Филмът "Баншите от Инишерин" получи три от най-големите награди "Златен глобус" на церемония в Бевърли Хилс, Калифорния. Режисьорът и сценарист Мартин Макдона получи "Златен глобус" за най-добър сценарий за продукцията. Тя спечели и наградата за най-добра комедия. За работата си в нея с глобус си тръгна и Колин Фарел.
Сред другите победители в актьорските категории са Мишел Йео, Остин Бътлър, Кейт Бланшет, Джонатан Ки, Анджела Басет.
Стивън Спилбърг получи наградата "Златен глобус“ за най-добър режисьор за "Семейство Фейбълман", като филмът заслужи и наградата за най-добра драматична продукция.
В предаването “Нашият ден“ кинокритиците Зорница Аспарухова и Благой Иванов коментираха темата за статута на наградите и наградените филми и как да възприемаме съвременното българско кино.
“Церемониите са започнали да се променят от няколко години. Наградите „Оскар“ и “Златен глобус“ отдавна не са награди, които се дават за кино и художествена стойност на някакви проекти, а се дават поради съвсем други причини – било то политически, парични или студийни. Преди години имаше обвинение към церемонията, че членовете на пресата, които съставлява техния екип, взимат подкупи, за да номинират определени филми и да им дава награди“, казва в ефира на “Нашият ден“ журналистът и кинокритик Зорница Аспарухова.
Кинокритиката като предизвикателство...
“Въпросът е да си човек, който все пак има някакъв поглед над цялата киноиндустрия“, посочва още тя.
Българско кино...
“Позволявам си до три български филма на година, колкото и да е странно. В последните години не съм открила български филм, който силно да ме развълнува. По-скоро асоциациите ми с българско кино са лоши и ме карат да се намръщвам. Между българското кино и киното на световно ниво дупката е много голяма, но в старото българско кино мога да открия неща, които ми харесват“, посочва още тя.
“Навремето сякаш наградите носеха някаква добавена стойност към наградените филми. В момента на повечето хора им в все едно кой филм каква награда е взел. Това, което все още донякъде работи е, ако един филмът е фестивален хит. Тогава той би могъл на местна почва да има пълна зала, но тя пак ще е фестивална, една по-избрана публика“, казва в ефира на “Нашият ден“ кинокритикът Благой Иванов.
Българското кино...
“В нашето кино, когато нещо случайно се получи добре, то наистина е повече случайно. Все още не можем да направим нещо, което да определим като истински възход. Последната година беше впечатляваща от гледна точка на количество. Имаме над 25 филма за миналата година, които може би са гледани от над 650 хил. души. Това означава, че има завръщане на интереса към киното. Проблемът е, че ние все още не можем да направим световно релевантен филм, но все пак тенденцията е положителна. Нашето кино в цялата му история е световно нерелевантно“, казва още той в интервю за БНР.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Притчата за блудния син е красноречив пример за злоупотреба със свободата и любовта. Сюжетът ѝ се повтаря често в живота. Почти всеки един от нас постъпва в една или друга ситуация като блудния син. Спасителят ни посочва правилния изход, като чрез бащината обич, ни разкрива Божието милосърдие. Ако се вгледаме внимателно обаче в притчата за Блудния..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало предложи да бъдат разследвани "соросоидите", което пък предизвика нова атака срещу медиите, известни с критични позиции към властта и осветяване на проблемите в съдебната система, както и припомняния..
Село Симеоновец се намира в община Септември, на 3 км е от шосето между София и Пловдив, а разстоянието до областния град Пазарджик е 20 км. В Симеоновец живеят около 900 човека. На едно от билата над селото има останки от солиден строеж с неизяснен произход. Според някои това е било митница, която е облагала преминаващи търговци. Според други, това е..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър Къцарков, хебраист и изследовател на процесите в Близкия изток. Хамас превърна освобождаването на тримата заложници, сред които бяха Ели Шараби, Ор Леви и Охад Бен-Ами, в цинично шоу – това се случи..
За първи път на 14 февруари в дома на семейство Златка и Атанас Панайотови в с. Бродилово ще се проведе традиционният ритуал "Зарязване на лозята". Под звуците на гайда и тъпан ще се отбележи началото на лозарския сезон и почита към Трифон Зарезан, покровител на лозарите. "Церемонията е ценна традиция, символизираща надеждата за..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg