Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Десислава Бошнакова: Ученето не е лесно и забавно, а резултатът от него прави живота лесен

Има принципи, по които трябва да се разберем като общество

| обновено на 12.01.23 в 10:23
Проф. Десислава Бошнакова
Снимка: личен архив

“Имам усещането, че се въртим в някакъв кръг и не мога да разбера защо не си припомняме онова изречение, че “ако правиш повече от същото, няма да има друг резултат“.

Това каза в интервю за БНР проф. Десислава Бошнакова.  Тя преподавател по Връзки с обществеността в НБУ, собственик на ПР агенция „ROI Communication“, автор в списание „Мениджър“.

“Станахме много чувствителни и голяма част от правата, които имаме, станаха свръх права и всъщност забравихме, че да учиш не е лесно и забавно, а резултатът от наученото прави живота ти по-лесен и забавен“, казва още тя в ефира на “Нашият ден“.

Образованието…

“Докато не осъзнаем, че не може непрекъснато да ни е лесно, няма как нещата да вървят напред. Когато учиш е трудно, защото правиш нещо за първи път“, казва още тя.

Ситуацията в парламента….

“Винаги съм си задавала въпроса, ако отида на нова работа и откажа да я върша, защото хората там не ми харесват, дали някой ще ми плати? Не мога да разбера тези хора какво очакват, при условие, че тяхната работа е да намерят начин да се разберат, не е работа на народа. Народът е избрал такова съотношение и такива хора. Ще видим дали ще имаме поредните избори през март“, казва още Бошнакова.

Какво получаваме, когато прескочим червените линии?

“Не казвам, че партиите не трябва да устояват и трябва да правят компромиси, но си мисля, че има едни неща, по които не само партиите, но и ние като общество трябва да се разберем и те нямат нищо общо с компромиса.

Ние искаме ли като общество да живеем в среда, в която законът е за всички и той се спазва?! Това е принцип, по който трябва да се разберем. Искаме ли да се развиваме като икономика и какви са ни приоритетите, за да може това да се случи?!

Имаме ли образованието като приоритет, в което нещо трябва да се реформира, защото резултатите от проучването “Пиза“ показват съвсем други неща? Имаме ли желание да спрем войната по пътищата?!

Всички тези неща не са въпрос на политика, те са въпрос на общо решение на обществото. Има достатъчно неща, по който можем да се разберем“, казва още проф. Десислава Бошнакова.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Импулсът в мен: Новогодишни обещания

Темата на подкаста "Импулсът в мен" този път са новогодишните обещания – успяваме ли да ги спазим? Най-ранните известни новогодишни обещания били тези, направени от древните вавилонци, които обещавали пред владетеля да изплатят дълговете си и да върнат взетото назаем. Но защо тази древна практика се проваля толкова често? Според..

публикувано на 06.01.25 в 14:51
Максим Делчев, Ана-Мария Кръстева и Вартануш Топакбашян

Светлината от празниците Ханука за евреите и Рождество за арменците

На 25-ия ден от месец Кислев по еврейския календар, в продължение на осем дни еврейската общност по целия свят празнува Ханука – празникът на светлината. През отминалата 2024 г. той започна от залез слънце на 25 декември и продължи до нощта на 2 януари тази година. Това е един от най-важните еврейски празници. В продължение на 8 дни във всеки..

публикувано на 06.01.25 в 13:15

Богоявление и Ботев – празник и памет в Калофер

На 6 януари, един от най-светлите християнски празници - Богоявление, отбелязваме 177 години от рождението на Христо Ботев по нов стил. В рамките на рубриката "Коментарът"  в предаването Terra Култура, екипът направи директно включване от Калофер с колегата Димитър Владимиров от Радио Пловдив. Калофер, родният град на великия поет и революционер, на..

обновено на 06.01.25 в 12:51
Булка от село Рибново

Достъпът до култура в българската действителност

Достъпът до култура е предизвикателство в българската действителност. Какви отговори и предложения ни дават изследванията на средата и представителите на културния сектор и какво предстои през новата 2025 година – разговор в "Нашият ден" с Янина Танева , основател на "Фабрика за идеи". Танева подчертава пряката връзка между достъпът и..

публикувано на 06.01.25 в 11:42

Голямата тема за новите храни

Отглеждането на насекоми за агроиндустрията все още звучи екзотично в българското общество, но темата за новите храни става все по-актуална. Рубриката "Зелените новатори на България" на предаването "Нашият ден" представя Мария Александрова , която ръководи проектите за иновации и устойчивост в Nasekomo – високотехнологична компания,..

публикувано на 06.01.25 в 09:43