Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Еврика! Успешни българи: Димитър Платов

Снимка: личен архив

Той е студент в специалност "Финанси" в Нов български университет, на 25 години е, запален е не просто по науката, но и любопитен как наученото може да се приложи в практиката и как може да продължи да се надгражда. Димитър Платов наскоро получи почетен диплом за отлично представяне в конкурса за млад мениджър на фондация "Еврика". Мотивите за връчване на отличието са – за създаване и развитие на сериозен бизнес въз основа на традиционни за българите вкусове и природни ресурси; за решителността, гъвкавостта и постигнатите резултати в производствената дейност и реализация на продуктите. А в същото време Димитър Платов казва, че се учил как се прави бизнес в движение и опитът е един от най-добрите учители.

"Ако трябва да съм честен, въобще не съм очаквал това отличие", казва той. Признава си, че му е интересна тази сфера на работа – производството на безалкохолни напитки, има и интерес към натуралните продукти, а семейството му дълго време е гледало пчели, преди да се захванат професионално с производството на напитки.

"След 10 години се виждам, надявам се, с малко по-спокойно ежедневие, постигнал целите, които съм си поставил към ден-днешен, и да бъда здрав най-вече" казва той и обяснява, че за него балансът е ключов за успеха.

Според Димитър Платов все повече потребителите днес започват да внимават за качествата на продуктите, които използват, все повече хора днес четат етикетите и съдържанието, изписано с дребен шрифт. Според него тази индустрия на еко и биопродуктите ще продължи да се развива, защото за все повече хора здравословният живот става важен. Той самият се опитва да пази баланс – да редува работата, заниманията в университета с онези неща, които му носят удоволствие и усещане за спокойствие и смисъл.

Питам Димитър Платов как оценява бизнес средата у нас в момента – какви са възможностите да се надгражда, да се развива бизнесът, какви са предизвикателствата, които стоят пред един млад човек. А той се усмихва и казва, че средата е меко казано трудна. "Има перипетии, но се преодоляват. В последно време доста по-лесно започват да се случват нещата", обяснява Димитър и пак повтаря, че опитът е един от най-важните му учители.

"Ти можеш да си учил нещо, можеш много да знаеш на теория как е, но докато не го видиш на практика, няма как да си сигурен, че това работи", казва той.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започват проявите за отбелязването на 225 години от рождението на Колю Фичето

В Историческия музей в Дряново се открива изложба с акварелни творби на арх. Белин Моллов. С нея се дава начало на Националното честване, посветено на 225 години от рождението на възрожденския майстор-строител Колю Фичето. Честването е организирано от Община Дряново и Исторически музей - Дряново, под патронажа на Министерството на културата...

публикувано на 23.01.25 в 17:00

Емоции и интелект, представени в балканските езици и култури

От 22 до 24 януари в Новата конферентна зала на Софийския университет се провежда Международна научна конференция на тема "Емоции и интелект: репрезентации в езиците и културите на Балканите" , в която представата за двете понятия у балканските и съседни народи се проследява от Античността до днешно време. Конференцията с широко международно..

обновено на 23.01.25 в 13:36

Без радио не мога

Предаването е посветено на 90-годишнината от основаването на Българското национално радио и на изработената по този повод дигитална платформа за неговата история от професор Боян Добрев. Заедно с Милен Митев, генерален директор на БНР, Милена Димитрова, председател на Обществения съвет към БНР, Кин Стоянов, директор на програма "Христо Ботев" към..

публикувано на 22.01.25 в 17:55

Глобалното затопляне повлиява и температурните аномалии в регионите

2025 година ще бъде една от най-топлите, откакто се води статистика, защото прагът на повишаване на температурата от 1,5 градуса по Целзий ще бъде преминат, съобщиха от британската метеорологична служба в края на 2024 година. Прогнозата на експертите за 2025 г. показва, че тя вероятно ще бъде една от трите най-топли в историята, като средната..

публикувано на 21.01.25 в 17:05
Обновената сграда на минералната баня в Банкя

Израелският опит: Как пустинята стана оазис

Има една известна метафора, която гласи, че не бива да започваш да копаеш кладенец, когато си вече жаден. В контекста на водните ресурси в България това твърдение придобива буквално значение. Макар страната ни да разполага с пресни водни запаси, климатичните промени и екстремното засушаване създават нови предизвикателства. По покана на посолството..

обновено на 21.01.25 в 14:20