Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бабин ден за …мъже

Снимка: mbal-samokov.com

В поредното издание "За здравето" привилегия за участие имаха д-р Николай Радулов, д-р Светлозар Славов и проф. Атанас Щерев – специалисти по акушерство и гинекология от болница "Уни Хоспитал" в Панагюрище, от "Майчин дом" в София и медицински комплекс "Щерев".

В разговора, освен за традициите и посланията на празника, поставихме акценти върху вечната дискусия: естественото раждане или секцио цезарея, говорихме за конкретните медицински грижи за плода и майката по време на бременността, за изкуственото прекъсване на бременност и повлияването на репродуктивната способност.

Дългогодишните и опитни лекари от АГ гилдията коментираха бремето на контрацепцията и други фактори, които нерядко водят до детеродни проблеми и процедури "ин витро". Отчетени бяха психологическите и материалните пречки българките да раждат деца преди навършване на трийсет годишна възраст, както и съвременните успехи в репродуктивната и феталната медицина.

В чисто емоционален план д-р Радулов и проф. Щерев си припомниха младите години като акушер-гинеколози в Пернишката болница, как като колеги са имали общи учители и ментори.

"Майчин дом" бе другата спирка в нашия радиомаршрут. В най-голямата акушеро-гинекологична болница работи д-р Светлозар Славов, който все още се учи от своите "батковци" в професията. Сравнително млад за лекарското съсловие, д-р Славов си припомни влиянието за професионалния му избор на родителите, също лекари, и за несравнимата емоция от мига на всяко едно раждане в неговата практика.

Новини от сферата на здравеопазването, както и други тематични детайли допълниха общата звукова картина в последния брой "За здравето".


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Факти и художествената измислица - могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47

"Камино де Сантяго" и магията на срещите

Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път "Камино де Сантяго". Във втория епизод от своите странствания, тя споделя в ефира на "Нашият ден" впечатленията си от срещите с хората и дори от необичайното си запознанство с един кон. По пътя..

обновено на 22.11.24 в 09:24
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46