Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво означава изразът "да си набавим валидация"?

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Често несъзнателно правим или не правим неща, казваме или премълчаваме други с едничката цел – да си набавим валидация, да се почувстваме важни.

Изразът “набавям си валидация“ е на Цвети, или Флора Стратиева, журналист в БНТ и влогър.

Тя разказва забавна случка от своите тийнейджърски години, чиито последствия, оставени като снимков материал в социалните медии, я застигат сега, години по-късно.

“Моите родители никога не са били бедни, но не са били и с извънредни възможности – попаднах на среда с доста по-богати деца на около 13-14 г. Това са формиращи години, в които е много важно общественото одобрение на съучениците ти в групата. Исках да се впиша по малко по-нестандартен начин, виждайки, че моите съученици имаха доста по-висок стандарт от мен – ходеха с маркови дрехи, постоянно се снимаха с торбички след пазар“, разказва тя в ефира на “Нашият ден“ и допълва:

Аз нямаше как да си купя обувки за 2000 лева, затова си измислих план. Първоначално си мислех, че, като си купувам неща, които не са оригинални, ще мога да отбия номера, но не ми се получи и ме разкриха много бързо. Сложно е, когато си на тези години и не си формиран като характер и индивид да тръгнеш да си казваш, че си стойностен човек и без такива притежания. Това се осъзнава на един по-късен етап.

В този момент реших, че най-доброто решение е да вляза в сайтове за продажба, като Базар.бг и подобни на него. Един ден си разглеждах обяви на маркови неща, но ми хрумна следното нещо – виждам, че на снимката на едната чанта отзад има торбичка и кутия, които идват със самата покупка. Писах на човека дали мога да купя само торбичката и кутията – за пет лева ми продаде торбичката, а за десет кутията.

В един момент започнах да продавам самите торбички. Стана нещо като бизнес модел и си осигурявах по 30-40 лева на седмица“, казва още тя.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47