Синдикатите декларират, че са доволни, но имат съображения относно решението за увеличаване на минималната работна заплата. В приетите вчера окончателни промени в Кодекса на труда е записано "50% от средната работна заплата“, а трябваше да бъде "не по-малко от 50% от средната работна заплата“. В допълнение не е отчетена европейската директива за адекватна работна заплата.
Това коментира в "Нашият ден“ икономическият експерт към КТ "Подкрепа“ Ваня Григорова.
Според нея най-вероятна текстът няма да остане такъв. Дали ще се промени тази година или през следващата, той ще се промени, тъй като директивата не гласи това.
От КТ "Подкрепа" поискаха основата за изчисление на минималната работна заплата да бъде само от първите две тримесечия на 2022 г., а решението да бъде и въз основа и на последните две тримесечия на 2021 г., когато нямаше война и инфлация.
"За да сравним каква би била минималната работна заплата, ще кажа колко щеше да бъде тя през 2023 г., ако Законът беше влязъл в сила миналата година. Според това, което е записано, сега щеше да бъде 808 лева. Ако базата за изчисляване на средната заплата са 12 месеца. По това, което ние настоявахме, щеше да е 833 лева. 25 лева разлика, но надолу, приеха депутатите, в сравнение с това, което ние настоявахме. Това годишно е 300 лв. по-малко за най-бедните български граждани“, казва икономическият експерт.
Григорова допълва, че ключово важно е да има парламент и правителство, защото някой трябва да управлява тази страна.
Работодателите са притеснени, защото, когато се увеличава минималната работна заплата, има реален повод да се иска увеличение на заплатите на служителите, независимо че те не са на минималните нива.
"Ние сме поставени в позицията на икономика, която доставя компоненти, а не завършени продукти с висока добавена стойност, за това обаче вина няма българският работник“, допълва тя.
"Политическият елит е много строг, прилага много сериозна дисциплина спрямо българските граждани, но винаги е много благосклонен към бизнеса, който много често го финансира, за да може политическият елит на следващите избори да бъде избран и да бъде представен добре", казва в заключение Ваня Григорова.
Целия разговор с Ваня Григорова можете да чуете в звуковия файл.
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..
Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Горица Радева , кореспондент на OffNews в Украйна, получила достъп до "12-та бригада със специално предназначение Азов". Защо в Украйна "Още в началото на пълномащабната война бях много впечатлена от..
В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Панталей Николаев, София: Имаме преписка с областната управа София-град – оценител по Закона за обезщетяване на собственици на одържавени имоти е предал оценка. Ходихме всеки вторник при заместник областния..
В "Мигранти с таланти" ви срещаме с афганистанеца Халед Мераджудин . Той е роден в Кабул и пристига в България преди 25 години като бежанец от войната в Афганистан. След престой в Индия, през 1991 г. семейството му пристига в България, където намира своя втори дом. Тук Халед завършва 52-ро училище "Цанко Церковски" в София, след което учи в Нов..
В редакция "Хумор и сатира" често правим открития, които засягат човечеството и винаги ги споделяме с него. Какво открихме тази седмица (освен, че Кралят е жив) ще споделим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по стихотворения на..
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес...
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg