Марс" за първи път в България

В центъра на самостоятелната изложба на художничката Ив Тошайн  е мащабната инсталация "Чеиз за Марс". Тя е представена в папската крепост Рока Паолина в Перуджа по-рано тази година. В България идва за първи път, но в умален вид. Мястото е зала 19 на галерия "Квадрат 500", където е разположена и антична гробница от IV век. В заглавието Марс е богът на..

публикувано на 03.07.24 в 11:10

"Добри момчета" на Харита Асумани

Харита Асумани представя свои творби под името "Добри момчета". Авторката наблюдава и рисува по спомените си мъжете, оставили следа в нейния живот. Това са портрети, вдъхновени от мъже, които са ѝ въздействали окриляващо или са я привличали.  Тя казва: "С някои от тях сме имали едва няколко срещи. В това сгъстено време се е случил някакъв..

публикувано на 03.07.24 в 09:10