Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Втора самостоятелна изложба на фотографа Емил Рашковски

Емил Рашковски
Снимка: Личен архив

Галерия “Синтезис“ представя втората самостоятелна изложба на Емил Рашковски – "Здравей, лято!". 

Откриването на изложбата е на 19 януари от 18.00 ч.

Всяка зима в продължение на повече от пет години авторът документира следите от бивак културата в горите около язовирите "Широка поляна", "Беглик" и "Батак" в Западните Родопи.

Придвижвайки се със ски, той се натъква на всевъзможни обиталища: каравани, лодки, палатки, навеси, кухни, бани, тоалетни, дори цели къщи и бунгала. Някои лагери са обозначени с табели – „Бивак Айляк“, „Ной“ или „Пивница При Бай Дон“, а наоколо са изписани народни умотворения като "Малка та ракия е бягане от отговорност“ и "Който пее, зло не мисли“.


“За мен фотографията е език на изразяване, по този начин комуникирам със света. Това също е и начин да достигам до места, до които не бих могъл да достигне в битието си на нефотограф. До различни места и хора, извън моя социален кръг например“, казва Емил Рашковски в ефира на “Нашият ден“.

Казва още, че го вълнува времето, в което живее:

“Всеки един фотограф, осъзнато или неосъзнато, регистрира заобикалящия го свят такъв, какъвто е в настоящото време. В този смисъл всички теми, които са част всекидневието ми, начинът на живот, злободневието, което ме заобикаля, са темите, които най-много ме интересуват“.

“Интересна тема за мен от дълги години е взаимодействието на човека с околната среда. Изследвам това чрез различни мои проекти“, посочва още той в интервю за БНР.


Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От египетските папируси до съвременните методи: През историята на пластичната хирургия с д-р Мектубджян

В предаването Lege Artis разгледахме темата за пластичната и възстановителната хирургия с участието на д-р Рупен Мектубджян – специалист по пластично-възстановителна и естетична хирургия в болница „Вита“. В откровен разговор д-р Мектубджян проследи историческото развитие на тази специалност и очерта съвременните ѝ измерения. По думите..

обновено на 16.04.25 в 12:08

Ще останат ли децата без педиатрична грижа в Пета градска болница?

Петима от общо седемината педиатри в детското отделение на столичната общинска Пета градска болница "Княгиня Клементина" са подали оставки в знак на протест срещу ниските им възнаграждения, които не отговарят на увеличаващия се обем работа.  Те настояват за 50% увеличаване на заплатите, в противен случай отделението ще затвори поради липса на..

обновено на 16.04.25 в 11:18
Пораженията в църквата

"Света Неделя" – споменът за една трагедия, която беляза век

На 16 април 2025 г. се навършва точно един век от най-страшния терористичен акт в историята на България — атентатът в софийската катедрала "Света Неделя". По този повод в ефира на БНР, в предаването "Темата на деня коментираме", историкът проф. Момчил Методиев, ръководител на департамент "История" в Нов български университет, припомни ужасяващите..

публикувано на 16.04.25 в 10:32
Инж. Габриела Данаилова, директор на ПГ „Васил Левски“ в Горна Оряховица

На учителя с любов: инж. Габриела Данаилова

Семейството на Професионалната техническа гимназия "Васил Левски" в Горна Оряховица – най-старото професионално училище в област Велико Търново, гостува в "Семейно радио" в лицето на директорката инж. Габриела Данаилова. Поканата е отправена от ученици от випуск 1979 година – част от училищната рок банда "Андромеда". Какви професии усвояват и как се..

публикувано на 15.04.25 в 15:03

Образованието отново в спор: Колко дни да може да извинява родителят?

В последните дни българската образователна система отново се оказа в центъра на общественото внимание – този път поводът е предложението да бъде намален броят на дните, в които родителите могат да извиняват отсъствията на децата си по домашни причини. Само преди година Министерството на образованието и науката (МОН) увеличи този лимит от 10 на 15..

обновено на 15.04.25 в 12:31