Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Ахимса: Ненасилието" – български художници и скулптори срещу агресията

В галерия "Райко Алексиев" към Съюза на българските художници се представя една знаменателна изложба с посвещение: "Ахимса: Ненасилието", като своеобразно надграждане на предишния проект: "Махатма Ганди: "Сила на истината".


Настоящата експозиция е инициирана от скулптура Емил Попов, от Станислав Памукчиев и индолога Йорданка Боянова, като нейният тематичен фокус върху ахимса, ненасилието – е основният житейски принцип във философията и делата на Махатма Ганди. В изложбата участват една прецизна селекция от български художници от различни поколения, сред които на централно място е творба на Борис Георгиев, чиято житейска съдба е особено свързана с Индия, както и Павел Койчев, Надежда Кутев, Иван Русев, Кирил Мескин, Любен Генов и общо близо 40 артисти.


Организатори на изложбата "Ахимса: Ненасилието" са Съюза на българските художници, Индологическата фондация "Изток - Запад" с подкрепата на посолството на Република Индия в София. На изложбата бе валидирана и пощенска марка с облика на Махатма Ганди, дело на Стоян Дечев, участник в експозицията.

В звуковия файл чуйте представянето на тази много интересна и особено съпричастна към днешните бурни събития по света колекция от проф. Станислав Памукчиев.


Към тези думи се присъединява и другият организатор на изложбата проф. Емил Попов.



Снимки: Антонио Георгиев-Хаджихристов, Гергина Дворецка

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лилия Илиева разказва звездни мъжки истории в книгата "Заведи ме в теб"

Журналистката Лилия Илиева издаде книга, в която  е събрала 33 от най-атрактивните си интервюта през годините – все срещи с известни български мъже и на финала – със също тъй известна дама. Книгата е провокирана от разговора на авторката с френския писател Фредерик Бегбеде, но е посветена на баща ѝ. Александър Кадиев, Андрей Баташов, Бойко Борисов,..

публикувано на 15.05.25 в 09:30

Невъзможният живот на изкуствения интелект

Изкуственият интелект не може да замени естествения, защото не може да разбере живота, съзнанието и да генерира смисъл, е тезата на Сергей Герджиков, професор по философия на науката в Софийския университет "Свети Климент Охридски". Той я разработва в новото си изследване "Естествен и изкуствен интелект". "Ние не можем да дадем съзнание на нито една..

публикувано на 15.05.25 в 08:46

"Шанс за таланта": благотворителна вечер в подкрепа на българския талант

Фондация "Шанс за децата и природата на България " вече 15 години работи активно за откриване, развитие и подкрепа на млади таланти на възраст между 6 и 25 години. Благодарение на нейната дейност вече десетки деца и младежи имат международни отличия в областта на изкуствата, науката и новите технологии. Фондацията организира благотворителна..

публикувано на 15.05.25 в 08:05

Полският писател Анджей Сташук

Анджей Сташук е писател , поет, драматург, есеист, публицист и издател, лауреат на Наградата на фондация "Кошчелски", Литературната награда " Нике " и Литературна награда на Гдиня. Роден е на 25 септември 1960 г. във Варшава . В началото на 80-те години е ангажиран в дейността на "Движение Свобода и мир". Автор е на фейлетони, публикувани в..

публикувано на 14.05.25 в 18:16

Никола Петров представи новата си стихосбирка

Един от най-интересните съвременни млади поети Никола Петров снощи имаше премиера на новата си стихосбирка „Ето го разкаяния победител“. Тя се състоя в Камерната зала на Младежкия театър "Николай Бинев " . Ценителите на добрата поезия изпълниха залата, за да чуят как впечатляващо поетът рецитира стихотворенията си наизуст  – с емоционален усет и без..

публикувано на 14.05.25 в 18:14