Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Можем ли да водим диалог днес?

Можем ли да водим диалог днес? Темата “Диалог” е във фокуса на това издание. Участват философът и преподавател проф. Георги Каприев, директорът на програма “Христо Ботев” – журналистът, автор, литературен критик, психолог и философ – Митко Новков и културният антрополог, журналист, юрист и философ Ивайло Нойзи Цветков.

Поводите за срещата са две нови книги – “От Пиргос до Константинопол” – девет разговора с Георги Каприев, и “Диалози” – 26 разговора на Ивайло Нойзи Цветков със съвременни български мислители.

“Диалогът е едно от измеренията на вербалното общуване, което трябва да се различи от например бъбренето, баналното дрънкане или идеологическото говорене. А за да има диалог – той трябва да бъде за нещо, което е смислено” – казва проф. Георги Каприев.

“Какво прави елитът да говори с неелита?” Това е въпросът, който Нойзи поставя в книгата си “Диалози” – според Митко Новков. “Не-елитът няма да дойде при теб. И ще ти каже – “Мани го тоя, той дрънка глупости, философства, аз не му и разбирам. Въпросът е как ние да ги разберем”. Нойзи отговаря така: “Разбира се, че е хубаво, чрез логоса, чрез словото да се подава ръка на тези, които или не са имали шанса, или не са знаели, че има такъв шанс – да се качат на нашия етаж. Но важният въпрос е как се медиатизира това. Може да имаш много неща да кажеш, но да няма къде да ги кажеш и да няма как да те чуят. В този смисъл, тази книгата е такъв опит”.

Дебатът между участниците е положен и в контекста на войната на Русия срещу Украйна.

“Философският диалог е диалог за битието. Когато насреща ти се опитва да те надкрещява небитието – тогава ти не можеш да водиш диалог” – това казва проф. Георги Каприев.

Според Митко Новков: “Руските пропагандисти непрекъснато наричат този свят “сатанински” и затова трябва да бъде унищожен. Когато ти се опираш на унищожението, проклетистването и зачеркването на един жив свят като такъв – къде си? Ти си в полето на деструкцията и стъпваш в тинята на собствената си глупост”.

По въпроса за “двете гледни точки” – Ивайло Цветков казва: “Вероятно и Хитлер, и Химлер, и Менгеле са имали своята истина и своите мотиви. Но истината е, че не може да има такава гледна точка – дяволът не може да има думата. В случая сме в много подобна ситуация. Днес Русия направи така, че да бъде възприемана от мислещото човечество като еманация на зло”. 

Чуйте предаването от звуковия файл.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наталия Йорданова изследва човешката природа през цифровите изображения

Наталия Йорданова представя в галерия "Аросита" своята изложба "Безцветните зелени идеи яростно спят". През последните 10 години Наталия създава светове, които изследват човешката природа, състоянието на човека, емоционалността и отношенията със заобикалящата среда през технологичното взаимодействие. Голяма част от тази творческа дейност..

публикувано на 04.07.24 в 16:05

Пътуване във времето – "Преди кафето да изстине"

Едва ли има човек, който не си е задавал поне веднъж въпроса какво би сторил, ако имаше машина на времето. Романът "Преди кафето да изстине" на японския писателТошиказу Кавагучи предлага на своите читатели един интимен и вълнуващ поглед към тази недостижима човешка фантазия. В "Нашият ден" Десислава Желева разказва повече за един от..

публикувано на 04.07.24 в 12:24

Ели Иванова с "52 исторически разходки из България"

В своята нова книга "52 исторически разходки из България" Ели Иванова обръща внимание на малко познати, невероятно красиви места и маршрути, свързани с историята на нашите земи. Изданието не е пътеводител на най-известните исторически забележителности в България. То е разходка из магични места, където историята и красотата на природата се..

публикувано на 04.07.24 в 08:50

Ив Тошайн представя "Чеиз за Марс" за първи път в България

В центъра на самостоятелната изложба на художничката Ив Тошайн  е мащабната инсталация "Чеиз за Марс". Тя е представена в папската крепост Рока Паолина в Перуджа по-рано тази година. В България идва за първи път, но в умален вид. Мястото е зала 19 на галерия "Квадрат 500", където е разположена и антична гробница от IV век. В заглавието Марс е богът на..

публикувано на 03.07.24 в 11:10

"Добри момчета" на Харита Асумани

Харита Асумани представя свои творби под името "Добри момчета". Авторката наблюдава и рисува по спомените си мъжете, оставили следа в нейния живот. Това са портрети, вдъхновени от мъже, които са ѝ въздействали окриляващо или са я привличали.  Тя казва: "С някои от тях сме имали едва няколко срещи. В това сгъстено време се е случил някакъв..

публикувано на 03.07.24 в 09:10