Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Христос Кацанис или защо един грък написа книга за България?

Христос Кацанис с водещата на “Нашият ден“ Нина Цанева.
Снимка: БНР

Христос Кацанис е професионалист с дългогодишен опит в сферата на банките и капиталовите пазари. Заемал е висши ръководни длъжности в банки и компании за дялово участие във Великобритания, Франция, Гърция, България и останалите държави в Югоизточна Европа.

Бил е председател и член на бордове на директори на финансови институции в региона; член на Комитета по финансови пазари на Европейската банкова федерация, председател на Българска и Международна бизнес асоциация (BIBA), член на Борда на директорите Българска банкова асоциация и член на Български инвестиционен форум.

През цялата си професионална дейност в България се фокусира върху въпроси на корпоративното и инвестиционното банкиране, работейки по голям брой заеми, облигационни емисии, вписване във фондови борси на български и чуждестранни компании.

Автор е на книги и статии за финансовите пазари и за българската икономика, говори 8 езика. Той е и автор на книга за България, която е в обем над 700 страници. В момента тя е издадена само на гръцки език.

Книгата….

“Написах книгата, за да може средният грък да разбере повече неща за България, ако проявява интерес“, казва Кацанис в ефира на “Нашият ден“.

Според него балканските народи знаят много повече за това, което се случва в Лондон или Париж, отколкото за това, което става в София, Атина или в Букурещ. Казва, че написва книгата за гръцката общност именно, за да покажа какво е България.

В интервю за БНР авторът споделя, че е бил два пъти в страната ни по време на социализма, когато е усетил доброта и гостоприемство на местните хора.

След промените решава да види какво може да прави в новата обстановка в страната като банкер. Знае малко руски език, но постепенно научава и български.

Идва в България през 1992 г., а от 1994 г.  става част от управлението на първия клон на чуждестранна банка у нас. “Наистина беше невероятно преживяване. Бях много впечатлен от българските си колеги“, споделя Кацанис.

Впечатленията му от българската икономика по време на промените са, че тя е била много индустриализирана:

“В момента 60% от БВП са за сектора на услугите, индустрията е около 25% от икономиката, а останалото е земеделие. Сега България прилича много повече на Гърция, отколкото преди“.

Според него силните страни на нашата икономика са свързани с компютърните науки.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Обновената сграда на минералната баня в Банкя

Термалното наследство на България в един клик – първа карта на минералните бани

В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..

обновено на 17.02.25 в 11:33

Апостола на свободата в ефира на "Terra Култура"

В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..

публикувано на 17.02.25 в 11:32

Творческа работилница в Стара Загора: Подкрепа и социализация за специални деца

В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..

публикувано на 17.02.25 в 09:44
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Липсата на правила води до това да има само едно правило

Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..

публикувано на 17.02.25 в 09:15
доц. Жана Попова

Един информационен жанр беше превърнат в апологетика на депутат

Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..

публикувано на 17.02.25 в 09:00