Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изпращаме годината с музика на Супе и Щраус-син

Снимка: artcenter.org

Казват, че за да посрещнеш новото е добре да се разделиш с ненужното старо. Това ще опитаме да направим в последните часове и минути на 2022 г. с музиката на двама австрийски музикални таланти – Франц фон Супе и Йохан Щраус-син.
Героите на сцената показват понякога в силно преувеличен вид наши слабости и прекрасни качества, разкриват фините психологически особености на човешката природа и мотивацията за действията – нещо често срещано в ежедневието, но подминавано, неоценявано и замитано под килима. Ако не го видим изкарано под светлините на прожектора, дали ще забележим кога се опитваме да се представим за някой друг, дали пък резултатът няма да е нелепо смешен, или пък може случайно да попаднем в затвора? Докъде може да ни доведе самонадеяността? И като разкрием истинските си самоличности, дали няма да е твърде късно? Със сигурност можем да се размислим на тези теми заедно с героите в комичната оперета на Йохан Щраус-син "Прилепът" и да се потопим в атмосферата на новогодишния бал.

Ето и действащите лица и изпълнителския състав:
• Вернер Холвег – Габриел Айзенщайн, рентиер
• Едита Груберова – Розалинда , негова съпруга
• Барбара Бони – Адела, камериерка на Розалинда
• Мариана Липовшек – Принц Орловски, руски княз
• Йозеф Протчка – Алфред, учител по пеене
• Антон Шарингер – Д-р Фалке, нотариус
• Кристиан Бьош – Франк, директор на затвора
• Елизабет фон Магнус – Ида, танцьорка, сестра на Адела
• Андре Хелер – Фрош, надзирател в затвора
• Валдемар Кмент – Д-р Блинд, адвокат
Холандски оперен хор, Концертгебау оркестър
Диригент – Николаус Харнонкур

И да продължим с равносметките... Създавайки нещо с много любов и страст можем да го оживим, особено ако става дума за легендарната връзка между скулптора Пигмалион и статуята Галатея. Но каква е страстта и как да я разпознаем от онова, което истински искаме, за което копнеят и сърцето и душата, и дали сбъдването на желанията ни няма да нанесе повече вреда? Подобно на Пигмалион преминаваме през своите житейски изпитания и в едноактната оперета "Хубавата Галатея" на Франц фон Супе можем да проследим как скулпторът завинаги е излекуван от изкушението да се влюби в творенията си.
Записът е документален от 16 октомври 2022 , Мюнхен. Изпълнението е концертно и е с участието на солистите: Даниела Фали – сопран, Светлина Стоянова – мецосопран, Йорг Шнайдер и Герхард Зигел – тенори, и Мюнхенския радиооркестър, дирижирани от Иван Репушич.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Виена Шьонбрун Оркестра" започва световно турне от Пловдив

С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември), Шумен (12 декември), Велико Търново (13 декември), Русе (14 декември)  и София (16 декември – зала "България") .  Поради огромния интерес към концерта в София на 16 декември, организаторите..

публикувано на 26.11.24 в 17:35

Новият албум на Eagle Post

Новият албум на българската алтернативно група Eagle Post се нарича Dystopian Romance. Той е записан и миксиран през 2023 г. от Георги Малчев (екс-Млък!, Quicksand Surfer, Sativa), а мастърингът е дело на легендарния английски продуцент Pete Maher, работил по продукции на Rolling Stones, Jack White и U2. Автор на текстовете и музиката е..

публикувано на 26.11.24 в 14:50
Джакомо Пучини

Три шедьовъра на Пучини на българска сцена

В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..

публикувано на 23.11.24 в 08:00

Пето издание на фестивала ТрансАрт

Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..

публикувано на 22.11.24 в 10:50
Виолончелистът Христо Танев

"Тембри и нюанси" – концерт на Симфоничния оркестър на БНР

Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..

публикувано на 22.11.24 в 07:25