Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Класиците

Особено в литературата, но и в други области на творчеството и познанието, някои фигури приемаме за класици. По-сетне те с имената и творчеството си оказват влияние и в културата, и в образованието, и стават своеобразни жалони в цивилизационния път на отделните нации, но и на човечеството като цяло.

Говорим за фигурите на т.нар. "класици“ както на наша земя, така и за световните такива. Говорим и за механизмите на тяхното ситуиране в цивилизационната парадигма, за въздействието им върху обществата и за съвпаденията или несъвпаденията в образите им като живи личности от плът и кръв и като имена в учебници и образователни програми. 

Събеседници са професор Боян Биолчев, професор Георги Каприев и писателят Николай Табаков.

Николай Табаков разказва за близкото си приятелство с "живи класици“ като Йордан Радичков, Николай Хайтов, Вера Мутафчиева. Осветлява в частност ролята на съпругата на Хайтов – Жени Божилова-Хайтова, за успешната реализация на писателя. 

Боян Биолчев оспорва словосъчетанието "жив класик“ и го намира подходящо по-скоро за анекдотична употреба. Разсъждава и върху академичните механизми за създаването или несъздаването на специален ореол около някои авторитети. 

Георги Каприев поглежда в миналото и разказва за терминологичните особености на понятието, за древните и отношението им към своите велики хора на духа и познанието. Говори и за налагането на термина "класици“ във времево отношение.

Участниците в дискусията отделят т.нар. "житейски образ“ в съзнанието на съвременниците от образа на класика, получен вследствие на академичната му употреба по късно, или от ореола му, изграден на база творчески постижения. Ролята на хумора и иронията във възприемането на класиката се изтъква като задължителна от всички участници в дискусията, и е подкрепена с достатъчен брой примери. 


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Димитров и учителят Димитър Драгнев

Българин триумфира на Цицероновия конкурс: Как латинският го отведе в Оксфорд

Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..

публикувано на 10.01.25 в 09:52

Как Пловдив утвърди мястото си сред културните дестинации в Европа?

2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..

обновено на 10.01.25 в 09:50

Девет българи сред стоте най-добри хайку поети в Европа

В новогодишните празнични дни излезе класацията на 100-те най-креативни автори на хайку в Европа. В тазгодишния списък присъстват имената на деветима българи, което е своеобразен рекорд. Стоянка Боянова, Радостина Драгостинова, Людмила Христова, Надежда Костадинова, Цанка Шишкова, Мая Данева, Илияна Стоянова, Минко Танев и Владислав Христов са..

публикувано на 10.01.25 в 09:05
Ивайло Иванов

Сборник в памет на поета Ивайло Иванов

Сборникът "Изборът на поета: Ивайло Иванов" е резултат от проведената през декември 2022 г. Национална научна конференция "Изборът на поета: 50 години от рождението на Ивайло Иванов", на която взимат участие видни учени литературоведи. Сборникът съдържа шест дяла, като освен статии, в него има и интервюта, архивни материали и спомени. Ето и думите..

публикувано на 10.01.25 в 08:15

Промяна в статута на Националната награда за поезия "Иван Николов"

Като една от най-престижните награди за поезия у нас, Националната награда за поезия "Иван Николов" е следена с интерес от почитателите на българската поезия, от авторите и от издателите.  Този декември 2024 година награждаване не се състоя, защото конкурсът не беше обявен.  Организаторите сега представят новата си концепция за статут и график...

публикувано на 09.01.25 в 16:40