Деси Владовска е майстор-грънчар, производител на екологично чиста земеделска продукция и неуморна майка на 4 деца. Живее със семейството си във Великотърновското село Раданово, а нейните трудолюбивите ръце са вдъхновение за хиляди хора, които ползват изработени от нея керамични съдове, или се учат от нейния опит в екологичното земеделие.
За Деси Владовска няма почивни дни, дори и по време на празници. В същото време, за нея празник е всеки ден, който изживяваш с трудолюбие, усмивка и чисти мисли. Ето какво споделя за ежедневието си тя в рубриката „Епизоди от живота“ на „Нашият ден“.
“Занимавам се с керамика от 20 години. Повечето хора ме познават през годините с керамичните изделия, които правя. От преди 2 години съм по-известна с втората дейност, с която се занимавам - отглеждането на чисти зеленчуци и по-специално – отглеждане на градина със зеленчуци, но без копаене, с помощта изцяло на природата и природосъобразно отглеждане на зеленчуците.
Т.е. използваме максимално капацитета на природата, не вкарваме изкуствени торове, не пръскаме с химия, за да убием вредителите, а се опитваме да балансираме изцяло, използвайки природните ресурси, които имаме+“, споделя тя в ефира на “Нашият ден“.
По думите на Деси, животът е взел вместо нея решението да се занимава едновременно и с грънчарство и със земеделие.
„Свързана съм със земята от мига, в който се занимавам с керамика, защото аз сама си копая глината, сама я меля през две машини, които са примитивни – от началото на миналия век са, не са модернизирани и лесни...“, разказво още тя.
И добавя, че е избрала живота на село преди 17 години, осъзнавайки, че той дава възможност за едно свободно и независимо съществуване „Имайки храната, имайки възможността да я отгледаш сам, ти вече си най-богатият човек на света. Земята ти я дава тази свобода.“
Отглеждането на различни култури през годините са я накарали да търси техники на земеделие, които да бъдат щадящи едновременно за земята, и за нейните собствени човешки сили.
„По-скоро идеята е да я накарам тя да се гледа почти самостоятелно. Без много-много труд, без много-много плевене, без много копаене, а само с малко вода. Водата е важен фактор, но когато имаш малко вода, за да бъде ценена и запазена тя, пак има методи и технологии, които помагат това да се случи, стигат на растението да се нахрани да образува тези хранителни стойности, които са истинската храна за тялото“, поксочва още Владовска.
Тя е убедена, че отглежданите в домашни условия култури синтезират точно онези вещества, които са необходими за здравето на човек, а чистата храна води след себе си и чистите мисли.
В началото на календарната година земеделските дейности са поставени на пауза, в очакване на новия сезон, като Деси и нейните близките вече са направили подготовка за следващия:
“Това, което сме направили дотук е, че сме покрили земята да не е гола, тъй като ние не орем. Сложили сме слама, или сме начупили и наредили върху земята растенията, които са били на това място. По този начин оставяме бактериите и микроорганизмите да започнат тяхното разлагане. Те се хранят с тези останки и едновременно с това зареждат почвата с хранителни вещества за следващите култури, които ще са напролет.“
Зимните дни обаче са идеални за работа в грънчарската работилница. „Правя съдове за хляб, съдове за ферментация. Сега имам най-много време за керамика, защото покрай пещта е топло, палим печката, правим грънци, и така“, казва ще тя в интервю на Христина Симеонова за “Нашият ден“.
Снимки: личен архив
Опазването на околната ни природа винаги е било сред интересите на водещите на "И рибар съм, и ловец съм" и то не само защото ловците и риболовците са призвани, а и задължени, да работят в тази посока. Както повечето от тях, Росен Мирчев и Асен Масларски го правят с душа и сърце. Те с удоволствие гостуваха на Спасителния център за диви животни..
Наш гост е един млад човек, който спокойно можем да наречем инфлуенсър. Тя работи като водеща в БГ Радио. В профила си в социалните мрежи не се притеснява да споделя за личните си проблеми с хранителните разстройства, като превръща споделеното в мисия да помага и да дава кураж на други тийнейджъри, които не знаят къде да потърсят помощ. Тя знае, че..
На 13 май Централната минерална баня в София навърши 112 години. Сградата, която е построена по проект на архитектите Фридрих Грюнангер и Петко Момчилов, функционира в продължение на 73 години като баня, след което през 1986 година е затворена поради амортизация. Чак през 2015 година част от Централната минерална баня е реставрирана и открита като..
В поредицата "Говорят зелените новатори на България" Ина Вълканова от организацията "Градоскоп" разказва за иновативната инициатива "РЕГЕНЕРАЦИЯ", чиято цел е възстановяването на нарушеното биоразнообразие в индустриалните зони и създаването на по-здравословна, устойчива среда за живот, работа и бизнес. Зелените новатори на България:..
За какво трябва да внимават журналистите, когато изкуственият интелект нахлуе в редакциите, коментира в рубриката "Въпреки мрежата" на предаването "Мрежата" Никола Тулечки , лингвист, експерт по данни в "Онтотекст" и един от основателите на Сдружение "Данни за Добро". Положителните или от опасните страни "Първо, кризата в медиите започна..
С планетата Земя се случва това, което се е случвало преди милиони години и ще продължава да се случва. Земята представлява една страшно сложна..
На 13 май Централната минерална баня в София навърши 112 години. Сградата, която е построена по проект на архитектите Фридрих Грюнангер и Петко Момчилов,..
До древния град Сихар се намира кладенецът на патриарх Иаков, от който черпят вода и хората на Самария. По времето на Христос между самаряни и иудеи..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg