Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Поредица "Арттерапия с подходящата книга"

Мозък не за този свят: защо не можем да бъдем постоянно щастливи?

Книга на популярния шведски психиатър Андерш Хансен

Снимка: ciela.bg

Въпреки че животът ни никога не е бил по-хубав, изглежда, много хора не се чувстват добре психически. Зачестяват обезпокоителните доклади, според които броят на страдащите от психически проблеми нараства, а здравните организации предупреждават, че навярно след няколко години различните форми на депресия ще започнат да вредят повече от което и да е друго заболяване по света върху здравето на хората.

"Мозък не за този свят" е книга на популярния шведски психиатър д-р Андерш Хансен, който се заема с нелеката задача да даде отговор на въпроса: Защо продължаваме да изпитваме тревожност и ставаме все по-нещастни в златните години на цивилизацията ни?

Книгата е преведена на над 20 езика и обяснява процесите в нашия мозък, търсейки отговор как да се справим с тревожността и депресията в условията на днешния динамичен и високотехнологичен свят.

Авторът ни отвежда на просветляващо пътешествие из дебрите на ума, като показва как нашият мозък, еволюирал в един съвсем различен свят, има проблеми с адаптацията към съвременната стресова и силно дигитална среда. За тази цел са нужни промени – и дори отказ от натрапчиво налаганата мантра за задължителното постоянно преследване на щастието.

Книгата е написана на популярен език и дава отговор на въпросите защо тревожността и депресията са напълно естествени състояния, останки от праисторическите времена, в които хората са били заплашени постоянно от глад и инфекциозни заболявания. Ще разберем и защо самотата, този модерен феномен, може да бъде изключително опасна и защо физическата активност е от ключово значение за нашето здраве.

Книгата съдържа полезни съвети как да се справим с всички тези неблагоприятни психически проблеми благодарение на собствената си биология.

И още от зададените и изследвани въпроси в книгата: откъде идват емоциите и наистина ли всичко е "в главата ни"? Защо не можем да бъдем постоянно щастливи?

Книгата е базирана на множество източници и дългогодишния професионален опит на психиатъра д-р Хансен и заменя познатия израз "всичко в главата ни" с "всичко е в главата и тялото ти и често е знак за напълно нормално функциониране".

"Мозък не за този свят" напомня на всеки, който се чувства зле – помощта винаги може да бъде получена, стига да я поискаме.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Николай Поляков със спектакъл за Георги Марков

"Писма до… Документален разказ за едно все още неразкрито престъпление" със сценарист и режисьор Николай Поляков ще се играе на сцената на галерия "Прегърни ме" в петък (21 февруари) и на следващия ден в събота (22 февруари) от 19 ч.  Такъв е форматът на проекта "Осем театрални етюда", който се реализира с подкрепата на Национален фонд "Култура". В..

публикувано на 20.02.25 в 16:12

Румен Денев с премиера на романа "Бреговете на Бохемия"

Румен Денев представя тази вечер (20 февруари) романа си "Бреговете на Бохемия" в клуб "Писмена", НБКМ. Редакторът на книгата Деян Енев определя книгата като шпионски роман, макар тя да се движи по-скоро формално по правилата на жанра, тъй като историческите събития и герои, свързани с сюжета, са съвсем реални, дори са с истинските си имена, като..

публикувано на 20.02.25 в 16:09

Три дискусии и една книга, посветени на литературната критика

Kicked a building lately?* ("Архитектурна критика след дигиталната революция") се нарича книгата на доц. д-р арх. Анета Василева, събрала текстове писани за различни издания, включително и за блога на WhATA асоциацията. Заглавието е цитат – така се нарича и книгата на Ада Луис Хъстабъл, една от най-влиятелните архитектурни критички на 20в. В Книгата..

публикувано на 20.02.25 в 15:56

"Адвент" от Гюнар Гюнарсон – шедьовър отвъд времето

"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес. Като истинско съкровище на световната литература, книгата завладява със своя поетичен и проникновен разказ, който се отличава с внушителни природни картини и човешки проникновения. Той свети с онзи..

публикувано на 20.02.25 в 15:31

"Есента на ловеца" – филм за привидно изчезналата емпатия

Актьорът Александър Алексиев гостува в "Нашият ден" след премиерата на новия филм "Есента на ловеца " на 19 февруари. "Есента на ловеца" е нежен и човеколюбив филм за изконните ценности, които ни събират, но понякога ни убягват. Стъпвайки върху истински истории на нелегални мигранти, прекосяващи българската граница , белгийският режисьор..

публикувано на 20.02.25 в 13:05