Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В кината: "Януари" на Андрей Паунов

Да потънеш в "Януари", е като бленуван кошмар – студ, мистерия, мрак, въпроси – понякога риторични, понякога просто невъзможни, съмнения, фантастична реалност, но все пак реалност, доказан абсурд, при това някак желан. Като добавим към това и двама мъже и една гарга, заключени от снежна буря на края на света, които се опитват да разгадаят задаващата се мистерия, докато тя бавно не започне да ги поглъща, се получава първият български филм с хорър елементи, който от 20 януари тръгва по кината в цялата страна.

"Това е един филм, който се движи като уестърн, има двигател на мистерия и послевкус на филм на ужасите“, казва за "Януари" режисьорът му Андрей Паунов. Дебютът му в игралното кино е вдъхновен от едноименната пиеса на Радичков, която според Паунов е една много компактна чисто драматургично история, която работи като швейцарски часовник.

"Пиесата е една кримка, една Агата Кристи. Същевременно има още няколко пласта в самата ситуативност на историята и това е, че изчезват хората и се появяват вълци. Специално за мен това вкарва едно екстраниво на интерпретация, отворено, което е много извън обикновеното и дава възможност, когато разказваш – да разказваш нещо много голямо“, смята режисьорът.

Черно-бялата история на "Януари" постига интимност на екрана. Тя се дължи на добрата звукова и визуална картина, на сценографията, а именно – създадената от изцяло рециклирани материали дървена постройка, която сякаш се намира някъде накрая на света, на специалните ефекти, които са създадени ръчно от екипа, на автентичната атмосфера, тъй като филмът е заснет в планината, на истинността, която актьорите, потопили се в интерпретацията на Паунов, предават на зрителите.

Актьорският състав включва Самюел Финци, Йосиф Сърчаджиев, Захари Бахаров, Леонид Йовчев, Малин Кръстев и Борис Чучков. Сценарият е писан конкретно за тях от Андрей Паунов и Алекс Барет. Оператор на "Януари" е португалецът Вашко Виана. Всъщност немалка част от основния екип на филма се състои от чуждестранни професионалисти в киното. Според Андрей Паунов това е спомогнало за създаването на филмовата история.

"Аз обичам да забърквам много различни колаборатори, обичам да има хаос, да има недоизказано – всичко да е контролирана анархия. Анархия, която произвежда дупки, в които ти – в един момент, стигайки дотам – трябва да скочиш“, казва още Паунов.

В "Кино с думи" той разказа за шизофренния дуализъм на киното, за природата му, която се променя, за договора, който хората, които го създават, сключват със своите зрители, за причините, поради които трябва да гледаме филмите в киносалона, за изкуството, което може всичко.

Чуйте повече в звуковия файл.

"Януари" е заснет с финансовата подкрепа на Националния филмов център и тръгва по кината благодарение на NO BLINK | film.

Снимки – СФФ
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов криминален роман от Лиз Нюджънт

Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...

публикувано на 04.04.25 в 16:25
Вяра Табакова и Васил Драганов

Нов живот на стари истории

Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..

публикувано на 04.04.25 в 16:05

24 пана показват ролята на азбуката в културната история на славянските народи

В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват  1140 години от успението на св. Методий .  Част от експонатите в "Азбука и история" и "Св. Методий славянобългарски" са ръкопис и старопечатна книга от колекциите на библиотеката, които са свързани с паметта на просветителя и неговата почит сред славянските народи...

публикувано на 04.04.25 в 15:45

"Златният кос" на 50!

В редакция "Хумор и сатира" сме богати с безброй поводи за празнуване. Сега наред е 50-годишнината на фестивала "Златният кос". От 1 април 1975 г. та до днес песните му звучат в най-културното място в радиоефира.  Подробности в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ще можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и..

публикувано на 04.04.25 в 15:25

Георги Георгиев – между божественото и демоничното

Творби на границата между скулптурата и поезията, между божественото и демоничното, между световете на "Ангели и демони" – това откриваме в изложбата на Георги Георгиев, която до 13 април може да бъде разгледана в галерия "Нюанс" .  "Ангели и демони", както всъщност се казва и изложбата, припомня думите на Хенри Мур – а именно, че "изкуството е..

публикувано на 04.04.25 в 14:15