Изложбата "Предели на възможното – между виртуално и реално" на Марина Генова, Силвия Коева-Попова, Павлин Радевски и Стефани Ханджийска се представя в галерия "КО ОП" и задава няколко въпроса:
Къде изкуството се сблъсква със собствените си лимити и ограниченията на своята медия? И какво следва отвъд пределите на изкуството? Докъде стигат възможностите на живописта, скулптурата или тялото и могат ли те да прекрачат границата на физическото пространство, без да загубят аналоговата си стойност?
Изложбата стартира като провокация за експеримент с VR технология. Към четиримата художници е отправено предизвикателство да рефлектират върху собствената си артистична практика, нейните цели, процес и ограничения, разказва куратора на проекта – Стефка Цанева.
Чрез изложбата се задават важни въпроси като: Може ли от своя страна виртуалната реалност да бъде откъсната от своята обреченост на дискурса за бъдещето и вместо да се отделя от физическата реалност, да я допълва?
Изложбата смесва физическото пространство с виртуалното. Вместо да се впусне в изследване на предимно апокалиптични версии за бъдещето, към което е склонно съвременното изкуство, работещо с VR, изложбата се концентрира върху изкуството като творчески, личен и осъзнат акт на постоянно разширяване на границите и предоговаряне на това какво е възможно и какво – невъзможно.
Част от изложбата беше и Лекция на Николай Генов за мястото на човека във виртуалната реалност.
До 5-и февруари може да бъде видяна изложбата в галерия КО ОП, а на 4-ти февруари ще бъде представено и още едно събитие в рамките на експозицията.
Снимки – галерия "КО ОП"
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg