Внимателните читатели знаят, че в поредицата "Поет за поета" вече излязоха две книги – на Александър Геров в подбор на Иван Цанев и на Иван Радоев в подбор на Александър Шурбанов. "Зрящият е хляб" е третата книга, в която поет прави селекция на стихотворенията на поет от предишно поколение, като идеята е да се откроят "трайните неща" от поетическото ни наследство, "избрани според афинитета, проницателността и естетическия критерий на наш съвременник", нещо като "своя книга на другия". Тази идея на издателката Даря Хараланова е чудесен начин следващите млади поколения читатели да погледнат на творчеството на известни наши поети през очите на друг поет.
Всяка книга е придружена с текст на съставителя и в случая Яна Букова е следвала принципа на хронологията, избирайки от малкото излезли книги на Биньо Иванов, като по този начин проследява творческия му път и метод. Тя завършва така своя послеслов:
"Стиховете на Биньо Иванов са не само живо, заредено с неизчерпаема поетична енергия наследство, те са важен и винаги актуален урок. Модел за следване. По своята философия и направа те премахват и обезсмислят редица фалшиви "дилеми", с които българската литература препъва себе си повече от век и половина. Силно локална, взряна и черпеща от корените си, поезията му е глобална в резултата си, световна в тематиката и в мащаба на познанието си. Базирана на българския език почти до непреводимост, тя е изцяло преводима в естетически план, нареждаща се до най-ярките световни образци на радикална езикова поезия. Тя е пример как един голям автор заличава с присъствието си условности като периферия и център, компенсира със смелостта си и поетичния си инстинкт липсата на достъп и ограниченията, налагани от един цензорски режим, напипвайки, откривайки сам, разработвайки по собствения си неповторим начин пътища и стратегии от поезията на ХХ век, не догонвайки, не подражавайки, а равностойно и равнопоставено със своите световни съвременници. Неговите ученици тепърва предстоят."
А ето и мнението на литературния критик д-р Гергина Кръстева: "Поезията на Биньо Иванов е онази частица от историята на съвременната българска литература, съществуването на която ни убеждава, че може да се появи – в същата тази история – лирика, неподвластна на гравитацията на тукашното писане, лирика, прорязала като "светкавица върху небето ясно" соцреалистическата безоблачна гладкост. Биньовата поезия – също като душата на глухарчето от стиховете му – тържествено лети, превземайки всички небесно-земни висоти на едно неистово и непознато – до нейното раждане – новоизричане. Тя е не просто друг език, с който се изговаря мисълта. Тя самата е друга "мисъл на езика". С нея светът, който се изкушаваме да мислим като понятен и познаваем, се новоназовава, пре-написва, пре-сътворява, пре-изобретява. "Светият кръст на кривата си мисъл закрепил", недосегаем за изпепеляващия огън на забравата е Биньо Иванов – този възхитителен поетически саламандър."
На ход са читателите.
Чуйте Яна Букова.
"Когато ме питат за кого е предназначено представлението, което правя, аз отговарям – за всички хора, малки и големи, у които детето е живо и които чувстват нужда от чистосърдечност, взаимност и обич" , казва преживе проф. Атанас Илков – създателят на нова методика в обучението на артисти за куклен театър, както и на изцяло нова естетика в..
Авторът на романа "Теодорос" , румънският писател Мирча Картареску , даде специално интервю за "Артефир" в рамките на своето гостуване по повод Международния литературен фестивал и 51-вия Софийски международен панаир на книгата. Одисеята в посока "Теодорос" започва преди 35 години, когато Картареску се сблъсква със забравения румънски писател..
"Доброто тяло или разсъжденията на една актриса относно килограмите, секса и… театъра" е първият моноспектакъл в кариерата на актрисата Аделина Петрова, която е и негов автор. Аделина е позната на слушателите на програма "Христо Ботев" с участието си в пиеси на Радиотеатъра и като един от водещите на детското състезание "Златната ябълка". Пиесата..
Росица Златанова , председател на Съвета на европейската научна и културна общност, представя в "Артефир" специалния концерт BEST OF JAZZ – на 14 декември от 19 ч. в Първо студио на БНР. По време на празничния концерт отличието "Златна монета култура" за активно международното културно сътрудничество ще бъде връчено на Посолството на..
В епизод 568 "Трамвай по желание" представя на своята публика младия творец Александър Ботйов. Александър е роден през 2002 в гр. София. Твори стихове от дете, а в гимназията пише и първите си хумористични коментари, журналистически материали и интервюта. Съвсем логично записва журналистика в СУ "Св Климент Охридски". От тук..
Дамяна Велева от "Свободна Европа" е наградена от Антикорупционния фонд в категорията "Млад журналист" за текста ѝ: "Частен град Доспат". Как протести..
Всяка година Коледният музикален ден на Еврорадио се очаква с нетърпение от слушателите в цяла Европа и извън нея. В неделя преди Коледа радиоорганизациите..
Авторът на романа "Теодорос" , румънският писател Мирча Картареску , даде специално интервю за "Артефир" в рамките на своето гостуване по повод..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg