Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Николай Гундеров с награда "Алеко Константинов" за стендъп комедия

Снимка: kmeta.bg

На 13 януари, когато се навършват 160 години от рождението на Алеко Константинов, в Сатиричния театър, носещ неговото име, ще бъде особено празнично. От 11 часа там ще бъде връчена Наградата за драматургия на името на големия писател, която се присъжда за "Сатирична stand-up комедия". Неин носител е Николай Гундеров, отличен за пиесата "Клуб на пороците".

"Имам, нескромно казано, доста награди, но много се развълнувах за тази, първо, защото носи името на един от най-великите български, а бих казал и европейски писатели – Алеко Константинов, и второ, защото е посветена на жанра на комедията – изкуство, което не е особено добре, може би, оценено, но доста трудно. Защото не само за да разсмееш човек, но за да събудиш този "мост над пропастта", както аз наричам усмивката на един човек, е нещо трудно. За мен е особено голяма чест, зарадвах се като дете", сподели в "Артефир" Николай Гундеров.

Журито, отличило пиесата "Клуб на пороците", е в състав Калин Сърменов – председател, и членове Богдана Костуркова, Михаил Тазев и Николай Младенов.

Конкурсът е за непубликувани, непоставяни, неучаствали в други конкурси нови сатирични комедии. Наградата е 1500 лева, а Сатиричният театър ще постави наградената пиеса до една година след обявяването на наградите.

Николай Гундеров е завършил "Славянски филологии" в Софийския университет "Св. Климент Охридски", а след това режисура и драматургия в Академията за изящни изкуства в Прага. Авторският му спектакъл "Леки четива" е оценен от Международната академия за изкуства в Париж и представен в редица европейски столици. За стихосбирката си "Синтаксис на грижите" е оценен като най-добър дебютант на "Южна пролет". Спектакълът му "Вернисаж" от Вацлав Хавел получава наградата за режисура на чешката театрална академия DAMU, а през 2005 година на Международния студентски фестивал във Варшава е отличен с наградата за актьорско майсторство "Ян Кречмер" на Съюза на полските актьорски асоциации.

Работи като режисьор в България и в Чехия. В Сатиричния театър е режисирал спектаклите "Пациенти & клиенти" по Марк Камолети и "Детектор на лъжата" на Василий Сигарев, а също "Мъж на верижка" от Ж. Фейдо (Жижковски театър, Прага), "Вернисаж" от Вацлав Хавел (театър "Елиадовна книховна", Прага), "Рейс" по Станислав Стратиев (НАТФИЗ, София), "Г-жа министершата" от Бранислав Нушич (Театър "Диск", Прага). Участва като актьор във филма на Иржи Менцел "Обслужвах английския крал". Съосновател е на театър Trifonoff & Gunderov.
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наталия Йорданова изследва човешката природа през цифровите изображения

Наталия Йорданова представя в галерия "Аросита" своята изложба "Безцветните зелени идеи яростно спят". През последните 10 години Наталия създава светове, които изследват човешката природа, състоянието на човека, емоционалността и отношенията със заобикалящата среда през технологичното взаимодействие. Голяма част от тази творческа дейност..

публикувано на 04.07.24 в 16:05

Пътуване във времето – "Преди кафето да изстине"

Едва ли има човек, който не си е задавал поне веднъж въпроса какво би сторил, ако имаше машина на времето. Романът "Преди кафето да изстине" на японския писателТошиказу Кавагучи предлага на своите читатели един интимен и вълнуващ поглед към тази недостижима човешка фантазия. В "Нашият ден" Десислава Желева разказва повече за един от..

публикувано на 04.07.24 в 12:24

Ели Иванова с "52 исторически разходки из България"

В своята нова книга "52 исторически разходки из България" Ели Иванова обръща внимание на малко познати, невероятно красиви места и маршрути, свързани с историята на нашите земи. Изданието не е пътеводител на най-известните исторически забележителности в България. То е разходка из магични места, където историята и красотата на природата се..

публикувано на 04.07.24 в 08:50

Ив Тошайн представя "Чеиз за Марс" за първи път в България

В центъра на самостоятелната изложба на художничката Ив Тошайн  е мащабната инсталация "Чеиз за Марс". Тя е представена в папската крепост Рока Паолина в Перуджа по-рано тази година. В България идва за първи път, но в умален вид. Мястото е зала 19 на галерия "Квадрат 500", където е разположена и антична гробница от IV век. В заглавието Марс е богът на..

публикувано на 03.07.24 в 11:10

"Добри момчета" на Харита Асумани

Харита Асумани представя свои творби под името "Добри момчета". Авторката наблюдава и рисува по спомените си мъжете, оставили следа в нейния живот. Това са портрети, вдъхновени от мъже, които са ѝ въздействали окриляващо или са я привличали.  Тя казва: "С някои от тях сме имали едва няколко срещи. В това сгъстено време се е случил някакъв..

публикувано на 03.07.24 в 09:10