Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Специалният пратеник на БТА в Турция: Видях една огромна човешка трагедия

4
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Серия от тежки земетресения удариха южния турски окръг Хатай в понеделник, две от които над 7 степен по Рихтер.

Числото на жертвите надхвърли тогава 3500 души и до момента постоянно нараства, спасителите полагат усилия да извлекат останали под разрушените сгради хора. Страни от цял свят изпращат помощ в Турция. България бе една от първите, които го направиха.

Специалният пратеник на БТА Нора Чолакова замина с един от двата самолета "Спартан" на българските военновъздушни сили, които кацнаха на Летище Адана в нощта срещу вторник.

“Намирам се в Адана, където ситуацията се счита за най-лека, но това, което виждам до момента показва, че обстановката е изключително тежка. По последни данни в Адана има 11 рухнали сгради, но същевременно изключително много сгради в града са с пукнатини. На този етап се съобщава за над 80 загинали в града. 

Български спасители от Планинската спасителна служба, както и аварийни екипи на Столична община, в момента издирват оцелели. Днес съобщиха пред БТА, че са претърсени три терена, но няма открит нито един човек жив, нито тяло на загинал“, разказа в ефира на “Нашият ден“ Чолакова.


“Огромна тъга и скръб са обзели хората, близки и роднини на изчезналите се надяват на чудо, за да могат да бъдат открити хората, които са затрупани“, каза още тя и посочва:

Хората в засегнатите от труса сгради спят в палатки в парковете. Формирани са изключително големи палаткови лагери“.

“С двата самолета “Спартан“, които излетяха от Летище София, бяха транспортирани оборудване, автомобили, а на практика с тях бяха транспортирани и 12 души от Планинската спасителна служба, както и пет специално обучени кучета“, посочва още тя и подчертава:

“В момента хората имат нужда от абсолютно всякаква помощ, защото са останали без нищо“.

Видях една огромна, страшна човешка трагедия“, казва още тя.

На 2 февруари БТА откри свой пресклуб в Анкара и Нора Чолакова поема задачите на постоянен кореспондент на БТА в турската столица. 

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Видин Спортна зала - рампа за хора с увреждания

Подписка срещу изграждането на център за хора с увреждания: "Фашизъм" или страх?

В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..

публикувано на 26.11.24 в 11:15

Зимата наближава: Къде са кризисните центрове за спешно настаняване?

В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..

обновено на 26.11.24 в 11:01
Марина Кисьова

Марина Кисьова: За активните граждани на Пловдив и справянето с местните проблеми

За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..

публикувано на 26.11.24 в 10:12

Ромските общности на България и дезинформацията

Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..

публикувано на 26.11.24 в 09:34

Чрез инициативите на движение "Бездетен" са се родили 7 български деца

"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента.  Над 50 000 семейства у..

публикувано на 25.11.24 в 18:00