Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Николай Гундеров с награда "Алеко Константинов" за стендъп комедия

Снимка: kmeta.bg

На 13 януари, когато се навършват 160 години от рождението на Алеко Константинов, в Сатиричния театър, носещ неговото име, ще бъде особено празнично. От 11 часа там ще бъде връчена Наградата за драматургия на името на големия писател, която се присъжда за "Сатирична stand-up комедия". Неин носител е Николай Гундеров, отличен за пиесата "Клуб на пороците".

"Имам, нескромно казано, доста награди, но много се развълнувах за тази, първо, защото носи името на един от най-великите български, а бих казал и европейски писатели – Алеко Константинов, и второ, защото е посветена на жанра на комедията – изкуство, което не е особено добре, може би, оценено, но доста трудно. Защото не само за да разсмееш човек, но за да събудиш този "мост над пропастта", както аз наричам усмивката на един човек, е нещо трудно. За мен е особено голяма чест, зарадвах се като дете", сподели в "Артефир" Николай Гундеров.

Журито, отличило пиесата "Клуб на пороците", е в състав Калин Сърменов – председател, и членове Богдана Костуркова, Михаил Тазев и Николай Младенов.

Конкурсът е за непубликувани, непоставяни, неучаствали в други конкурси нови сатирични комедии. Наградата е 1500 лева, а Сатиричният театър ще постави наградената пиеса до една година след обявяването на наградите.

Николай Гундеров е завършил "Славянски филологии" в Софийския университет "Св. Климент Охридски", а след това режисура и драматургия в Академията за изящни изкуства в Прага. Авторският му спектакъл "Леки четива" е оценен от Международната академия за изкуства в Париж и представен в редица европейски столици. За стихосбирката си "Синтаксис на грижите" е оценен като най-добър дебютант на "Южна пролет". Спектакълът му "Вернисаж" от Вацлав Хавел получава наградата за режисура на чешката театрална академия DAMU, а през 2005 година на Международния студентски фестивал във Варшава е отличен с наградата за актьорско майсторство "Ян Кречмер" на Съюза на полските актьорски асоциации.

Работи като режисьор в България и в Чехия. В Сатиричния театър е режисирал спектаклите "Пациенти & клиенти" по Марк Камолети и "Детектор на лъжата" на Василий Сигарев, а също "Мъж на верижка" от Ж. Фейдо (Жижковски театър, Прага), "Вернисаж" от Вацлав Хавел (театър "Елиадовна книховна", Прага), "Рейс" по Станислав Стратиев (НАТФИЗ, София), "Г-жа министершата" от Бранислав Нушич (Театър "Диск", Прага). Участва като актьор във филма на Иржи Менцел "Обслужвах английския крал". Съосновател е на театър Trifonoff & Gunderov.
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво казва текстът на собствения си автор

Този въпрос и отговорът му са в основата на експеримента на режисьора Марий Росен и формата "Текстът говори на Автора". Вече трета година и авторът, и екипът на представленията, и публиката участват в него с интерес. Тази вечер (22 май) от 19 часа в галерия "Прегърни ме" ще се състои срещата на писателката Яна Борисова с един от разказите в..

публикувано на 22.05.25 в 14:38

РИМ – Враца представя научните изследвания на своите уредници

На 22 май 2025 г. (четвъртък), от 17:00 ч., Регионалният исторически музей – Враца ще представи първия том на сборника "Известия на Регионалния исторически музей – Враца". Събитието ще отбележи едно ново начало в дългогодишната традиция на научни публикации, свързани с културно-историческото наследство на Северозападна България. Сборникът е..

обновено на 22.05.25 в 12:10

Космосът между митовете и науката – нова изложба в Етнографския музей

На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе – митология и наука ". Изложбата представлява вълнуващо пътуване в света на звездите – от границите на митичното и сетивното до отвъд хоризонта. Събитието събира под един покрив културно и научно..

обновено на 22.05.25 в 11:55

Извън политическите дитирамби на 24 май проблемите в културата се натрупват

Преди празничния 24 май в "Нашият ден" разговаряме с Диана Андреева , директор на Обсерваторията за изследване на културата. Повод за срещата е докладът за развитието на креативните индустрии през 2024 година , както и организираната от Обсерваторията, Българската музикална асоциация и Съюза на артистите дискусия в Народното събрание за устойчивостта..

публикувано на 22.05.25 в 11:50

Салонът на изкуствата в НДК – акценти

Салонът на изкуствата в НДК продължава до началото на юни с богата програма , обединяваща разнообразни артистични прояви. В "Нашият ден" гостува Любка Георгиева , ръководител отдел "ПР и реклама" на НДК, за да представи някои от акцентите в програмата. Днес (22 май) от 18 ч. във фоайето на трети етаж на НДК от 18 ч. художникът Греди..

публикувано на 22.05.25 в 11:47